משרד החוץ בהנחיה לדיפלומטים: "לדרוש גינוי לטרור"

לאחר ההסלמה בדרום, משרד החוץ הוציא מברק לדיפלומטים הישראלים בעולם, המנחה אותם כיצד לפעול מול מקבלי ההחלטות. בהנחיות התבקשו להדגיש את זכותה של ישראל להגן על עצמה, להבהיר שמדובר במתקפת טרור, ולדרוש גינוי של הירי

משרד החוץ לדיפלומטים: "לדרוש גינוי לטרור"
  דורשים גינויים מהעולם. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון (צילום: יונתן סינדל\פלאש 90)

הנחיה דיפלומטית: בעקבות ירי הפצמ"רים מרצועת עזה וההסלמה בדרום בעקבות התגובה של צה"ל, משרד החוץ שלח מברק לכל הדיפלומטים הישראלים בחו"ל, הכולל הנחיות כיצד להגיב לאירועים הקשים.

במברק הדיפלומטים הונחו "לפעול מול מקבלי ההחלטות בעולם ומול אמצעי התקשורת הבינלאומיים, ולהדגיש כי מדובר במתקפה של ארגוני טרור נגד אזרחים". בנוסף, על הדיפלומטים להדגיש את זכותה של ישראל להגן על עצמה, ולדרוש ממקבלי ההחלטות "גינויים חד משמעיים על מתקפת הטרור מרצועת עזה נגד אזרחי ישראל".

במשרד החוץ הבהירו כי ישראל מצפה לגינויים מהעולם- זאת לאחר שמספר בכירים, ביניהם שר החוץ הצרפתי ז'אן ייב לדריאן ושליח נשיא ארה"ב במזרח התיכון ג'ייסון גרינבלאט, כבר הוציאו הודעות המגנות את המתקפה. "משרד החוץ מבקש להדגיש בפני מקבלי ההחלטות בעולם את ציפייתנו לגינויים חד משמעיים על מתקפת הטרור" נאמר במברק. "אנו רואים בחמאס, הפועל בשותפות עם הג'יהאד האיסלאמי, כגורם האחראי להסלמה זו".

הרצוג בפנייה לאו"ם: "המעשה דורש גינוי"

במקביל, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג פנה למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ודרש ממנו לגנות בפומבי את המתקפה נגד ישראל. "המעשה המחפיר הזה דורש גינוי גלוי וללא תנאי מהרשויות הבינלאומיות הגבוהות ביותר" כתב במכתבו. "אם הקהילה הבינלאומית לא תשמיע את קולה בתגובה למתקפה של היום על אזרחים ישראלים, היא עלולה לסכן את תחושת העונש של חמאס, ולתת להם תמריץ נוסף לגרור אותנו לסכסוך לא רצוי, מיותר ויקר".

בדבריו הרצוג התייחס גם לגינויים הרבים של האו"ם כלפי ישראל, בייחוד בעימותים האחרונים ברצועה. "נראה שחמאס וקיצונים חמושים אחרים ברצועת עזה מתרשמים שישראל תמיד תיקח עליה את עיקר האשמה הבינלאומית בעימותים, ללא תלות במאמצינו הנרחבים לצמצם את הפגיעה באזרחים, או בפעילות הצינית והמכוונת של אויבינו ששמה אזרחים בקו האש" טען. "נראה שההתרשמות הזו באה לידי ביטוי בתגובתן הבלתי מאוזנת של מדינות רבות להפגנות האלימות המתואמות של חמאס בשבועות האחרונים. לתגובה זו ילדים ישראלים משלמים עכשיו את המחיר".

משעות הצהריים נשמעו מספר רב של אזעקות צבע אדום ביישובי עוטף עזה, ויותר מ-50 פצצות מרגמה נורו מהרצועה. על פי ההערכות, ארגון הג'יהאד האיסלאמי הוא האחראי לירי הנרחב, אך בארגון הטרור סירבו לקחת אחריות באופן רשמי. בחמאס הבהירו בהצהרה לתקשורת הפלסטינית כי הם אינם מעוניינים בהסלמה, אך שיבחו את המתקפה. דובר הארגון אמר כי "איננו רוצים מלחמה- אך לא נאפשר לישראל לשנות את המשוואה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע