אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הכלאה בלתי אפשרית/ על כתבתו של יאיר שרקי

לחרדים הספרדים יש צרכים משלהם ואורח חיים משלהם, ולציבור הספרדי-ישראלי יש צרכים ואורח חיים משלו. הרב שלום כהן ודרעי מאמינים שצריך להתמקד בגידול ת''ח ספרדים, כי רק בהם טמון עתיד עולם התורה הספרדי, ואילו הרב מאזוז ואלי ישי פונים גם לשאר העם

הכלאה בלתי אפשרית/ על כתבתו של יאיר שרקי

כבר אז, כבר בתשנ"ט, השנה שבה ש"ס השיגה שבעה עשר מנדטים, היה אפשר לרחרח את המשבר הנוכחי, אותו תיאר יאיר שרקי בכתבתו השבוע. כבר אז היא הייתה הכלאה בלתי אפשרית בין הליכוד לבין יהדות התורה, בין הציבור הספרדי הרחב לבין בחורי הישיבות והאברכים הספרדים.

בהקדמה לאחד מספריו הרב עובדיה מודה לקב"ה שזיכהו לראות עולמו בחייו, להעניק בזקנותו הסכמות לבניו של אלו שלימד תורה בבחרותו. זהו הציר עליו נע הרב עובדיה כל ימיו, זהו המנוע שייצר את הקונפליקט, את המשבר. צד אחד של החבל הוא ההגעה, פיזית ומנטלית, של הרב עובדיה לכל שכבות העם, וצד שני הוא ההכרה הברורה שהמטרה היא להגיע לצד השני ולהתקדם בסולם התורה והיראה.

כיום, שני הצדדים הללו מתקשים לחיות יחד.

לחרדים הספרדים יש צרכים משלהם ואורח חיים משלהם, ולציבור הספרדי-ישראלי יש צרכים ואורח חיים משלו. הרב שלום כהן ודרעי מאמינים שצריך להתמקד בגידול ת"ח ספרדים, כי רק בהם טמון עתיד עולם התורה הספרדי, ואילו הרב מאזוז ואלי ישי פונים גם לשאר העם. הראשונים מבינים שכרטיס הכניסה ההתחלתי לחברה החרדית הוא פרידה מהעממיות שמאפיינת את ש"ס, והאחרונים לא מבינים מה ההבדל בין הרב שלום כהן לכל ראש ישיבה ליטאי אחר.


ככל הנראה שני הצדדים צודקים ונצרכים. לולי קאדר רחב של עשרות אלפי אברכים ספרדים שיגדלו בתורה, עולם התורה הספרדי, ששרד אלף שנות גלות, ייעלם עוד לפני חגיגות המאה למדינת ישראל. מאידך, ישנם מסורתיים ובעלי תשובה רבים שזקוקים לקשר לתורה ולרבנים ואין להם כרגע מענה מלבד ש"ס.

פתרון פוליטי קשה לדעת. קשה לדעת אם אפשר להמשיך ולהחזיק בחבל משני קצותיו, קשה לדעת אם יש רצון ויכולת של שני הצדדים לחיות יחד. אבל המהות שמאחורי המשבר, תפיסת העולם שלא מוכנה להסתגר מפני הציבור הרחב אך גם לא מוכנה לשכוח שהמטרה היא אך ורק תורה ומצוות, היא נשמת אפה של הספרדיות, לא רק של ש"ס. זו תפיסת עולם שלא מקדשת חולשות, לא עושה אידיאולוגיה לפתיחות הרסנית כלפי התרבות המערבית, ומאידך היא שואפת לספק מענה תורני גם למי שלא מצא את מקומו בבית המדרש כל ימיו.

אין הרבה ערך בשימור הספרדיות מצד עצמה. בדורנו בפרט אנשים מחפשים שיקולים עניינים, מהותיים. אך אם מתוך המשבר הנוכחי תצמח דרך, תתפתח גישה, ייתכן שהיא תהווה תועלת לכל עם ישראל ומכאן הצדקת שימורה והבטחת הישרדותה.

אין אדם עומד על דברי תורה אלא אם כן נכשל בהם, כלומר לפעמים דווקא מתוך המשבר, דווקא משעת השפל, אפשר לצמוח בכוחות מחודשים, מתוך חשיבה מושכלת והתנהלות נבונה שמקדשת שם שמיים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
דרעי מתמקד בגידול ת"ח ספרדים?
אישיהודי | 04-05-2018 12:21
לפי התנהגותו עד עכשיו הוא מתמקד בגידול עבריינים גם ספרדים וגם אשכנזים
2
השאלה העיקרית היא
עמי | 04-05-2018 12:36
האם הספרדים עצמם רוצים לשמר את הספרדיות
3
פתטי הבחור. מה אתה נותן קרדיט של ירא"ש לאריה אוסלו והרב שלום כסא ?
חחח | 04-05-2018 15:00
לך תהיה שסניק. תוריד את הכיפה העמלקית תפרוץ לבנק הקרוב ושחרר אותנו מהשטויות הפטתיות הללו . חלומות ורודים
4
מאמר יפה
שלמה | 04-05-2018 16:13
ניתוח יפה מאד ומעוגן במציאות, מגניב לראות את גדלותו של מרן עה שידע לאחד את שני החלקים וכשהוא הלך לא נמצא משהו שיכול לתפוס את המקום שלו,
5
אני ספרדי מצביע שס ויכול להסביר לכם שדווקא ת"ח שגדלים בדרך של שס וחכם שלום הם גם יודעים איך להתקרב לעם שבשדות כמו שהרב עובדיה גדל בפורת יוסף אצל רבנו עזרא עטייה, כנסו להמשך.
משה | 06-05-2018 1:49
ואמנם יש לחכם שלום סגנון משלו ממ יש את הראלצ ושאר הרבנים בספרדים שמחוברים לעם כולו ורק אלי ישי מנסה לרכוב על הנושא הזה כאילו חסר משהו והאמת שהדבר היחיד שישי מביא זה ימין שגם זה שקר ביסודו שהרי דרעי של היום יותר ימני מכולם ועוזר באמת להתיישבות ואלי ישי הפסיד לימין 4 מנדטים ולכן תדעו שרק שס משמרת במובן הפוליטי את הספרדיות הטובה שירשנו אותה מאבותינו
6
ש"ס היא מפלגה מזרחית
שי | 06-05-2018 17:31
כשם שישראל ביתנו היא מפלגה רוסית קודם כל. דת והשקפה באות אצל שס הרבה אחרי חלוקת הג'ובים והכסף לאנש.
7
אופ אופ טרללה גדלנו בשנה
יהודי ישראלי | 07-05-2018 17:14
בואו נפסיק לנסות לחדש מסורת ספרדית בשביל לשמר אותה. בואו נעסוק במה נכון ובמה צודק נעזוב את העיסוק האובסיסיבי בספרדיות אין ברכה בברכת השחר שלא עשני אשכנזי וכן לא תקנו ברכה להיפך, אנא עזוב את זה במטוטא ממך.. יש הרבה נושאים חשובים בחברה הישראלית.. חאלס!!!
8
יש להפריד!
הפרדה | 09-05-2018 20:51
יש להפריד בין ספרדים לאשכנזים בלימוד תורה! בדיוק כמו שלא מערבבים גברים ונשים או שמן ומים.
9
כתבת פרשנות לדבריו של פרשן ?
מה | 09-05-2018 21:05
מי הוא אותו יאיר שרקי שחשוב להגיב לדבריו? גם לדוד מהמכולת יש דעה. אז מה ?