אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שו"ת: למה הקב"ה עשה לנו כזה אסון בערבה?

הרב שלמה אבינר נשאל על האסון בערבה שגבה את חייהם של עשרה צעירים, ומזכיר כי למרות שמדובר באסון נורא, צריך לקחת אותו בפרופורציות

שו"ת: למה הקב"ה עשה לנו כזה אסון בערבה?
  (צילום: מאור קינסבורסקי/פלאש90)

האסון בערבה. שאלות ותשובות עם הרב שלמה אבינר, רב הישוב בית אל וראש ישיבת עטרת ירושלים.

[ראיין: הרב מרדכי ציון]

כיצד להתייחס לאסון של עשרה שטבעו היום בנגב ועוד פצועים רבים?

זה נורא! כמובן גם אדם אחד שנספה, זה קרע בלב, ואם יש עשרה, אלו עשרה קרעים. יחד עם זה, יש לדעת שהעולם הזה אינו גן עדן, אלא כלשון ספר הישר: "גיא תלאות". לפעמים תלאות גדולות לפעמים תלאות קטנות. בצונמי באסיה נספו מאתיים אלף! כמובן גם עשרה, זה נורא, ואפילו אחד!

אבל האם אפשר לדעת למה ד' עושה זאת?

לא. איננו יודעים את הסוד של צדיק ורע לו (ברכות ז א). ובגמרא: בני, חיי ומזוני לא בזכותא תליא מילתא. כמה אדם חי, אם יש לו ילדים או לא וכמה הוא מתפרנס, אין זה תלוי בזכותו, אלא זו גזירה אלהית, סוד של נשמות, סוד ד' (מועד קטן כח א).

בכל זאת, אצלנו בארצנו, עשרה זה הרבה!

נכון. אך יש לראות הכל בפרופרוציה. בממוצע מתים כל יום בארצנו 22 אנשים בגלל עישון, כלומר 8000 לשנה, כאשר שישית מהם, זה בגלל עישון סביל, כלומר הבעל מעשן ואשתו מתה. וכן הרבה מתים כל יום בגלל אכילה מופרזת של סוכר הגורמת לסכרת. הכל יחסי. אך כמובן זה אסון נורא.

מה שיש צרות יותר גדולות אינו מנחם!

נכון. לי היו צרות יותר גדולות כבר בהיותו תינוק, כאשר הוריי החביאו אותי והתחבאו בעצמם, כדי שלא אגיע למחנה השמדה. אבל שישה מיליון כן הגיעו. אנו חייבים להודות לד' יומם וליל על כך שאנו חיים לבטח בארצנו, וגם רעב ואסונות טבע מעט מאוד פוקדים אותנו.

יש אומרים שגשמים אחרי פסח הם לקללה (ע"פ פרק א של משנה תענית אבל עיין ירושלמי שם) ויש אומרים שהם לברכה ולרפואה (ספר נופת צופים לרבי פינחס מקוריץ). איך זה קשור לענייננו?

איננו יודעים סודות ד'.

ובכל זאת, כיצד אפשר לנחם את המשפחות השכולות?

איננו יודעים. אין נוסחה מוכנה. לפי ההלכה, לפני שמדברים, שותקים, ורק אם האבל פותח, אז מתחילים לנחם אותו, – על פי מה שהוא פתח.

ואם הוא לא פותח, אז שותקים?

כן. פעם באתי לנחם אדם שאשתו הצעירה נרצחה על ידי מחבלים. הוא ישב מולי ובכה, רק בכה. אחרי שעה קמתי ואמרתי לו: ד' ינחם אותך. אמר לי: אני מודה לך מאוד שהקשבת לי בוכה במשך שעה. זה עזר לי.

אז לפעמים, להקשיב בלי לדבר, גם זה עוזר?

נכון.

ד' ינחם את כל האבלים וירפא במהרה את כל הפצועים. אמן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אין אנו יודעים פנקסו של הבורא, אבל...
מלכי | 28-04-2018 22:02
לי המספר מזכיר את 10 הרוגי מלכות. אין אנו יודעים חשבונו של בורא עולם. אך בעדינות ובמחילה -אכתוב מס' מחשבות: כידוע 10 הרוגי מלכות קשורים לחשבון האלוקי המשתלשל מפגיעה באחווה, ממכירת יוסף! שהיחס של האחים אליו היה כ אוייב. לצערנו גם בימים אלו יש פגיעה באחווה - 2 נערים הושלכו לבור בעקבות השריפה בדומא. כלפי 2 נערים אלו עם ישראל פגע באחווה ועינה אותם באכזריות בבור (עי שלוחיו השבכ). הם נעלמו לתקופה ארוכה בה עונו באכזריות (עד שנער ניסה להתאבד מרוב סבלו). עד היום מענים אותם בכלא בתנאים קשים ביותר (הרבה מעבר לרוצחים, אנסים וכו) גם בימים אלו ממש (לפני האסון בו נלקחו 10 נערים ממיטב הנוער), נחטף נער נוסף ונעלם (כנראה גם הוא הושלך לבור). הזעקות של שלושת נערים אלו מגיעות עד לב השמיים. מה ההשפעה של זעקות אלו לפני ה' - על הפגיעה באחווה - רק ה' יודע. את צמח דוד עבדך מהרה תצמיח!!!!!!
צודק בכל מלה. למה כל עם ישראל שותק בשעה שמענים מתנחלים גיבורי ישראל. ה' כועס מאוד
עמוס | 29-04-2018 9:12
כנ''ל
ליפה יוסף
מלכי | 29-04-2018 0:53
הציניות , הליצנות לא מובילה לכלום. עצרו את 2 הנערים חקרו וחקרו ולא הגיעו לכלום. מה עושים שליחנו בשבכ? מעבירים אותם עינויים אכזריים- עד שמודים. אחרי שמודים בעינויים - אומרים ליפה יוסף ולאחרים - תפסנו אותם. ויפה יוסף מזלזלת בעינויים, וכה שמחה שתפסו את פורעי החוק.
וואוו.באמת נורא.
יפה יוסף | 28-04-2018 23:32
בבקשה בחורים לא לקחת את החוק ביידים כי אנחנו בימות המשיח ודי למלחמות.מצער מאוד.
2
האסון
אבי | 28-04-2018 22:08
אם רק היינו מתנהגים לפי ההלכה וההנהגה לא היה קורה כידוע ימי ספירת העומר הם ימים קשים ימים שנגדעו בהם 24 אלף תלמידים ימים שיש רשות למזיק לטעון טענות ולפעמים מרשים לו לפעול על כן אלו ימים שלא יוצאים מהבית לא טיולים ולא בריכה ולא ים וכל שנה מחדש הרבנים מתריעים ולא מקשיבים להם לצערנו אלו התוצאות
3
האסון
אבי | 29-04-2018 0:39
יתכן ואם הייתי דתי הייתי נכנס בהגדרה של מטומטם מה לעשות אני יהודי חרדי ולא מתכוון כלל וכלל להתבטות איך שחינכו אותך הוריך ומחנכך ואת האמת אסור להסתיר הצעתי אליך שב ותלמד כמה הימים האלו קשים ותבין אני בכול אופן סולח ומוחל צר לי שהמערכת נותנת יד לתגובות כמו שהגבת תודה
4
מה רוצים מהקב"ה? למה כל דבר טופלים עליו?
אבי | 29-04-2018 7:23
אִוֶּלֶת אָדָם תְּסַלֵּף דַּרְכּוֹ וְעַל ה' יִזְעַף לִבּוֹ (‎משלי יט,ג) תענית ט עא: יתיב רבי יוחנן וקא מתמה; אמר: מי איכא מידי דכתיבי בכתובי דלא רמיזי באורייתא? - אמר ליה: אטו הא מי לא רמיזי? והכתיב ויצא לבם ויחרדו איש אל אחיו לאמר מה זאת עשה אלוקים לנו. בבא מציעא קז עב: אמר רבי חנינא: הכל בידי שמים חוץ מצנים פחים, שנאמר צינִּים פַּחִים בְּדֶרֶךְ עִקֵּשׁ שׁוֹמֵר נַפְשׁוֹ יִרְחַק מֵהֶם (משלי כב,ה). תענית כ עב: אמר רבי ינאי: לעולם אל יעמוד אדם במקום סכנה ויאמר עושין לי נס, שמא אין עושין לו נס. פסחים ח עב: והאמר רבי אלעזר: שלוחי מצוה אינן ניזוקין! - היכא דשכיח היזיקא שאני, שנאמר ויאמר שמואל איך אלך ושמע שאול והרגני ויאמר ה' עגלת בקר תקח בידך וגו'.
5
למה נזכרים לשאול
ש | 07-05-2018 10:33
רק כשרע לנו? למה כשהקבה משפיע עלינו טוב, בריאות, ילדים, פרנסה וכד' לא שואלים למה זה מגיע לנו? ניראה לנו שזה אמור להיות ככה...נכון, אין לנו מושג בחשבונות שמים ומי משלם על מי ועל מה, אבל יש בסיס אחד שקוראים לו שמירת תורה ומצוות ומי שהולך בדרך הזאת קל לו יותר ואין לו שאלות...
6
לא כותרת .. אז אין תגובה ...
אורי | 21-05-2018 18:36
אדם באשר הוא אדם..אכל מעץ הדעת...נשאר יתום ואומלל ...הבחירה היא של האדם לטוב או לרע.
7
יש כל כך הרבה אסונות אז למה שואלים
יפה יוסף | 01-06-2018 1:19
רק על האסון הזה? פלא.
8
שיטפון
ע. | 01-06-2018 14:40
כיוון שאינו מרחם על נערות תמימות ומטביען .שנאמר ירחם השם על ילדי הגן וגם על ילדי ב'יס. כך עושה לנבחר שבעמים,יתכן אם כך שבכלל אינו קיים!