אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היועץ המשפטי: לפתוח בחקירה נגד הרב שמואל אליהו

היועץ המשפטי לממשלה, הורה לפתוח בחקירה פלילית כנגד הרב שמואל אליהו, בחשד לפרסום הסתה לגזענות בשל התבטאויות שונות שפורסמו בשמו של הרב אליהו בכלי התקשורת בהן התייחס לציבור הערבי. עם זאת הרב לא יחקר על פסק ההלכה האוסר מכירת בתים לערבים.

היועץ המשפטי: לפתוח בחקירה נגד הרב שמואל אליהו
  ייחקר. הרב שמואל אליהו (פלאש90)

הרב שמואל אליהו ייחקר במשטרה.

היועץ המשפט לממשלה, יהודה ויינשטיין, הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב שמואל אליהו, בחשד לפרסום הסתה לגזענות.

החקירה הפלילית נגד הרב נפתחת בעקבות תלונות שהתקבלו אצל היועץ המשפטי בעקבות פסיקת ההלכה של הרב אליהו ורבני צפת, שלא למכור או להשכיר בתים לערבים.

על פסק ההלכה עצמו החליט היועץ שלא לפתוח בחקירה נגד הרב אליהו מתוקף היותו פסק הלכה. "

עמדת היועץ היא, כי כאשר מדובר בפסק הלכה, יש להמנע במידת האפשר מהליכים פליליים, אלא אם מדובר במקרים חמורים במיוחד, כגון פסקי הלכה המתירים פגיעה פיזית בציבור מסוים על-רקע גזעני, או בהתקיים נסיבות מחמירות אחרות המצדיקות פתיחה בחקירה." נכתב בחוות הדעת.

חשד לפרסומים גזעניים

בעקבות פרסום הפסק ההוא, נאספו מספר התבטאויות של הרב אליהו נגד הערבים שהועברו לבחינת היועץ המשפטי לממשלה. בעקבותיהם הוחלט על פתיחת חקירה "בגין התבטאויות כוללניות נגד ערבים, אשר נאמרו-לכאורה במסגרת ראיונות שהעניק לכלי התקשורת, המעלות חשד לפרסומים גזעניים."

בין השאר ייחקר הרב על התבטאויות כגון: "התרבות הערבית היא אכזרית מאוד", "ערבים מתנהגים אל הנשים שלהם, על-פי נורמות חברתיות שמגובות בקוראן ולפיהן מותר להרביץ לאישה ושם זה לא מכות עדינות. זה מכות עם כסאות, התעללות שבסופה הבחורה מגיעה לבית החולים לאחר שעברה את סיוט חייה".

"אצל הערבים מדובר בקודים אחרים, בנורמות אלימות שהפכו לאידאולוגיה. כמו שהגניבות החקלאיות אצל הערבים הן אידיאולוגיה. כמו שסחיטת דמי חסות מהמשקים החקלאיים בנגב היא אידיאולוגיה"

כבר לפני חמש שנים הועמד הרב לדין בגין עבירות של פרסום הסתה לגזענות נגד הערבים. אז הוסכם כי הרב ייצא בקריאה ברורה ונחרצת נגד הדברים ויתנצל בפני אלה שנפגעו מדבריו.

ד"ר אביעד הכהן, דקאן מכללת שערי משפט, פרקליטו של הרב שמואל אליהו יחד עם פרופ' דב פרימר, אמר בתגובה להחלטה: "אנו שמחים על כך שגם עמדת הפרקליטות היא שאין שום בסיס לעתירה שתכליתה העמדתו של הרב שמואל אליהו לדין פלילי בגין התבטאויות שנאמרו לפני מספר שנים היא הדין להחלטת הפרקליטות שלא לפתוח בחקירה בנוגע לפסק ההלכה שהוציא הרב שמואל אליהו."

"אשר לפתיחה בחקירה בגין התבטאויות כלפי הציבור הערבי , אנו סבורים שאין זה עניין לחקירה פלילית ומכל מקום מעריכים שגם תוצאת חקירה זו, במידה ותתקיים לא תוביל להעמדתו של הרב אליהו לדין בגין התבטאויות אותן הוא אמר בכובעו הרבני".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מתבייש ברב אליהו
יהודי מאמין | 22-11-2011 13:46