אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חקירת מותו של לוחם דובדבן: היורה הואשם בהריגה; קידום המפקד בוטל

כתב אישום באשמת הריגה הוגש נגד סמל נ' שירה בסמ״ר שחר סטרוג ז״ל. במקביל, הרמטכ"ל אייזנקוט החליט לבטל את קידומו של מפקד היחידה והדחת מפקד הצוות, לאור חומרת האירוע וממצאי ועדת החקירה

מות הלוחם: היורה הואשם בהריגה; קידום המפקד בוטל

לאחר חקירה נוקבת בעקבות מותו של סמ״ר שחר סטרוג ז״ל, לוחם ביחידת דובדבן, בן 20 מגבעתיים, החליט הרמטכ"ל אייזנקוט לבטל את קידומו של מפקד היחידה והדחת מפקד הצוות. במקביל, כתב אישום באשמת הריגה הוגש נגד סמל נ' שירה בסטרוג בחודש מרץ האחרון.

ממצאי ועדת החקירה בראשות מפקד ״עוצבת השרון״, אל״ם בצלאל שנייד קבעו כי הגורם הישיר למותו של סמ"ר סטרוג ז"ל הוא ביצוע ירי של סמל נ׳ באקדח ללא תותב לעברו, במהלך הכנות לאימון בעת המתנה בחדרי המגורים ביחידה. מכתב האישום עלה כי במהלך אימון לא מותר בנשק בחדר, שבו שני הלוחמים התאמנו בשליפות, ירה סמל נ' בשוגג והרג את סמל ראשון סטרוג.

לאור חומרת האירוע וממצאי ועדת החקירה החליט הרמטכ״ל על מספר צעדים פיקודיים, בהם ביטול מינויו של מפקד היחידה (קצין בדרגת סא״ל) לתפקיד מפקד חטיבה ועיכוב קידומו לדרגת אל״ם בשנתיים, מתן נזיפה חמורה למפקד הפלגה (קצין בדרגת רב סרן) ועיכוב של שנתיים בקידומו והדחת מפקד הצוות (קצין בדרגת סגן).

עוד עלה מהחקירה, כי קיימת תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק בקרב צוות הלוחמים אליו השתייכו השניים, וככל הנראה לא מדובר באירוע בדיד. בביקורת נגד מפקדי היחידה נאמר, כי "לא התקיימה בקרת מפקדים מספקת למניעת שימוש בנשק בניגוד לפקודות ולנהלים למרות המודעות לאפשרות כזו, וזאת לאחר שאירעו שלושה אירועי פליטת כדור קודמים מנשק ביחידה".

 

לבסוף, הגישו חברי הוועדה מספר המלצות הנוגעות להגדרת נהלי הבטיחות ונשיאת אקדחים ביחידות צה״ל השונות לצד אופן הלמידה הנדרש מאירועי בטיחות בין היחידות השונות, אותן קיבל הרמטכ״ל ואימץ את המסקנות וההמלצות של הוועדה.

בצה"ל מבהירים כי "יחידת דובדבן היא יחידת עילית, מקצועית ומובילה הלוקחת חלק מרכזי ומשמעותי באתגרי הבטחון השונים של צהל מדי יום ולילה". עוד נמסר מדובר צה"ל כי "מותו של סמ״ר שחר סטרוג ז״ל הוא אירוע קשה שתוחקר בצורה יסודית למען לא ישנה, וכי צה״ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו