אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אדלשטיין: "כנסת ישראל צריכה להכיר ברצח העם הארמני"

מליאת הכנסת הצביעה לראשונה על הצעה להכיר ברצח העם הארמני, יו"ר הכנסת קרא: "ממתי אנקרה מושכת בחוטי המוסר שלנו? האם ההיסטוריה משתנה לפי טיב היחסים עם שליט כמו ארדואן?״

״כנסת ישראל צריכה להכיר ברצח העם הארמני"
  (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

צעד תקדימי: הכנסת הצביעה היום (רביעי) על הכרה רשמית של ישראל ברצח העם הארמני על ידי הטורקים במלחמת העולם הראשונה.

לאחר שהדיון הנערך מדי כמה שנים,נופל בכל פעם מחדש – בשל רצון ישראלי שלא להרגיז את הטורקים, אושרה הצעתה של ח"כ תמר זנדברג כי הכנסת תקיים דיון על כך במליאה. המשמעות: מליאת הכנסת תצביע לראשונה על הצעת החלטה להכרה ברצח העם הארמני

עד כה ישראל אינה הכירה באופן רשמי ברצח העם הארמני. בנוסף לחוסר ההכרה הרשמי מצד מוסדות המדינה הופעלה צנזורה על תכנים הקשורים לנושא הן במערכת החינוך והן בתקשורת.

העיתוי הפעם אינו מקרי והוא מגיע אחרי הגירוש המשפיל של שגריר ישראל מטורקיה בעקבות חיסול המחבלים בעזה והעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, מה שהוביל את ארדואן להשתלחות ואיומים על ישראל.

נזכיר, כי רצח העם הארמני התאפיין במעשי טבח המוניים, גירוש המוני וצעדות מוות, בתנאים שתוכננו להביא למותם של המגורשים. הארמנים ששרדו את קשיי המסע והגיעו לסוריה רוכזו במחנות, ושם מתו רובם מקור ומרעב. כך המשיכו הדברים עד שלהי שנת 1918. התורכים השתמשו בשיטות הרג שונות: העמסה על ספינות והטבעה בים, ירי, שרפה, לעתים גם גז.

החובה המוסרית

את הדיון פתח יו״ר הכנסת, חה״כ יולי (יואל) אדלשטיין, בפתח ההצבעה על ההצעה להכיר ברצח העם הארמני: ״כנסת ישראל צריכה להכיר ברצח העם הארמני כי זה הדבר הנכון לעשות, כבני אדם וכיהודים״.

״כבר שנים אני קורא למילוי החובה המוסרית הזו. יותר ממיליון בני אדם נטבחו ונרצחו תוך זמן קצר, זו זוועה שקשה להעלות על הדעת.אבל אני מתבייש לשמוע שנבחרי ואישי ציבור מדברים על כך שההכרה ברצח היא ״תגובה ציונית הולמת״ למעשיה הנבזיים של טורקיה אחרי האירועים האחרונים בגבול עזה. ממתי אנקרה מושכת בחוטי המוסר שלנו? האם ההיסטוריה משתנה לפי טיב היחסים עם שליט כמו ארדואן?״

 להיות הראשונים להכיר

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג אמרה בנאומה: "זאת חובתנו המוסרית וחובתנו ההיסטורית להיות הראשונים להכיר, להיות הראשונים לדבר, להיות הראשונים לזעוק את זעקתו של העם הארמני. גם במקרה שלנו וגם של הארמנים, המעצמות הגדולות ידעו על מעשי הרצח ולא עשו דבר למנוע אותם, עמדו מנגד. בדיוק על זה אנחנו קראנו לעולם לא עוד – לא עוד לעמידה מנגד. לא ייתכן שאנחנו נהיה אלה שנעמוד מנגד הפעם. גם עשרות שנים אחרי".

"לכן אני קוראת היום מעל הבמה הזאת לכל חברי הכנסת. התעלו מעל הפוליטיקה, הצביעו בעד ותקחו חלק בהיסטוריה".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
היה צריך להכיר מזמן ועכשיו זה נראה צביעות
דורון | 23-05-2018 18:22
בגלל יחסים עכורים עם תורכיה, להכיר עכשיו ברצח העם הארמני? בהתאם לגחמות ראש הממשלה ושר החוץ? היה צריך להכיר מזמן עוד בתקופת תור הזהב עם הקשרים עם תורכיה ולא רק כשיש משבר מדיני להתנגחות. הקהילה הארמנית בארץ וממשלת ארמניה לא תאהב את זה ותטיל ספק בכנות ובצדק.
2
ברור שצריך להכיר
דודו | 23-05-2018 19:17
אם אכן היה רצח עם של הטורקים בעם הארמני וזו אכן עובדה היסטורית נכונה למה ישראל חוששת להכיר בכך? ארדואן מאמין לשקרים של הפלסטינים ,ושל אבו מאזן מכחיש השואה אז למה אנחנו חוששים לצטט עובדה היסטורית שכל העולם כתב עליה ויש עדויות חיות לכך אפילו ושהטורקים יקפצו כמו צ'יפס .הם מאשימים אותנו בוקר וערב ברצח עם של הפלסטינים, שקר גדול אחד ואנחנו את האמת לא מסוגלים להגיד ?