בשורה להתיישבות; שקד: "נגמר עידן עקירת יישובים"

צוות מיוחד גיבש שורת המלצות, שיסדירו עשרות שכונות ומאחזים ביו"ש. ההצעות: הכרזה על יישובים חדשים, וגשרים ליישובים קיימים. בימין קוראים לרה"מ לאמץ את הדו"ח• שקד הביעה סיפוק

בשורה להתיישבות; שקד: "נגמר עידן עקירת יישובים"
  בהתאם להסכם הקואליציוני עם הליכוד (צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90)

שורת מסקנות שפרסמה ועדת זנדברג מביאה להסדרת מעמדם החוקי של אלפי בתים ביהודה ושומרון. בימין מברכים וקוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו לאמץ את הדו"ח. השרה איילת שקד הביעה סיפוק: "נמצאו דרכים חוקיות להכשרת ההתיישבות ביו"ש ולהפסקת החרפה של פינוי ישובים סתם".

הועדה בראשות השופטת חיה זנדברג  יחד עם צוות מיוחד, פרסמה את המלצותיה המפורטות על פני 200 עמודים, והן הוגשו עתה לשרת המשפטים איילת שקד, ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולשר החקלאות אורי אריאל. שליוו את עבודת הוועדה בשנתיים האחרונות.

דו"ח ההכשרה יביא למניעת הריסת אלפי בתים ביו"ש, כאשר לפי הפרסום ב'ישראל היום', יותר מ-7,000 בתים ביישובים ברחבי יו"ש נמצאים בסכנת פינוי או הריסה. כדי למנוע זאת, ועדת משפטנים שהקימה הממשלה חיברה דו"ח הממליץ להסדירם בין האמצעים: הכרזה על יישובים חדשים, גשרים ומנהרות ליישובים קיימים ו"התחשבות במדיניות הממשלה".

דרכים חוקיות להכשרת ההתיישבות ביו"ש

"נגמר עידן עקירת יישובים ללא תכלית ביו"ש", בירכה השרה איילת שקד שעומדת מאחורי המהלך שהביא להקמת הצוות יחד עם רה"מ בנימין נתניהו, זאת על פי דרישת יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט, בהתאם להסכם הקואליציוני של מפלגתו עם הליכוד.  "בהובלת הבית היהודי הוקם צוות שמצא דרכים חוקיות להכשרת ההתיישבות ביו"ש ולהפסקת החרפה של פינוי ישובים סתם, ללא סיבה אמיתית", אמרה.

על הדו"ח אמרה כי הוא נותן כלים משפטיים, שתואמים את הדין הבינ"ל, להסדרת ההתישבות ביו"ש.

יו"ר האיחוד הלאומי, השר אורי אריאל קרא לראש הממשלה לאמץ באופן מיידי את דו״ח זנדברג ו"לשים סוף להרס ולחורבן המיותר והכואב של בתים וישובים ביהודה ושומרון שהוקמו בעידוד ובתמיכת ממשלות ישראל לדורותיהן".

אדוני ראש הממשלה-נגמרו התירוצים

"ח"כ בצלאל סמוטריץ' :" חוק הסדרה וצוות ההסדרה מהווים פתרונות חשובים מאד עבור ההתיישבות. אני קורא לראש הממשלה לאמץ את מסקנות הדו"ח באופן מיידי. פעם אחר פעם מציגים בפני ראש הממשלה דרכי פעולה לתיקון עוולות היסטוריות ואם ראש הממשלה לא יאמץ זו תהיה בכיה לדורות, זה נכון לגבי ועדת ההסדרה וזה נכון לגבי פסקת ההתגברות. אדוני ראש הממשלה-נגמרו התירוצים".

זימון לדיון מיוחד בועדת החוץ והביטחון של הכנסת

ראשי שדולת א"י בכנסת ח״כ יואב קיש וח״כ בצלאל סמוטריץ, בתגובה לדו"ח ועדת ההסדרה: ״אנו מברכים על פרסום הדו"ח, המציג ארגז כלים משפטי להסדרת ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. הממשלה תיבחן ביישום ההסדרה, ביחס לעשרות ישובים צעירים ולאלפי מבנים בישובים הותיקים .כבר בימים הקרובים נבחן את יעילות פעילות הממשלה להסדרה, בדיון מיוחד שיזמנו לצורך כך בועדת החוץ והביטחון של הכנסת.״

מזכ"ל האיחוד הלאומי אופיר סופר: "בהם אנו חוגגים את יום העצמאות ובעוד כמה ימים אחדים את 51 שנה לשחרור ירושלים והתיישבות ביו"ש, זה הזמן הראוי ביותר של ראש הממשלה נתניהו לאמץ את דו"ח ההכשרה. נגמרו התירוצים והפחדים הגיע הזמן שממשלת הימין המייצגת את רצון רובו של עם ישראל להתחיל למשול במדינה".

השופטת חיה זנדברג (קרדיט: דוברות בתי המשפט)

צוות המשפטנים הבכיר עמד על שורה של מתווים משפטיים להסדרת מעמדם החוקי של אלפי בתים בעשות שכונות ומאחזים ביהודה ושומרון.

 

כשלפי הדו"ח, חלק מהמבנים שבהם מדובר הוקמו ביישובים ותיקים על קרקעות שהוכרזו לפני 20 שנה ויותר כאדמות מדינה והוגדרו ככאלה באמצעות מה שמכונה "קו כחול", אלא שבדיקה מחודשת של המינהל האזרחי בשנים האחרונות העלתה שחלק מהאדמות הללו אינן אדמות מדינה. בעקבות זאת גילו לפתע שכונות שלמות ביו"ש, שהפכו ל"בלתי חוקיות".

הצוות המקצועי ממליץ עתה להסדיר ולהכשיר מחדש את המבנים שנגרעו על ידי צוות ה"קו הכחול" של המינהל האזרחי. היועמ"ש מנדלבליט כבר הודיע לבג"ץ שהוא מאמץ דרך פעולה זו

הצוות גם ממליץ לחדול מכאן ולהבא מבדיקת "קו כחול" באזורים שבהם הוקמו מבנים על פי תוכניות מאושרות. הוא אף מציין שכך המליץ בשעתו מי שכיהן כמשנה ליועמ"ש עו"ד מייק בלאס, ובמרומז מותח ביקורת על המינהל האזרחי שיזם את הבדיקה המחודשת.

גשרים ומנהרות

הצוות המקצועי מציין שדרך אחרת לפתרון קושי זה היא באמצעות הכרזה על יישוב חדש, כפי שנעשה לאחרונה לגבי חוות גלעד. הצוות גם ממליץ לשקול כריית מנהרות או בניית גשרים ליישובים שהוקמו על אדמות מדינה אך מוקפים באדמות פרטיות. חברי הצוות מציינים שאפילו הפקעת קרקע לצורך סלילת דרך גישה ליישוב.

באשר לעשרות מאחזים ו"יישובי בת" שהוקמו על אדמות מדינה, אך הם נעדרים רצף קרקעי ליישוב מוסדר, מציע הצוות להגמיש את העיקרון התכנוני של "צמוד דופן". עיקרון זה חייב קרבה והצמדה ליישוב מוכר קיים.

מתווה משפטי נוסף מתייחס ליישובים שההרחבות שלהם פלשו לקרקע פרטית, לרוב בסיוע או באישור זרועות הממשלה ולרוב בתום לב. זנדברג וצוותה מציינים שמצב זה אינו ייחודי ליו"ש, ומביאים דוגמאות להסדרת מקרים דומים בתחום ישראל הריבונית ומציעים הסדרה דומה גם ביו"ש

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
שקד מרוצה מהמלצות ועדה על ישובי יו״ש.
משפחת חי. | 04-05-2018 11:27
מהפה שלה לאלוהים. הלוואי!
2
ישובים
אאא | 04-05-2018 11:28
כל הכבוד לשרה שקד נא למהר עם פסקת ההתגברות
3
גאוני. זנדברג נגד זנדברג. רק בשביל זה היה שווה. מעבר לזה אין סיכוי שמשהו יזוז.
אלי | 04-05-2018 11:36
.
4
אם לא נתעורר אז תוך שנתיים לירושלים יקראו אל קודס
יצחק קרמין 0מולני מפוכח | 04-05-2018 12:03
באוגוסט הירדנים ישארו בלי מי שתייה בגלל הבצורת. המלך יפול, ואירן תרחיב את סוריה לאורך כל הגבול שלנו עם ירדן. זה אומר שלאורך כל הגבולות שלנו חוץ מסיני תהייה להם אפשרות להמטיר טילים זולים על העורף, בסיסי חיל האוויר, והתשתיות החיוניות. חייבים במיידי להפציץ באירן את כל תשתיות יצוא הנפט כדי למוטט את השלטון שם הרבה לפני הקיץ. ניתן בקלות יחסית להמריא ולהפציץ ממזרח סעודיה שזה גם האינטרס שלה. ביבי וליברמן הפחדנים תפעלו כבר תלמדו משהו מבגין ואולמרט.
5
כל הכבוד שיש מי שדואג לארץ ישראל
ישר כוח !!! | 27-05-2018 13:40
ישר כוח לבנט ולאיילת שקד!!!