אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ריבלין נחת באתיופיה; להעלות את המשפחות לישראל

ריבלין בביקור נשיאותי ראשון באתיופיה נפגש הערב עם נציגי הממתינים לאיחוד משפחות השוהים באתיופיה ומצפים כ-20 שנה לעלות לארץ. "אני לא אבטיח שום דבר שאיני יכול לקיים. כל מקרה ייבחן", אמר

ריבלין נחת באתיופיה; להעלות את המשפחות לישראל
  (קרדיט: מארק ניימן / לע"מ)

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נפגש הערב (שלישי) עם נציגי הממתינים לאיחוד משפחות השוהים באתיופיה בציפייה לעלות ארצה. המפגש נערך באדיס אבבה בהשתתפות ח"כ אברהם נגוסה וח"כ פנינה תמנו-שטה  הפגישה התקיימה בעברית ואמהרית ובסיוע מתורגמנים.

ריבלין נוחת באתיופיה (צילום: רועי אברהם, מקליט: ניר שרף)

בפגישה לקח חלק גם אורן כהן, סמנכ״ל ממשל וחברה במשרד רה״מ האמון על הטיפול בסוגיה אשר העניק את המענה הנדרש לטענות שהועלו בפגישה. כהן עדכן על קיומה של ועדת שרים בנושא שתתכנס ב-18 ביוני ושהם עושים מאמצים מרובים להביא את המתווה להחלטה עד אז.

בין הממתינים לעלות לישראל, רבים אשר בני משפחתם הגרעינית כבר עלו לישראל והם ממתינים לעליה מעל ל-20 שנים. המשתתפים הודו לנשיא על קיום המפגש וחלקו עם הנשיא את הגעגועים, את התקוות ואת הקושי שבהמתנה הממושכת. ״אנחנו לא מוותרים כי אנו עם הנצח ואנו יודעים שעם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה,״ אמרו לנשיא.

נגוסה, יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, חבר בשדולה למען הקהילה היהודית באתיופיה אמר במפגש: ״אני מאוד מודה לך אדוני הנשיא, שהסכמת לפגוש את האנשים האלה בשם כל הקהילה. אני מבקש להבהיר שאנחנו מדברים על אותם 8000 ממתינים אשר שמותיהם מצויים במשרד הפנים. אפשר לפתור את הבעיה הזו בהתאם להחלטת הממשלה שהתקבלה ולא בוצעה עוד במלואה. לאחר המחאה הפרלמנטרית שלנו עלו 1300 אבל כל ה-8000 זכאים לעליה. לכולם קרובי משפחה מדרגה ראשונה. זוהי קהילה בלתי נפרדת.״

המדינה צריכה להכריע מי יכול לעלות לארץ

תמנו-שטה, יו"ר השדולה לחיזוק וקידום ישראלים יוצאי אתיופיה בישראל אמרה במפגש: המדינה צריכה להכריע ולבצע פעולות פרקטיות על מנת להחליט מי יכול לעלות. מי שיכול לקבל את ההחלטה הוא ראש ממשלת ישראל. לא ניתן להישאר אטומים מול העדויות והכאב שלכם אבל חייבים לומר לכם את האמת. חייבים לומר למדינת ישראל שבריחה מקבלת החלטות עכשיו לא תפתור את הבעיה ואנחנו לא יודעים מה יהיו המספרים בעוד שנים. מעבר לשאלה מי הוא יהודי יש את השאלה ההומניטארית. מקרים של הפרדות משפחות יצטרכו להבחן גם הם וזו חובתנו.״

ריבלין: לא מבטיח שום דבר שאיני יכול לקיים

הנשיא האזין למשתתפים כולם וסיכם: "נשיא מדינת ישראל אחראי על כל היהודים בעולם. אני עוד זוכר כיצד קיבלתי את פניהם של עולי מבצע שלמה שבהם אולי קרובי משפחתכם. אנחנו גאים בכל האזרחים שלנו אשר עלו מגלות אתיופיה. אני מכיר את החלטת מדינת ישראל לסיים את הבעיה אבל הדברים לא מקלים על הכאב שלכם, אבל אני לא אבטיח שום דבר שאיני יכול לקיים. כל מקרה ומקרה צריך להבחן".

ריבלין שוחח עם שר הפנים שהבטיח לו, כי כל מי שמגיש בקשה יקבל תשובות. "הצדק צריך להיעשות עם הרוצים להתאחד עם משפחתם ואין לי ספק שאתם משתוקקים לכך. אני אדאג לדבר עם כל שר ושר על היישום הרלוונטי לתחום שלו.  1300 עולים בשנה זה יפה אך לא מספיק ואנחנו צריכים להמשיך ולטפל", דברי הנשיא.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
עד מתי נשיא מקלקל? עד מתי ריבלין?
קאטו הזקן | 01-05-2018 22:33
נשיא היה צריך להיות סמל לאחדות האומה. מעל הפוליטיקה, סמל לאומי. אבל כבר שנים שהנשיאים מקלקלים, וייצמן השיכור, פרס החתרן, קצב, ועכשיו ריבלין. מבזבזי סכומי עתק ולא תורמים כלום לאחדות. וגם אני אומר שצריך לבטל את משרת הנשיא ואת הכסף שמתפנה להעביר לחינוך בריאות ורווחה.