אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חרם מתיישבים: "לא רוצים לתרום דם דרך מד"א"

בעקבות פרשת הסרת סמלי האמבולנסים, החליטו בפדואל ובכפר תפוח שלא לקיים התרמת דם בישוב. הבוקר יצאו תושבים לתרום דם ישירות בבית החולים בילינסון. ח"כ אורי אריאל נפגש היום עם מנכ"ל מד"א ואמר: "המסמך עליו חתמו במד"א מפלה בין דם לדם על בסיס מקום מגורים".

חרם מתיישבים: "לא רוצים לתרום דם דרך מד"א"
  לא תורמים יותר דם (פלאש90)

המתיישבים מחרימים את מד"א.

מתיישבים מיישובי השומרון הגיעו היום לבנק הדם בבי"ח בלינסון ותרמו דם ישירות לבי"ח בארגון ויוזמה של ועד מתיישבי השומרון.

המתיישבים אמרו כי מאז שנחשף ההסכם של מד"א והצלב האדום במסגרתו התחייבה מד"א לא לפעול באזור יו"ש תחת סמל המגן דוד ובעצם הסכימה רשמית שלא תפעל תחת שמה באזור יו"ש החליטו כי אינם רוצים לתרום דם דרך מד"א.

לפני כשלושה חודשים פנתה הנהלת מד"א לראשי המועצות ביהודה ושומרון והודיעה להם כי הם נדרשים להעביר את עשרות האמבולנסים המוצבים בהתנחלויות לסימון מחדש.

במסגרת הסימון יוסר סמל הארגון המוכר ויוחלף בסמל אחר. המתנחלים טענו אז כי הסימון מחדש הוא תוצאה של התקפלות הארגון בפני הצלב האדום הבינלאומי. לטענת המתנחלים, במסגרת ההסכם עם הצלב האדום קיבלה על עצמה מד"א לא לפעול מעבר לקו הירוק.

בעקבות הסרת הסמלים, החלו מתנדבי מד"א ביהודה ושומרון להחרים את פעילות הארגון. במסגרת החרם, הם הפסיקו לקפוץ לקריאות שאינן דחופות ולא הגיעו למשמרות שלהם בתחנת מד"א-ירקון.

לא תורמים דם

מאז החרם על מד"א הקצין עוד יותר. מדי שנה מקיים מד"א ימי התרמת דם בהתנחלויות. בשנים האחרונות הניבו ימי ההתרמה בהתנחלויות כמויות דם גדולות, והאוכלוסייה ביהודה ושומרון נענתה לקריאה לתרום דם.

עם זאת, לאחרונה, בעקבות פרשת הסרת סמלי האמבולנסים, החליטו כמה יישובים להחרים את מד"א ולא לאפשר את קיום ימי ההתרמה.

בשבוע שעבר פנו מתאמי ימי ההתרמה של מד"א למזכירות ההתנחלות כפר תפוח שבשומרון וביקשו לתאם יום התרמה. חברי המזכירות השיבו בשלילה לבקשה והודיעו למד"א כי הם מסרבים לקיים את ההתרמה. במקביל פנו מתאמי ההתרמות ליישוב פדואל, אולם גם שם נענו כי אינם רצויים בשטח היישוב.

"כל שנה מד"א עושה אצלנו התרמות דם", סיפר אמש אחד מתושבי פדואל, "אבל אם בעיני מד"א אנחנו שווים פחות, אין שום סיבה שניתן להם את הדם שלנו". לדבריו, "מתגורר כאן ציבור אידיאליסטי שבהחלט מבין את החשיבות של תרומת דם, ולכן אנחנו מנסים לארגן תרומות דם ישירות לבתי החולים, אבל לארגון הזה שמחרים אותנו אין לנו כל כוונה לסייע".

לחזור מהסעיף המפלה

באותו עניין נפגשו היום ח"כ אורי אריאל ומנכ"ל מד"א אלי בין בלשכת ח"כ אריאל בכנסת, לקבלת הבהרות בנוגע לחתימת מד"א על הסעיף המפלה את תושבי יהודה ושומרון בהסכם עם הצלב והסהר האדום.

לדברי בין למרות החתימה על המסמך, הסעיף אינו מופעל ואינו מחייב, והפעילות בסניפי מד"א ממשיכה להתקיים. עם זאת הוסיף בין כי הפעילות הנוכחית והעלאת הנושא על סדר היום תעורר את הצלב האדום ובסופו של דבר עלולה לגרום להוצאת הארגון ולהזיק לישראל.

ח"כ אריאל הבהיר לבין כי הבעיה כרגע אינה הפעילות בשטח כיום אלא עצם החתימה על ההסכם המחייבת את ישראל ומד"א, כאשר בעתיד עלולה הקערה להתהפך ומד"א תחויב בביצוע ההסכם ובפועל יופלו יהודים על בסיס מקום מגוריהם.

בסיום הפגישה הסכימו ח"כ אריאל ובין כי בהתכנסות הדירקטוריון הקרוב ישתתף ח"כ אריאל וישמע מהם על רמת מחויבותם להסכם.

ח"כ אריאל: "שמעתי את הסבריו המלומדים של מנכ"ל מד"א, ולמרות זאת אינני מקבל את עצם החתימה על מזכר מחייב. היום מנכ"ל מד"א לא ראוה בו מסמך המחייב אותו, ומחר יגיע אחר שיקיים אותו ככתבו וכלשונו. מדובר במסמך משפטי שמפלה בין דם לדם ואני מצפה מהם לחזור מההבנה הזאת במזכר".

ח"כ אריאל הודיע גם כי במקביל ימשיך לקדם את התיקון לחוק מגן דוד אדום לפיו החוק יחול ביהודה ושומרון.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
כן..
שמרית | 29-07-2012 1:49
להאשים את החולים בסכסוך הזה זה פתרון גאוני ממש.....