פסקת ההתגברות מגיעה להכרעה: אלו 3 התרחישים

בממשלה מתגבר הלחץ לקראת הצבעת השרים על פסקת ההתגברות, כשלרה"מ ולשרים כחלון, בנט ושקד עומדים 3 תרחישים גורליים • בכירים בקואליציה לסרוגים: "הפערים בין המפלגות לא ניתנים לגישור"

פסקת ההתגברות מגיעה להכרעה: אלו 3 התרחישים
  שקד וגרסאות חוק ההתגברות שיעלו להצבעה (צילום: אוהד צויגנברג/ פלאש 90)

לאחר האולטימטום שהציבו ראשי 'הבית היהודי' סביב פסקת התגברות, בממשלה מתגבר הלחץ לקראת ההצבעה בועדת שרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב. כשלראש הממשלה נתניהו, ולשרים כחלון בנט ושקד עומדות 3 אפשרויות גורליות.

בתחילה, הציבו שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד אולטימטום מתוך כוונה למנוע מראש הממשלה למרוח את קידום הפיסקה על ידי דיונים ארוכים בוועדה מיוחדת או בצוות שיוקם לעניין. לכן הודיעו כי אם החוק עד יום ראשון הקרוב 6.5.2018 להצבעה- חברי הכנסת של המפלגה לא יצביעו עם הקואליציה.

מאז עלתה לכותרות, מאיימת סוגיית פסקת ההתבגרות הנפיצה לייצר משבר בקואליציה, שכן שר האוצר משה כחלון מתנגד לפגיעה בבית המשפט העליון, ועד לרגע זה לא הגיע לפשרה עם 'הליכוד'.

החוק עובר ועולה במליאה לקריאה ראשונה

בשל כך, ישנן 3 אופציות: האפשרות הפשוטה ביותר אך שנראית לא אפשרית בקונסטלציה הנוכחית בשל חילוקי הדעות החריפים בין המפלגות, החוק עולה להצבעה בועדת השרים לחקיקה, עובר ברב קולות ועולה לקריאה טרומית למליאה. שם ינסו ככל הנראה חברי האופוזיציה לעשות הכל למען ביטולו, החל מפיליבסטר ותרגילים פוליטיים נוספים.

כחלון מגיש ערר

אופציה 2: פסקת ההתגברות אכן עוברת בועדת שרים, אולם מייד לאחר מכן השר כחלון מגיש ערר לממשלה. במקרה כזה, ראש הממשלה אמור לכנס את הממשלה להצבעה נוספת, שם גם ינמק כחלון את התנגדותו. בבית היהודי חוששים כי מהלך שכזה מצדו של כחלון, יביא לעיכוב נוסף ויצריך לחץ נוסף על נתניהו לקיים הצבעה חוזרת בממשלה כמו שקרה סביב חוק הגיוס.

נתניהו מטיל וטו

אופציה 3: ראש הממשלה נתניהו משתמש בסמכותו ומטיל וטו שמונע את העלאת חוק ההתגברות להצבעה, מה שמבטל לחלוטין את האפשרות של השרים להצביע מלכתחילה. מהלך שכזה יאיר את נתניהו באור בעייתי ובימין יתקפו את מי שחרט לקדם מהלך שיפחית את הכוח של בג"צ מול הכנסת, ומביא בסוף לביטולו.

במקביל, בבית היהודי מנסים לאגף את נתניהו ודוחקים אותו לפינה, אך נתניהו יחשוב על פתרון יצירתי ולא ייתן לבנט את התענוג ללכת על כך לבחירות שאף אחד מהשניים לא מעוניין בהם.

הפערים בין המפלגות לא ניתנים לגישור

עם כל זאת, לטענת גורמים בכירים בקואליציה, במצב שנוצר אי אפשר יהיה להגיע לנוסח מוסכם בו כל המפלגות וגם בית המשפט יוכלו לחיות איתו. "הפערים כל כך גדולים ובלתי ניתנים לגישור", הם אומרים לסרוגים.

בעוד כחלון בתפיסותיו מייצג את ההגנה על מערכת המשפט ולפי ההסכם הקואליציוני בלי שיש הסכמה של כולם, לא ניתן להעביר את החוק, אי אפשר יהיה להתקדם בחקיקה ולא לגשר על הפערים.

בבית היהודי נראה כי עושים את המקסימום שהם יכולים למען העברתה של הפיסקה, אבל יודעים שמראש הסיכויים היו מאד קטנים. מנגד צריך לציין, במפלגה לא מוכנים לשום פשרה שהיא לא 61, מספר חברי הכנסת הנדרש לחקיקת חוק מחדש לאחר שנפסל על ידי בג"צ. מנגד, במערכת המשפט מדברים על 70 ח"כים

לטענתם, מכיוון שבית המשפט לא נדרש לרוב מיוחס כדי לפסול חוקים, כך גם הכנסת לא צריכה.

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
כנל
דמי | 03-05-2018 9:03
חבל שהביוב יציף את ארצנו
2
אם בנט ילך על זה לבחירות, יש מצב שסוף סוף הוא ילך ראש בראש מול נתניהו.
אלי | 03-05-2018 12:07
ואז יוכלו להבחין למי יש כושר רטוריקה יותר טוב... אלה מנהיגך ישראל..