הצעת החוק שתצמצם את חילול השבת אושרה בוועדה

וועדת הכספים אישרה, כי כל אדם יהיה רשאי לסרב לעבוד בשבת ללא קשר להשקפתו הדתית. לדברי ח"כ לביא: "מדובר בתיקון היסטורי; השבת שייכת לכולם". סמוטריץ' תיקן: השר לשירותי דת יישב בוועדת ההיתרים לעבודה בשבת

הצעת החוק שתצמצם את חילול השבת אושרה בוועדה
  מגישת ההצעה, ח"כ עליזה לביא (צילום: מרים אלסטר\פלאש 90)

בדרך לצמצום חילול השבת: וועדת הכספים בראשות גפני השלימה היום את הכנתה של הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ומיקי זוהר (ליכוד). לפיה, כל אדם יהיה רשאי לסרב לעבוד בשבת ללא קשר להשקפתו הדתית.

כיום, קובע חוק שעות עבודה ומנוחה כי מי שמקיים את מצוות דתו רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה, זאת בכפוף להגשת תצהיר המעיד על קיום מצוות דתו. התיקון לחוק יאפשר גם לעובד שאינו דתי שלא לעבוד ביום המנוחה הקבוע לגביו, ללא צורך בתצהיר ומבלי שהדבר יהווה עילה לפיטורים או לאי קבלה לעבודה.

עם זאת, להצעת החוק נוסף סעיף המאפשר לוועדת השרים להחריג מקומות עבודה בשל טעמים ייחודיים הקשורים באותו מקום עבודה, ואם לדעת ועדת השרים תוכן הסעיף עלול לפגוע פגיעה משמעותית באותו מקום העבודה.

"השבת שייכת לכולם"

"מדובר בתיקון היסטורי המכיר בכך שהשבת שייכת לכולם – חילונים, דתיים ומסורתיים כאחד, וכי אין כל סיבה להבחין בין מי שמדקדק בקיום מצוות, ומי ששיקוליו סוציאליים, משפחתיים ואחרים" אמרה לביא. "ההצעה משקפת במדויק את המהות של מדינה יהודית ודמוקרטית, שאינה מפלה בין בני אדם בגין השקפתם הדתית".

עוד ציינה כי "החוק מאוזן ואינו כופה דבר על אף עובד או מעסיק, אלא מקנה לעובד את הבחירה- ומייתרת את הצורך של אדם לשקר בנוגע למנהגיו רק כי הוא מעוניין לנוח בשבת. אני שמחה מאוד שחברי כנסת מכל סיעות הבית מאוחדים סביב הרעיון הזה, ומשוכנעת שנאשרו סופית במליאה בקרוב".

"החוק נועד לאפשר חופש בחירה לכל אזרח. אין חוק דמוקרטי מזה ואין יהודי מזה" הוסיף זוהר. "החוק נועד להגן בעיקר על העובדים החלשים שמקבלים שכר גלובלי, ואינם מקבלים תוספת שבת. הם אלה שבאים לעבודה בשבת מכורח ולא מרצון".

מעכשיו: השר לשירותי דת ידון בהיתרים לעבודה בשבת

בתוך כך,  ח"כ סמוטריץ' ניצל את הדיון ובאמצעות הסתייגות תיקן סעיף בחוק שעות עבודה ומנוחה והכניס את השר לשירותי דת לוועדה שאמורה לדון במתן היתר כללי לעבודה בשבת.

במקור כללה הוועדה את ראש הממשלה, שר העבודה ושר הדתות. אולם מאז שנסגר משרד הדתות וגם לאחר שהוקם המשרד לשירותי דת היתה עמדת היועץ המשפטי לממשלה שהשר לשירותי דת אינו חבר בוועדה מאחר והוא אינו שר הדתות.

בשנים האחרונות פעלה הוועדה בהרכב חסר מבלי שיהיה מי שיביא בפניה את עמדת הרבנות הראשית ואת חשיבות שמירת השבת. הפרשנות הבלתי סבירה הזו התבררה לח"כ סמוטריץ' במסגרת תכתובת שהוא ניהל בעניין מול היועץ המשפטי לממשלה סביב האישור שנתנה וועדת השרים למשחקי הכדורגל בשבת בהרכב חסר.

כאמור, במסגרת הדיון היום בוועדת הכספים תיקן ח"כ סמוטריץ' את חוק שעות עבודה ומנוחה והחליף את שר הדתות בשר לשירותי דת.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע