בחרתם בכחלון? בואו תראו איך מערבבים אתכם

חברי הכנסת של 'כולנו' שהפכו למגנים על בג"צ לא קיבלו לכך מנדט מהמצביעים שלהם. מספר הפעמים בהם מופיעים המונחים: דמוקרטיה, שלטון החוק ובית המשפט העליון במצע המפלגה, זהה למספר הפעמים בהם מופיעה המילה ירושלים בקוראן - אפס עגול ומוחלט

בחרתם בכחלון? בואו תראו איך מערבבים אתכם
  איפה במצע כתוב הגנה על בית המשפט העליון? (צילום: אלכס קולומויסקי/פלאש90)

האם מצביעי מפלגת כולנו יודעים למה הצביעו?

המפלגה שנבחרה על אג'נדה אחת – הורדת יוקר המחייה, צמצום הפערים החברתיים ובעיקר מתן אפשרות לדיור בר השגה לכל משפחה, הפכה פתאום להיות צבא ההגנה על בית המשפט העליון, תוך הולכת שולל של מצביעיה.

האשמה חריפה, אלא שמי שיקרא את מצע המפלגה לבחירות לכנסת ה-20, מצע המופיע באתר המפלגה, ישים לב שהמונחים 'בית המשפט העליון', 'בג"צ', 'דמוקרטיה', 'שלטון החוק' ו'הפרדת רשויות' – מופיעים אותו מספר פעמים כמו שירושלים מופיעה בקוראן – אפס עגול ומוחלט.

מצע חברתי-כלכלי, עד ליום הבחירות

המהפך לא קרה בחודש האחרון, או בשנה האחרונה, אלא יום למחרת הבחירות, כשמפלגת כולנו, שהשיגה תוצאה נאה עם 10 מושבים בכנסת, הכניסה להסכם הקואליציוני סעיף לפיו יש לה זכות וטו על שינויים חוקתיים הנוגעים לבית המשפט העליון.

מה קרה בחודש הזה שבין הבחירות לבין ההסכם הקואליציוני? מאיפה נולד הרעיון הזה להכניס את הסעיף לתנאים לכניסה לממשלה? אולי לצופי הסדרה החדשה 'שלטון הצללים' יהיו ניחושים פרועים. מכל מקום, ברור שהבוחרים של כולנו ומשה כחלון, הצביעו לו בגלל הרפורמה בשוק הסלולר וההבטחה לדירה לזוגות צעירים, ולא כי כחלון הבטיח להגן על עצמאותו של בית המשפט העליון.

כשחברי הכנסת של 'כולנו' מודיעים כי לא יתנו יד לפגיעה בבית המשפט העליון, וכי לשם כך נבחרו לכנסת על ידי הציבור, זה נשמע יותר כמו אג'נדה עצמאית, שלא לומר 'גניבת דעת'.

ובמפלגות אחרות?

בהקשר זה יש לציין כי בשתי מערכות הבחירות האחרונות מפלגת הליכוד לא פרסמה מצע.

בבית היהודי הקדישו פרק שלם לאיזון מערכת המשפט בו כתבו בין השאר: "אנו מתנגדים לעודף המשפטיזציה במדינה, כלומר, להתערבות-היתר של בית המשפט העליון והפרקליטות במדיניות ובקביעת רוח המדינה. אנו גם סבורים שבית המשפט העליון מנותק, ואינו משקף כלל את הציבור הישראלי. אנו נפעל על מנת שמערכת המשפט תשקף את ערכי המדינה היהודיים והציוניים ועל מנת שבכירי מערכת המשפט ישקפו באורח מאוזן את מגוון הדעות בציבור הישראלי. זאת נעשה על ידי חקיקת חוק חדש לבחירת שופטים, אשר שם קץ למצב בו השופטים בישראל ממנים את עצמם."

בישראל ביתנו הקדישו תת סעיף לנושאי בית המשפט בו הם מציעים לבוחריהם: א. הקמת בית משפט לחוקה שתהא לו הסמכות לדון בנושאים חוקתיים. ב. בתי המשפט בישראל לא יעסקו בניהול המדינה. תשמר הפרדת הרשויות, ואזרחי המדינה יזכו למערכת משפט יעילה ומהירה.

מצע מפלגת כולנו

הנה לפניכם, מצע מפלגת כולנו המלא. חפשו את ההתיחסות לבית המשפט העליון.

מחזירים את התקווה לעם

"מפלגת כולנו הוקמה כדי לחדש את התקווה לחיים טובים לכל אזרח בישראל, וליצירת חברה שישראלים גאים בה ורוצים לחיות בה" (משה כחלון, דצמבר 2014)

בשנת 2015, רובנו, אזרחי מדינת ישראל מאוכזבים מהמציאות הקיימת, אנחנו מרגישים שזו לא המדינה והחברה שרצינו. במקום חברת מופת, בית חזק ביטחונית וכלכלית, עם מלוכד, סולידרית חברתית, מדינה משגשגת וצומחת- אנו קמים בכל בוקר למציאות של קשיים כלכליים, פערים הולכים וגדלים, עוני נרחב, צמיחה שממנה נהנית רק שכבה מצומצמת, ומנהיגים החושבים לטווח הקצר ומשרתים קבוצות לחץ אינטרסנטיות.

המציאות הכלכלית והחברתית בארץ מאתגרת לפחות שמונים אחוזים מהציבור בישראל. יוקר המחיה בדיור, במזון, בפיננסים, התחושה שהשירות הציבורי אינו פועל למען האזרח, אלא למען הנצחת קיומו, ביורוקרטיה ממשלתית מתסכלת, מחנק אשראי בנקאי לבעלי עסקים קטנים ובינוניים, ומונופולים על משאבים ציבוריים של כולנו – כל אלה גרמו לכך שתחושת התקווה נפגמה. המדינה כבר לא פועלת למעננו יותר.

בעבר חי דור המייסדים בתחושה שלמרות הקושי, למרות השנים הראשונות, למרות ואולי בגלל שהיינו מדינה קטנה בראשית דרכה – עדיין יש סיבה להילחם: הידיעה שלילדים יהיה טוב יותר, הם יזכו לחיים טובים יותר. במציאות של היום, למרבה הצער, יותר ויותר מתגברת התחושה שהורים אינם בטוחים יותר לגבי עתיד ילדיהם.

בישראל 2015 קיימת ריכוזיות שאינה מאפשרת תחרות אמיתית. מונופולים, קרטלים, קבוצות עסקיות החולשות על עשרות חברות מובילות, סוחרות בינן לבין עצמן בהיקף נרחב.

שמנו לנגד עינינו את האזרח. את הרצון שכל ישראלי, ותיק או עולה חדש, יחוש שהוא חי במדינה שדואגת לפרט והוא נהנה משוויון הזדמנויות בכל תחומי החיים

כשמעל למליון וחצי מאזרחי ישראל חיים מתחת לקו העוני, כחצי מהם ילדים, כשבעלי משפחות מרוויחים משכורות שגובהן מעל הממוצע ועדיין מתקשות לסיים את החודש, כשאי-השוויון גדל והפערים מתרחבים – עלינו לפעול. להפסיק להקים ועדות ציבוריות ולאשר תוכניות פופוליסטיות. להפסיק לדבר ולהתרכז בעשייה, להפסיק להתעסק בראייה תועלתנית פוליטית. עלינו לעמול, יום ולילה, למען הציבור בישראל.

מטרתה המרכזית של מפלגת ‘כולנו’ היא לאפשר לאדם העובד לחיות בכבוד. נפעל לפתרונות ישימים בנושאים חברתיים-כלכליים אשר בראש ובראשונה יצמצמו את הפערים החברתיים הקיימים, יפעלו לעידוד תחרות ויוזילו את יוקר המחיה הבלתי נסבל. אנחנו בעד המגזר העסקי, בעד יזמות, חדשנות וחופש כלכלי. אבל אנחנו נגד מונופולים, נגד קרטלים, נגד קבוצות ריכוז שחוסמים תחרות ומעלים מחירים.

אנחנו מסתכלים על ‘כולנו’ לא רק בשנה ובשנתיים הקרובות מתוך רצון לספק צורך מיידי לבחירות הקרובות. אנחנו מגביהים מבט ומסתכלים עשר ועשרים שנים קדימה כדי ליצור ישראל טובה יותר, שוויונית יותר, מעניקה יותר תקווה לכולנו, ובפרט לדור הצעיר.

שמנו לנגד עינינו את האזרח. את הרצון שכל ישראלי, ותיק או עולה חדש, יחוש שהוא חי במדינה שדואגת לפרט והוא נהנה משוויון הזדמנויות בכל תחומי החיים. לכן, ‘כולנו’ תפעל להקטנת הפערים ואי השוויון בין קבוצות ויחידים בישראל. תפעל להגברת הנגישות של אוכלוסיות מוחלשות לתעסוקה ולשירותי בריאות, חינוך ותחבורה, ותשומת לב מיוחדת תינתן להשגת המטרה שלמשפחות צעירות תהיה קורת גג בהישג יד.

כדי להשיג מטרות אלה עלינו לדאוג שהמנהיגות הציבורית בישראל תהא מושתתת על אמינות ציבורית. הפרחת חלומות ותוכניות שווא, הבטחת פתרונות קסם לבעיות קריטיות – אינן תורמות דבר. אלה גורמות לציבור להתאכזב, להפסיק להאמין, להפסיק לקוות שיכול להיות פה טוב יותר. לכן, לצד המצע הצבענו על המקורות התקציביים-לאומיים למימוש הצעדים המוצעים.

מנהיגות ציבורית ראויה צריכה להתוות חזון, לומר את הדברים נכוחה, להיות נקייה משחיתות, להתמודד באומץ לב מול קבוצות אינטרסים חזקות, להציג ניסיון מוכח של ביצוע והכי חשוב – עליה להיות מונעת מאכפתיות ודאגה לעם. אנחנו פוסלים על הסף את הגישה השולטת כיום שמעוניינת שהמצב יישאר כמו שהוא היום, כי כך נוח לגורמים אינטרסנטיים, לגופים המרוויחים מהמצב הקיים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
לא די שהבגץ מפריע לממשלה לנהל את המדינה
יפה יוסף | 06-05-2018 21:55
גם אזרחים נסחבים במשפטים ארוכי טווח .
בגץ
יןבל | 07-05-2018 22:33
מי שרוצה תאוקרטיה זה ביטול הבגץ
בלי בג"ץ שלטון הרוב יהיה לעריצות הרוב, שתמחץ את כולנו. [ולא תיד אנחנו בקואליציה, ובסופו של יום אנחנו מיעוט]
והדברים ידועים. | 07-05-2018 0:03
ל
2
כחלון =כישלון חידלון וחבר מרעיו הם מושב ליצים! תופעה חולפת שתעבור מהר!
גימי-יהודי מיהודה | 06-05-2018 22:02
ח ח ח ח ח......................אספזוף כולנו מפלגה? איזו בדיחה!!!
3
מרתק! הגנה על בג"ץ ב"כולנו"-המצאה פוסט בחירות!
דליה שוורץ | 06-05-2018 22:41
יפה שהכתב אריה יואלי טרח לקרוא את מצע כולנו. טוב שהוא חושף שלמעשה כחלון בכלל לא קיבל מנדטים להגן על בגץ ולשמר אותו כרשות על החולשת על הכנסת והממשלה. תודה על המידע!
4
כחלון מגן הדמוקרטיה
מוריס | 06-05-2018 23:44
כחלון מציל את ישראל משלטון הערצים של שקד בנט וסמוטריץ שהפכו את ביבי לאסקופא נרמס
איך הוא מגן על הדמוקרטיה?
גג | 07-05-2018 7:47
נראה בינתיים שהוא מגן על הדיקטטורה.
5
את כל הישיגיו מחק כחלון מול חומת הבג"צ
חגי | 07-05-2018 7:24
מה הערך בנבחר ציבור שלא מוכן להגן על הכוח שניתן לו מהאזרחים מול דורסנות של מיעוט אליטיסטי מנותק? כחלון יפגע קשות בבחירות הקרובות ומסיבות טובות. מזל שיש בחירות כל 4 שנים. אחרי הבחירות הבאות שום כחלון לא יעמוד בדרך של השינוי הנדרש כדי להחזיר את בגצ למקומו.
6
כחלון ובגץ
רפי | 07-05-2018 7:49
אף אחד לא בחר בבגץ לנהל לנו את החיים בוחרי כחלון לא בחרו אותו כדי שיגן על מערכת רקובה ומסואבת של בתי משפט
7
כי לליכוד ממש היה מצע מגובש - אה לא היה
מגלגלי עיניים | 07-05-2018 9:53
אולי זה נולד כקונטרה כשהבין במומ שבנט את שקד הולכים לדרוס את בית המשפט. מספיק כבר לגלגל עיניים. אם זה היה להיפך הייתם צועקים יותר חזק. בעצם אולי הייתם עושים יותר מזה. הרשות המבצעת שולטת ברשות המבצעת ועכשיו רוצה לעקוף גם את הרשות השופטת תוך שמירת זכות היללה
8
מפלגת כולנו
עליזה | 07-05-2018 10:18
מפלגת כולנו בראשות משה כחלון ועשרת נבחריו מובילים אגנדה חברתית . שלוש השנים שבהם הם בשלטון הכלכלה מוצלחת המשר צומח היצוא מתושש הגרעון התקציבי בירידה האבטלה אפסית אי השוויון הצטמצםירידה בשיעור העוני רפורמות שסייעו בהפחתת יוקר המיחיה הפעלת תוכנית סיעוד לאומית ירידה במחירי הדיור דיור למשתכן בר בשגה כל אלו ועוד הם חלק קטן. אם משה לא ישמור על שלטון החוק ועל בגץ אבוי לנו. אשרינו שזכינו במנהיג משכמו ומעלה השומר על האזרח הקטן ומגן עליו. תודה משה כחלון.
9
כחלום,כחלון.
איזו | 07-05-2018 13:42
בחרתי בכם לעשות סדר ולקדם את רצונות עם ישראל. לא בחרתי שופטים מנותקים לשלוט על עם. ישראל. ממשלה ניבחרת תוביל ולא חזות או נשיא??? בכיין.
10
כחלון שמאלני
א | 07-05-2018 14:06
משחק אותה ימני
11
כולנו היא מפלגת פיקצייה של הליכוד
קושקוש | 07-05-2018 15:30
זה היה ברור שאם שקרניהו מציע לפחלון להיות שר אוצר טרם הבחירות אז הם מתואמים. שקרניהו חייב את אלו שמפריעים לו לעשות שינויים הכרחיים כדי שיהיה לו תירוץ למה שום דבר טוב לא זז פה ב10 שנים האחרונות. זוהי גם הסיבה ששקרניהו הוציא את בני בגין המזיק והאינפנטיל מהנפתלין ושריין לו מקום ברשימת הליכוד לכנסת. תמיד שקרניהו יערבב את האהבלים שמצביעים לו במלל רב שאין מאחוריו כלום כי הוא לא רוצה לעשות כלום חוץ מלשלוט. הגיע הזמן שגם הציבור הדתי יבין שהעפת נתניהו והליכוד היא צו השעה וכמה שיותר מהר אחרת נמשיך לסבוב ולהפסיד עוד ועוד. לצערנו הציבור הדתי מסתכל על שקרניהו בתור לא פחות מהמשיח ומי שמסתכל כך יוכל אולי להיות החמור של משיח השקר...
12
מעבר מאוד שאדם בלי השכלה כלכלית מדבר על כלכלה
שי | 07-05-2018 18:34
נכון שכחלון לא עשה שינוי אבל להתחיל לדבר על כלכלה מודעה זה לא לעניין
13
צריך להציף את הכתבה הזאת לפני הבחירות אצל מצביעי כחלון
מעניין כמה ממצביעי כחלון הם מעריצי וממליכי בגץ? | 07-05-2018 20:00
מפלגת כחלון=בגץ צריכה להימחק!