יפים או עשירים? מחקר חדש מגלה- מכוערים מרווחים יותר

כסף ויופי הולכים ביחד? מחקר חדש שנערך בין למעלה 20 אלף משתתפים, שובר את המיתוס המוכר ומגלה: מכוערים מרווחים במקומות העבודה הרבה יותר משאר העובדים, אפילו מהיפים שביניהם

מחקר חדש מגלה: למה מכוערים מרווחים יותר?
  (צילום: שטארסטוק)

מסתבר שלא סתם אמרו הסבתות: "עם יופי לא הולכים למכולת". מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת "ג'ורנל אוף ביזנס פסיכולוג'י"- שובר את המיתוס המוכר שכסף ויופי הולכים יחד ומגלה לאחר בדיקות שארכו שנים- שדווקא מכוערים מרווחים יותר, אפילו מהיפים שבחבורה.

כדי לבדוק את הקשר בין רמת השכר לבין המראה החיצוני, ערכו החוקרים במשך שנים ראיונות עם כ-20 אלף צעירים אמריקאים. כשעם כל אחד מ20 אלף המשתתפים, ערכו ארבעה ראיונות בהם דירגו המראיינים את המשתתפים מגיל 16 עד גיל 29 על פי רמת האסתטיות שלהם ואת השכר אותו מרווחים באותה התקופה בחייהם.

מכוערים מרוויחים שכר גבוה יותר 

התוצאות המפתיעות הגיעו, כאשר גילו החוקרים כי דווקא המשתתפים שדורגו כמאוד לא יפים השתכרו בסכומים גבוהים יותר באופן משמעותי מאשר אנשים שהוגדרו כפחות מכוערים מהם ואפילו במקרים מסוימים מכאלה הנחשבים ליפים מהם.

"מה שנראה בתור פרמיה על יופי וקנס על כיעור עשוי למעשה להיות קשור לתכונות שלא נמדדו ואשר יש מתאם בינן לבין יופי חיצוני – כמו בריאות, אינטליגנציה ואישיות" הסבירו החוקרים סאטושי קאנאזאווה ומארי סטיל.

איך הצליחו המכוערים לשבור את המיתוס? 

 

אלכס פרדרה הציע כמה הסברים לתוצאות המפתיעות המחקר. במאמר שפסם בכתב העת "ריסרץ' דייג'סט" כתב: "המחקר החדש מצא במפתיע מתאם גבוה במיוחד בין התכונה של פתיחות מחשבתית לבין שכר נמוך יותר ויופי רב יותר – בעוד שבמרבית המחקרים הקודמים היה דווקא מתאם בין תכונה זו לבין שכר גבוה יותר".

פתיחות מחשבתית?

בהמשך ניסה פרדרה להסביר האם התוצאות מעידות על שינוי מחשבתי שעוברת החברה וכתב:"האם ייתכן שפתיחות מחשבתית זו מצביעה על כך שכמה אנשים מאוד לא נאים קיבלו דירוג נמוך במיוחד בפתיחות מחשבתית, אולי בגלל שהיו מאוד מסורים לתחום עניין מסוים, ועסקו בו באופן כפייתי תוך התעלמות מכל הסחות הדעת, ובזכות כך הפכו בסופו של דבר למובילים בתחומם?", כתב פרדרה.

יופי בעיניי המתבונן

אפשרות נוספת שהביא לתוצאות החדשות, היא העובדה שלדעתו חוקרים לא הצליחו להבדיל בין אנשים פחות מושכים לבין אנשים מכוערים במיוחד. "קבוצת האנשים שהוגדרו במחקר כמאוד לא מושכים היתה קטנה, כמו כל תופעה קיצונית בכל אוכלוסייה – רק כמה מאות משתתפים – כך שכדאי לחקור זאת שוב כדי לראות האם יגיעו לאותם הממצאים", סיכם.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו