אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב בן ציון אלגאזי מונה לראש ישיבת רמת גן

אחרי מספר שנים כראש בית המדרש, מונה בחג שבועות רשמית ראש מכון 'צורבא מרבנן' הרב בן ציון אלגאזי לראש ישיבת ההסדר ברמת גן, לצדו של הרב יהושע שפירא

הרב בן ציון אלגאזי מונה לראש ישיבת רמת גן
  (צילום: צורבא מרבנן)

פרסום ראשון. הרב בן ציון אלגאזי מונה לראש ישיבת ההסדר ברמת גן, לצדו של הרב יהושע שפירא.

הרב אלגאזי, שעומד בראש מכון 'צורבא מרבנן' שימש עד כה כראש בית המדרש בישיבה, ובחג השבועות הוכרז רשמית כראש הישיבה.

לפני חמש שנים פרסמנו בסרוגים כי הרב אלגאזי מונה לראש ישיבת 'כרם ביבנה' כמחליפו של הרב מרדכי גרינברג, אך מסיבות שונות, המינוי נמשך רק כשנה ולאחר מכן עזב הרב את הישיבה בה למד ושימש בה כר"מ, ועבר לרמת גן.

עשרות אלפי לומדים במכון צורבא מרבנן

בשנים האחרונות מפעיל הרב אלגאזי את מכון 'צורבא מרבנן' – מכון ללימוד הלכות בעיון לציבור הרחב. התכנית פועלת בשיטת לימוד עצמית עם שיעור קהילתי המתקיים אחת לשבוע במאות קהילות בארץ ובעולם, ובהשתתפות כעשרת אלפים לומדים. בשנים האחרונות פתח המכון תוכנית שיעורים לנשים, וברחבי הארץ נפתחו כמה מאות שיעורי צורבא גם לנשים. בנוסף, מפעיל המכון פרוייקטים ייחודים ללימוד הלכה בשיתוף משרד החינוך, צה"ל, שירות בתי הסוהר וכן מערך נרחב של שיעורי הלכה בתפוצות.

ברכות לראש צדיק

במודעה שפורסמה בלוח המודעות, בקהילת הישיבה ובקרב בוגרי הישיבה ביום שישי נכתב – "ברכות לראש צדיק" – תלמידי ואברכי הישיבה ומשפחות הקהילה מוזמנים בשבת אחה"צ למעמד חגיגי לכבודה של תורה להכתרת מו"ר הרב בן ציון אלגאזי לראשות הישיבה לצד מו"ר הרב יהושע שפירא. מעמד ההכתרה בהשתתפות מו"ר הרה"ג יעקב אריאל שליט"א, "ברוב עם הדרת מלך".

למעמד ההכתרה הגיעו מאות תלמידים ואוהבי הישיבה, בהתראה קצרה ובמזג אויר קיצוני. בשולחן הכבוד ישבו הרב יעקב אריאל – נשיא הישיבה ורב העיר רמת גן (לשעבר), ראש הישיבה הרב יהושע שפירא, ראש הישיבה הנוסף הרב בן ציון אלגאזי, רבני הישיבה, בני משפחת הרב אלגאזי, יו"ר העמותה ומנכ"ל הישיבה.

ראשי ישיבת רמת גן (באדיבות הישיבה)

הרב אריאל פתח את הטקס "ברשות ראשי הישיבה, מספרת הגמרא שכשרצו למנות ראש ישיבה התלבטו אם עדיף סיני או עוקר הרים (בעל עוצמה בסברות והעמקה או בבקיאות), כך גם היה בישיבת וולאז'ין אחרי פטירת מייסד הישיבה. כאן זכינו לתלמיד חכם גדול ומיוחד שהוא גם סיני וגם עוקר הרים. אני מאחל לרב אלגאזי ראש הישיבה, שיוביל יחד עם הרב יהושע שפירא את הישיבה להגדלת והרבצת תורה בעיר ובכל עם ישראל".

"אני לא בורח לשום מקום"

ראש הישיבה, הרב יהושע שפירא, אמר "עם ישראל אמר בקבלת התורה "נעשה ונשמע". יש בלימוד והרבצת תורה שני צדדים המשלימים זה את זה, הצד של הלימוד למעשה ואיתו הלימוד בעיון וסברות, ולצידו צד הנשמע שהוא הצד הנשמתי פנימי אמוני. אני אישית תמיד נמשכתי יותר לצד הנשמע, עיקר השיעורים והספרים שלי עסקו בו. מאז הקמת הישיבה רציתי למלא גם את צד הלימוד והעיון, זכינו לנשיא ישיבה גאון עצום שממלא את צד הלימוד וכן לרמי"ם נפלאים שעושים עבודת קודש, אבל כבר שנים אני מחפש להעמיד לצידי ראש ישיבה שזה יהיה עיקר עיסוקו ואישיותו.

זכינו בשנים האחרונות להתברך מגדלותו של הרב אלגאזי שיחד עם צוות הרמי"ם רומם את בית המדרש לשיאים חדשים. הוא גדול בתורה, מוסר נפשו על הישיבה והתלמידים ואחד ממרביצי התורה הגדולים בעולם התורה כיום. רבים שאלו ואני רוצה למסור גם לכם כאן בצורה הברורה ביותר: אני לא בורח לשום מקום… איני מתכוון להפחית מנוכחותי והשקעתי בישיבה וזו לא מטרת המהלך. מטרת המהלך הגדול הזה, לו אני מחכה כבר מאז הקמת הישיבה, היא לחזק ולתת תוקף ללימוד הנגלה בישיבה. הרב אלגאזי הוכיח את כוחו הגדול כאן בשנים האחרונות וכמובן במפעלו הגדול "צורבא מרבנן" ועוד, ואני בטוח שבסיעתא דשמיא ובשיתוף הכוחות הישיבה תעלה מעלה מעלה.

בשיא הדברים עצר הרב יהושע, סיפר שהכין במיוחד בגד חדש ובירך בהתרגשות ברכת שהחיינו בשם ומלכות.

ראש הישיבה הנכנס, הרב בן ציון אלגאזי, היה נרגש ביותר באירוע. הוא מסר שיעור כללי ראשון בתפקידו החדש ובסופו אמר "אני מודה לקב"ה על הזכות שנתן לי להיות שותף במקום תורה שיש בו שלמות של גדלות בתורה, עבודת המידות, עבודת ה'. זו זכות גדולה לעמוד לצדו של הרב יהושע שפירא, מקים עולה של תורה בגוש דן. הישיבה מהווה מגדלור רוחני לכלל ישראל ולגוש דן בפרט. כשביקרתי לאחרונה אצל הגר"ש עמאר שליט"א הוא שאל אותי איפה אני מלמד. כשעניתי לו שאני בישיבת רמת גן, אורו פניו ואמר "אצל הרב שפירא? יש לו סיעתא דשמיא מיוחדת… אני לא יודע איך הוא עושה את זה, אבל הוא מעמיד תלמידים יראים ושלמים…" אני מתפלל שנמשיך יחד להעמיד תלמידים יראי שמים ומלאי תורה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
32 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
חיבור מעניין בין שני דמויות עם הרבה שוני
ארז | 21-05-2018 12:03
ביניהם
למה "רבני" מכון פועה, משקרים לציבור במידי דעבידי לאיגלויי ? וכי אינם יודעים שלשקר אין רגליים ?
אוי לאותה בושה | 21-05-2018 17:58
ה
ברור שפסקי מכון פוה צריך בדיקה רצינית. מה הלכה. ומה החמרות שגובלות ברשעות. או גרוע מכך בטיפשות.
עבד ה' | 21-05-2018 17:52
ת
נראה שטוב לו ההתנהגויות. וההתבטאויות והפסיקות של המכון, יהיו יותר מכוון לשלום ולאמת. ופחות לקיצוניות והצקה לבנות ישראל הכשרות.
טוב להודות. | 21-05-2018 17:18
כ
ברור, שמכון שמבקש מהציבור שיחזיק אותו בתרומותיו. חייב למסור דו"ח מאיפה הוא ממציא את החמרותיו. מי החולקים. ומה המקורות. זה לא איש פרטי. בטח שלהשמיץ אחרים [שנוהגים בלי חומרותיהם, עפ"י הוראת פוסקי ההלכה] אין להם מנדט להשמיץ.
קהלא קדישא הדין | 21-05-2018 16:41
רצוי שקיפות שם. רצוי איוורור...
אציע פשרה ונוסחה לשלום : 1. רבני מכון פוע"ה, כשיאמרו את דעתם, יציינו מהי הלכה ומהי אג'נדה/תפיסת עולם פרטית/מטעם המכון. ולא יכזבו לבני ישראל. 2. גם כשיציגו כנ"ל, יאמרו את האמת, האם יש רבנים פוסקים ות"ח, שחושבים אחרת מהם מהיפך להיפך בהיפוך הגמור, ולא יציגו רק צד 1, כאילו זו האפשרות היחידה. 3. לא ישימיצו בנות ישראל הכשרות, שנשמעות לרבנים לא "מטעם" המכון... 4. כל הנ"ל, ה בתשובות בע"פ, הן בכתב, והן בספרים שהם מפיצים. 5. לא להשאיר מציאות בעייתית של חבורת אומרי הן סביב הרב ב., אדרבא, יביאו גם ת"ח ורבנים שלא אומרים בהכרח על כל מה שהוא חושב קדוש קדוש, אלא יחברו אותו למציאויות נוספות, לבתי מדרש נוספים, ובעיקר לרבנים מתוך אותו בימ"ד [מרכז] שחושבים אחרת ממנו לגמרי. 6. ענווה, ופרופורציות, וכבוד לת"ח אחרים, [לא רק "מטעם"] תמיד מועיל לכוון לאמיתה של תורה. וע"י כך אכן שלום רב לאוהבי תורתך ואין למו מכשול.
ת"ח מרבים שלום. | 21-05-2018 16:30
נקווה שיהיה לתועלת.
לאיש.. מי נתן למכון כזה או אחר רישיון להשמיץ ולבזות מי שהעיזה לשאול רבנים שלא כפופים למכון שלהם ?
עושה סדר.. | 21-05-2018 15:57
6
בהלכה יש מקילים ויש מחמירים. אך להציג ברמייה ובזדון, דעות פרטיות ותפישות עולם מסוימות, כהלכה, זו חרפה. ולתקוף בשם כך את בנות ישראל הכשרות, ששאלו גדולי הלכה והורו להם לעשות כן. ועוד ברבים [בעיני ראיתי חרפה כזו ע"י מו"ץ של מכון פוע"ה] זוהי בושה חרפה וכלימה.
ברוך | 21-05-2018 15:55
שאלתי. והרבה רבנים ממש.....ממה שנעשה עי המכון הנל. שמעתי ביטויים חריפים מאד...
אנשים מגיבים בלי קשר
איש | 21-05-2018 15:07
טוביה וברוך, מה הקשר למכון פועה..?! ומה הקשר להחמרה, יש הלכות, אם אתה יודע לפסוק לבד, תפסוק! אם לא, מה תלין על הרב המחמיר לטענתך? יש לו עניין להחמיר לך? אלא, זה מה שהוא חושב, מניין אתה יודע שהוא סתם מחמיר?? אם אתה יודע בעצמך, למה אתה הולך אליו? אם הלכת לרב אחר שמיקל, למה אתה חושב שהוא סתם מחמיר אולי השני סתם מיקל? בקיצור אתה הולך אחרי מה שנח לך ומוסיף חטא על פשע וכותב בעברית עילגת
להרוך היקר. הבעיה שלך בלבד. ממתי בני תורה לקחו את "הוראות" "איומי" ו"החמרות" של מכון פוע"ה ברצינות . סבב פשוט בין רבנים יראה מיד שהם מחמירים בלי טעם ובלי ריח. ודבריהם נלקחים בערבון מאד מאד מוגבל, אם בכלל..........
טוביה | 21-05-2018 14:36
מנסיון. ביררתי שאלתי, והופתעתי, כמה הם מדברים כאילו בשם כווולם. וכשטורחים לברר מעט, רואים שהם משקרים במצח נחושה. בכלל בכלל לא כווולם איתם. ובנושא שביררתי, אפי' רב 1 לא אמר כמותם, מתוך רבים ששאלתי. מאז הגעתי למסקנא, [וגם רבנים ששאלתי, לא התרגשו מהאיסור של פועה...] שהלכה ותורת חיים זה דבר 1. ופועה זה דבר................
אחרי ששאלתי הרבה רבנים הבנתי את היחס הראוי למכון פועה, "הוראותיו" ו"פסיקותיו". איפה שהם ממקילים בהחלט ניתן לסמוך עליהם, אך איפה שהם מחמירים, ועוד בטון חמור ומתנשא, ראוי לשאול רב בקהילה שלכם/ראש ישיבה/ת"ח מוכר ומוערך ע"י חשובי הפוסקים, או לפנות ישירות לפוסקים מהשורה הראשונה, ולהיווכח שאין בהחמרותיהם ממש. [למשל, ת.ז. לרווקות-לכתחילה] הבעיה שיש כמה מוצ"ים שמקיפים את הרב ב. ונותנים לו תחושה שהוא יכול ויכול וכול. תכלס' במה שמחמיר, חבל לציית לו בעיניים עיוורות, [ולאבד לעיתים דברים שאם לא עכשיו-לעולם לא] אלא להתייעץ בת"ח שמחוברים למציאות ולהלכה [לא חומרות בלי ביסוס הלכתי] ולא מתנפחים מקבוצה שיושבת ולוחשת על האוזן.............
ברוך. | 21-05-2018 14:25
הכל לתועלת, וחו לא לשם השמצה. אלא להציל עשוקות מיד עושקיהם.
2
הרבה הצלחה בתפקיד
מאיר | 21-05-2018 12:33
ברכות מרובות ותזכה להמשיך ולקדש שם שמים
3
הרוויחו
סתם אחד | 21-05-2018 13:21
ישיבת רג הרוויחה. הרב אלגזי תח מועשר ומחובר גם לעולם המעשה ולאנשי המעשה.
4
מה פתאום שני ראשים?! לאדם שני ראשים?!
יניב | 21-05-2018 13:51
מהלך מזעזע.
לא בטוח שצורת ההתבטאות/דיבור/מחשבה של הרב שפירא מתאים למציאות של היום. כך שאין ברירה.....
צדיקים וישרים. | 21-05-2018 14:59
נ
5
מזל טוב
מוטי קרויס | 21-05-2018 13:51
אוהבים אותך הרב בן ציון!! אין עלייך!! עלה והצלח!! כל הברוכס כל הישועס!!
6
פוליטיקה?
עיתונאי קטן שלי | 21-05-2018 15:00
הכתבה לא מסבירה. הרב אלגזי מונה לראש בית המדרש, לטענתו, לא רצה להיות ראש ישיבה. מה קרה עכשיו? האם באמת בעבר לא רצה או שמה לא רצו אותו, ועכשיו כן?! או שהוא באמת לא רצה בעבר, מה השתנה?
7
תלמיד חכם שאוהב יותר מידי כסף...
יונה | 21-05-2018 15:33
הלוואי ויכלתי לספר מה שידוע לי...
מוחה על הפגיעה בכבוד הרב!
חסוי | 24-05-2018 22:08
לזרוק האשמות כאלה ללא תועלת וללא יכולת תגובה של הרב זו התנהות לא ראויה לדעתי.
מבקש מהאתר להוריד את התגובה! תתבייש! עלוב נפש
יואב | 22-05-2018 12:20
הוא תלמיד חכם גדול מאד! הזהרו בגחלתן
אכן פנומן ממש
מתבונן מהצד | 21-05-2018 23:20
גם ראש כולל בירושלים, גם ראש מכון צורבא, גם ראש ישיבה - ושום דבר מהם לא בהתנדבות, והמבין יבין
תתבייש
אני | 21-05-2018 22:55
עדיף שתשתוק ולא תאמר דברים כאלה. מה הועיל לך לזרוק אמירה כזאת לאוויר. טיפה כבוד תלמיד חכם
חלילה מלדבר דברים לא טובים על הרב, אני מוחה!
יהודי | 21-05-2018 20:43
הזהרו בכבוד תח!
8
הרב יהושע באמת צדיק ! ולא סתם תלמידיו יוצאים צדיקים אמיתיים.
בוגר | 21-05-2018 16:42
אשרנו שזכינו לראש ישיבה כזה צדיק לא תמיד קל לשמוע את האמת שבפיו, לעיתים האש שבו שורפת אבל בסופו של יום, מי שעובר תחתיו מקבל קומת עבודת ה' ועזות דקדושא שאין כדוגמתא בציבורנו . וגם מי שפורש חלילה.. עליו נאמר לא נשאר לא עם עולם הזה ולא עם עולם הבא. היות ובעולם הבא ברור למה .. וגם בעולם הזה..ייסורי המצפון וההבנה הפנימית שהוא טועה.. אינם מרפים ממנו עד שחוזר בו ולגבי הרב אלגזי .. בהצלחה .. :)
מאי צדיק איתי ? מה ההתבטאויות הציבוריות שלו ? מחובר למציאות ?
השואללללללללללללללל | 21-05-2018 17:17
לללללללללללללללללללללללללללללללללללללללללללללללל
9
הייתי תלמידו של הרב אלגזי בכרם ביבנה
שלומי אריאל אלבז | 21-05-2018 16:44
הרב אלגזי הוא עילוי ..ענק רוח..תלמיד חכם מובהק..למדתי ממנו המון..הוא עוד יגיע רחוק. ישיבת רמת גן אינה התחנה האחרונה. מאחל לו שיפוצו מעייניו החוצה .
בהצלחה למרבים תורה ושלום בעולם
בהצלחה | 21-05-2018 18:09
תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם.
10
חיבור מדהים
מכיר מקרוב | 21-05-2018 17:49
הרב יהושע שפירא שוב מתגלה כאן בענוותנותו, צדקותו ובראיה לרחוק. העוצמה שתהיה בעה מהשילוב של שתי הכוחות המדהימים האלה תהיה מכפלת כוח אדירה, אין לי ספק בזה. אני מכיר את שניהם טוב, הדינמיקה ביניהם מצוינת וכבר היום בית המדרש של רמת גן הוא בעל עוצמה גדולה מאוד, עכשיו אחרי זה ברור לי שיהיה אצלם תור ענק של מועמדים... בהצלחה רבה, תמשיכו להגדיל ולהפיץ צורה
11
הרב אלגאזי מיועד לגדולות
יוסף | 21-05-2018 18:10
עשה בחוכמה הרב שפירא שחיבר את הרב אלגאזי כראש ישיבה . כמי שהיה תלמידו בכרם ביבנה אני יכול להעיד כי הוא תלמיד לכם עצום . יודע להנחיל אהבת תורה . ולמרות גילו הצעיר (יחסית לעולם הרבני) הצליח להקים ארגון כמו צורבא שאין שני לו בציבור הדתי . כל הכבוד !
12
הרב יהושוע צדיק אמיתי!!!! תוכו כברו! חבל שאין עוד כמוהו
בית אל | 21-05-2018 18:30
רב שיודע גם להסתכל על עצמו כמו שמסתכל על כל אחד מעולם לא דאג רק לעצמו או לכסף שלו מעולם לא התיר לעצמו מה שלא מתיר לאחרים הכל באמות מידה של תלמיד חכם ובעל מידות חבל שאין עוד כמוהו בציבור הדתי לאומי
הרב יהושוע שפירא צדיק ועניו אשרינו שזה רבינו
בוגר | 22-05-2018 16:57
לא נוטה ימין ושמאל רק תורה ואמת מנחים אותו חבל שאין הרבה כמוהו
תצא מבית אל ותגלה שיש ב"ה הרבה כמוהו
שלומי | 22-05-2018 14:25
בבית אל כבר הוכח שמסירות נפש זה עד הכסף ברגע שיש הזדמנות לבנות ישיבה חדשה ובתים למוסדות הישיבה אין פתאום חיוב מסירת נפש על הארץ לא יאומן איך כולם בלעו את זה בבוקר היה חיוב מסירות נפש על גבעת האולפנה ופתאום החיוב נעלם