כשהרב דוד קב זצ"ל לימד את חוקרי השב"כ עיון - סרוגים

כשהרב דוד קב זצ"ל לימד את חוקרי השב"כ עיון

כשסיים אמר לו החוקר: "לא הבנתי, לפי כל מה שאמרת אין לדברים קשר לרצח של רבין". ר' דוד, היישר מבט, סידר את הזקן, היטיב את ישיבתו בכיסא ואמר: "יפה מאוד. הבנת את השיעור"

author-image
כשהרב דוד קב זצ"ל לימד את חוקרי השב"כ עיון

היום הלך לעולמו זקן הר"מים בישיבת כרם ביבנה – הרב דוד קב.

ר' דוד היה דמות שלא מן העולם הזה אלא מעולמות קדמונים. יהודי נמוך קומה מול נערים גבוהים שהרגישו גמדים לידו. יהודי מבוגר עם המבט הכי שובב ותוסס שראיתי בחיים. בוגר ישיבות ירושלים שידע לספר לך על מלחמות סיני. איש שהיה הולך באיטיות עם פראק בשבת אבל קופץ בהתלהבות בשיעור עם משקפיים ביד.

ר' דוד היה איש של עיון, הוא לימד אותנו להיות אנשים כאלה. הוא יכל לתפוס אותך באמצע המסדרון ולשאול אותך מה דעתך על "אבני מילואים שהביא רשב"א", שעה לאחר מכן – כשפגש אותך ליד תיבת הדואר היה יודע לפלפל איתך באותה יכולת שכלית האם שווה למפד"ל לפרוש מן הקואליציה.

כל העולם היה דומה בפניו כסוגיה שיש לפתור, ושפתרונה עוד צריך עיון. ממרומי גילו, היה אומר לך "יש לי בסוגיה שאתה מתחיל ללמוד עכשיו קושיה שאין לי תשובה עליה כבר 20 שנה". ותוך כדי דיבור היה אומר: "אולי אתה תמצא משהו".

גם את חוקרי השב"כ לימד ר' דוד עיון. לאחר רצח רבין ע"י מי שלמד אצלו הוא נחקר בשב"כ על דין רודף. לר' דוד כמובן לא היה קשר לרצח, וסלידה עמוקה מן המעשה. אבל לחוקרים לא היה שמץ של מושג מה זה 'דין רודף' והם התעקשו לברר זאת בחקירה. הוא הציע: "אתם רוצים לדעת באמת מה זה דין רודף?", הם כמובן הסכימו והוא נתן להם שיעור של שבע שעות בדין רודף. כשסיים אמר לו החוקר (שכתב הכל מילה במילה): "לא הבנתי, לפי כל מה שאמרת אין לדברים קשר לרצח של רבין". ר' דוד, היישר מבט, סידר את הזקן, היטיב את ישיבתו בכיסא ואמר: "יפה מאוד. הבנת את השיעור".

את שיעור העיון הטוב ביותר היינו שומעים מר' דוד בזמן שהיה עומד ליד התוקע בשופר ומקריא את הקריאות. ר' דוד היה הולך באיטיות שפופה ממקומו בקיר המזרח ליד הבימה. "תקיעה", היה נשמע קולו השברירי בהיכל ישיבה דומם, כדברי המשנה הפשוטים. ואז "שברים, תרועה" והתוקע היה תוקע את הקושיות והסתירות. הלב היה רועד מחולשה למשמע הקולות המהירים והשבורים. ומעט נחמה היה מוצא רק כשהיה שומע שוב את קולו הבוטח של ר' דוד – "תקיעה". כאילו מצא תירוץ שמיישב את כל הסתירות.

עד לתקיעות הבאות.

=======

הרב אבינדב אבוקרט הוא תלמידו של הרב דוד קב זצ"ל ורב קהילת 'אברהם יגל' בגבעת שמואל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד הרב אבינדב
איש אמת | 25-05-2018 11:35
הרב דוד קב היה ענק שבענקים, שממש כל כולו היה תורה
2
כשהשב"כ הזמין את הרב קב זצ"ל אחרי רצח רבין
הלל מורדכובסקי | 29-05-2018 13:39
הבנתי שאין להם שום הבנה בענין. כך הם נראים לרב ביחסם ליהודים והכל בלשון המעטה.