אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נשים אמורות להביא חיים לעולם ולא להלחם בצבא

בעקבות הידיעה על גידול במספר החיילות הדתיות המתגייסות לצה"ל כותב ד"ר גבי אביטל יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי כי "נשים אמורות להביא חיים לעולם, להביא רוגע ופשרה, ושאסור להן להיות שותפות להרג בטח לא באופן ישיר, הרי שיש לברך את הבנות ההולכות לשרות לאומי של שנתיים."

נשים אמורות להביא חיים לעולם ולא להלחם בצבא

הכותרות אומרות שיותר ויותר בנות דתיות בוחרות את מסלול החיילוּת על-פני שירות לאומי-אזרחי.

לפני שנשאל "במה רע הדבר?" נבדוק האם האפשרות שיותר בנות שומרות על אורח חיים דתי מאשר קודם ושעדיין לא החליטו שגיוס לצבא לא ישפר את מצבן הדתי, היא אפשרות לא סבירה? המספרים הקטנים הללו אינם מסמנים מגמות לכאן או לכאן ובטח לא אחרי שנה אחת בלבד.

סוגיית גיוס בנות לצבא עתיקת יומין במונחים של מדינת ישראל. אף היום, גם מי שמנהלת אורח חיים דתי, לא משוכנעת ששירות צבאי נחות משרות לאומי. האתוס הלאומי-צבאי עדיין קיים וטוב שכך.

במכלול השיקולים שיש לקחת על-מנת להכריע (בסופו של דבר היא הכרעה עצמית) בין שירות לאומי לזה הצבאי, מוכרח להיכנס שיקול המוראל והגאווה הלאומיים. הם אינם בגדר שיקולים זניחים.

הדברים לעיל מצטרפים לדברים שאמרתי בעבר בדבר גיוסן של נשים למערך הלוחם של צה"ל. זהו אחד הנושאים שהאמת עליו אינה נפוצה. והאמת מדברת על כך שהתועלת המעשית של שילוב חיילות במערך הלוחם קטנה ואף שלילית.

ארגוני הנשים הן אשר מסרבים לדון בסוגיה הזו על כל היבטיה. מה שכבר נבדק במשך שני עשורים בצבא ארה"ב והוכח מעל לכל ספק נעשה בזעיר אנפין בצה"ל. וגם אחרי כל זאת, המסקנות הן שהחיילות נפגעות רפואית, החל משברי מאמץ וכלה בסיכון היכולת ללדת. וכל זאת הרבה לפני היבטים הלכתיים כלשהם.

נכתבו ספרים על מחקרים רבים שנעשו בארה"ב ואולם ההתעלמות של ארגוני הנשים גורמת לנזק בלתי הפיך לחיילות ההולכות למסלול הקרבי המובהק.

אם נאגוד את כל הנאמר ונוסיף לכך שלדעתי, נשים אמורות להביא חיים לעולם, להביא רוגע ופשרה, ושאסור להן להיות שותפות להרג בטח לא באופן ישיר, הרי שיש לברך את הבנות ההולכות לשרות לאומי של שנתיים.

הבנות שמחליטות ללכת בכל זאת למסלול הצבאי, יש להכינן באופן יסודי לקראת התמודדות מול קשיים שטרם הורגלו להם. החרבות טרם כותתו לאתים ומכאן שמוראל וגאוות משפחה הם חלק מההכנה לקראת מלחמה חלילה.

==

ד"ר גבי אביטל הוא  יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
חברותיי ואני שירתנו בצבא ויש לנו ילדים
מירב שהיתה קצינה | 18-11-2011 5:44
צה"ל לא יועד להגשים אג'נדות פמיניסטיות.
מ | 21-01-2018 23:52
צה"ל נועד לשמור על בטחון אזרחי מדינת ישראל,ולהגיע להכרעה מהירה במלחמה. אחוז הבנות הנפגעות בשרותם הצבאי גבוה ב-60% מהגברים הנפגעים.
2
כשמישהו כותב שנשים אמורות להביא רוגע ושלוה אני מודאגת
שחר | 18-11-2011 5:46
אחר כך יציע שנשים לא תהינה שופטות ובכנסת כי אילו מקומות מלחיצים. השובניסטים בכל הארץ מתאחדים
3
פרופסורים אמורים להיות חכמים לא מיושנים ומכלילים דברים
רונה | 18-11-2011 9:04
מהיכן הידיעה של אביטל על הטבע הנשי ?
4
מי אמר שהוא לא מאמין בדינוזאורים?
טירנוזאורוס רקס | 20-11-2011 14:21
הוא דווקא נראה אחד מאיתנו, בן לפחות 100 מיליון שנה....
5
הרי היא צריכה להיות גבר
יש משמעות להיותה בת? | 21-11-2011 14:42
אחרת היא מדוכאת,או לחלופין אובייקט מיני,אבל שתהיה פשוט אשה ה' ירחם