אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תגובה: אז בא, אני אסביר לך למה צריך את רבני צהר

מי שלא מכיר אנשים שהדת מהם והלאה ומי שלא מכיר את מהו משרד ממשלתי כמו הרבנויות המקומיות לא יבין את המפגש המזעזע בין השניים. ליוויתי שלושה זוגות חילוניים לחתונה, שניים עברו ב'צהר' ויצאו מרוצים, ואחד עבר דרך הרבנות ומקלל את הרגע עד היום. תגובה ליוסף גולדשמידט

תגובה: אז בא, אני אסביר לך למה צריך את רבני צהר
  איך תראה החופה שלך? (ויקימדיה)

בתור ה"חבר הדתי" ליוויתי בחצי שנה האחרונה שלושה זוגות חברים שלא שומרים מצוות לחופה.

שני זוגות בחרו ברבני צוהר והזוג השלישי בחר בארגון החופה ברבנות, את הזוג האחרון ליוויתי פעמיים למשרדי רבנות שונים, פעם ברבנות המקומית של הבחור ופעם במקומית של הבחורה.

מי שלא מכיר אנשים שהדת מהם והלאה ומי שלא מכיר את מהו משרד ממשלתי כמו הרבנויות המקומיות לא יבין את המפגש המזעזע בין השניים.

נסו לדמיין שאתם דור רביעי בארץ ומבקשים מכם תעודת לידה ומסמכים שונים על מנת לוודא שאתם יהודים, בנוסף אתם נאלצים להוכיח באמצעות שני עדים שאתם רווקים כמו כן אתם עוברים הדרכת כלות עם כל הפרטים וכל מה שמסביב ובסופו של תהליך אחרי מספר ימי עבודה מבוזבזים אתם משלמים מאות שקלים בסך הכול על שינוי סטאטוס מרווק לנשוי וכל זה כשאתם לא מאמינים כלל באלוקים ובדיוק הגעתם מהמסעדה האהובה עליכם שבה אכלתם נתחי בייקון ושרימפס.

נסו לדמיין שמי ש"מעולל" לכם את כל הסבך הבירוקרטי הזה הוא אדם שאתם מכירים אותו רק מהתקשורת שבה הוא מצטייר כפרזיט ומשתמט.

כשעלה לזוג האוהבים העצבים מהתהליך הם הפנו אלי את השאלות והטענות "למה צריך עדים??" "למה לא מאמינים לנו שאנחנו רווקים, זה מגוחך!" "מה זו הדרכת הכלות המזעזעת הזו??" "למה אנחנו צריכים לשלם מאות שקלים עו"ד היה זול יותר..".

טוב שהייתי שם להסביר להם ולצחוק איתם על כל התהליך ולהסביר להם שמדובר במשהו חשוב והבירוקרטיה? שיחשבו שהם נמצאים במשרד הרישוי.

לעומת הטראומה שלהם שני הזוגות האחרים עברו דרך שניים מרבני צוהר המוסמכים, כל הבירוקרטיה שתוארה עברה דרך הרב (תהליך שאותו לא ניתן לקיים מהיום בזכות ש"ס), רבני צוהר שעברו הסמכה כיצד לבוא במפגש עם הרחוקים מהדת ליוו אותם עד החופה בתהליך של למידה ואפילו הנאה.

אצל שני הזוגות החוויות מההכנה לחתונה היו מפתיעות, אחד מהזוגות סיפר לי כי ביקשו מהרב של צוהר נוסח תפילה לומר בעצמם לפני החופה.

לעומת הזוג הראשון יש מצב שהשניים האחרים יישמרו על קשר עם הרבנים שחיתנו אותם. אף אחד מחבריי לא ילך ל'מרא דאתרא' לא לרב שכונה ולא לרב עיר בשל אורח החיים שלהם. ואם יבוא יום שכן יצטרכו מאיזו סיבה שהיא הם יבחרו שוב ברב מרבני צוהר.

==

אורי גד הוא סטודנט באוניברסיטת בר אילן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
צודק!
אפרת | 09-11-2011 9:54
וגם אנשים דתיים סובלים מהרבנות. פשוט גוף בעייתי.
2
עשית מרבני צוהר "מאכרים" לעניני חתונות.
שיודע לשאול | 09-11-2011 11:22
הם יודעים איך לנווט בסבך הבירוקרטיה, ולהסביר לפונים אליהם מה רוצים מהם, במה להצטייד לקראת רישום נישואין וכו'. מה לזה ולעריכת חופות?
3
מה הועילו חכמי "צהר" בתקנתם?
שי | 09-11-2011 13:26
יש לי טענות כנגד שני הכותבים (זה שנגד מיזם החתונות וזה שבעדו): 1. רבני "צהר" לא באים לקעקע את מעמדו של מרא דאתרא, כשם שזוג דתי המעדיף את ראש הישיבה של חתן או את ראש המדרשה של הכלה בתור עורך החופה לא עושה זאת כדי לפגוע בסמכותו של אף גורם רשמי ברבנות. 2. מאידך, רבני "צהר" שבויים בקונספציה שלפיה כדי להתחבב על עם ישראל, יש לרדת אליו במקום להעלותו. חבר'ה, תלמדו קצת היסטוריה: עם תנועת ההשכלה נמנו כמה וכמה רבנים מודרניים ונחמדים להפליא, אך הדבר לא עזר נגד החילון וההתבוללות של אותם המשכילים וילדיהם. אתם טוענים שמעתה ואילך החילונים יעדיפו את קפריסין על פני חתונה יהודית? נו, אז מה? לדעת כמה וכמה פוסקים, "חתונה אזרחית" במקרה של זוג לא-דתי עדיפה על פני חופה וקידושין (במקרים של בגידות וכו' וכו'). 3. מי שרוצה להתבולל, יתבולל, ואף רב מתנחמד לא יעזור לו. לא לחינם תהה הרב שרלו מדוע רוב החוזרים בתשובה עושים את דרכם ליהדות במסגרות חרדיות ולא דתיות-לאומיות. התשובה היא אותה תשובה: או שבן אדם מתעמת עם היהדות האותנטית והמכבידה, או שהוא מסתפק במנהג בלתי מחייב עם רב בלתי מחייב ונשאר כמו שהוא.