אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תתכוננו: המקלדת החדשה בעברית מזיזה את האותיות

מכון התקנים חושף מקלדת חדשה בעברית, שתכלול מספר שינויים מהעיצוב המקובל עד כה. חלק מהאותיות והסימנים יעברו מקום, במטרה להפחית את מספר טעויות ההקלדה ולהקל על השימוש

תתכוננו: המקלדת החדשה בעברית מזיזה את האותיות
  מזיזים את האותיות במקלדת (צילום: שאטרסטוק)

התרגלתם לכתוב מבלי להסתכל על מקלדת המחשב? בקרוב תצטרכו להתרגל מחדש: מכון התקנים הישראלי פרסם עיצוב חדש למקלדת, שתכלול שינויים בחלק מהמקשים- כשחלק מהאותיות והסימנים יעברו למקום חדש.

העיצוב החדש נוצר במטרה להקל על ההקלדה בשפה העברית, ולמנוע טעויות הקלדה שהפכו לנפוצות במיוחד. השינוי העיקרי במקלדת הוא ביטול הכפילויות של מקשי הפיסוק, כאשר מקשי הנקודה [.], הפסיק [,], הגרש ['] והלוכסן [/] יופיעו כעת במקלדת רק פעם אחת. המטרה העיקרית של השינוי הוא למנוע מצב שבו מעבר לשפה אחרת במקלדת (המבוססת על אותיות לטיניות) תדרוש מהמקלידים להשתמש במקשים אחרים כדי להקליד את אותו סימן הפיסוק.

את מיקומם הישן של סימני הפיסוק יתפסו אותיות שיעברו למקום חדש במקלדת. האון ת' תעבור מהשורה התחתונה במקלדת לשורה העליונה, והאותיות ן' ף', ו-ץ' יעברו מצד ימין של המקלדת לצד שמאל. במכון התקנים ביקשו להזיז את האות ן' כדי להפריד בינו לבין האות ו'- שנמצאת לצידו וגורמת לטעויות הקלדה רבות, בעוד ששאר האותיות יעברו מקום כדי להעניק לסימני הפיסוק מקשים נפרדים משלהם.

כך תיראה המקלדת החדשה בעברית (צילום: מכון התקנים)

השינויים נקבעו על ידי ועדה טכנית של מכון התקנים, שבה חברים נציגים של איגוד האינטרנט הישראלי, המועצה לצרכנות, הלשכה לטכנולוגיות מידע, העמותה הישראלית לקוד, וכן חברות מיקרוסופט ו-IBM. במכון הסבירו שהועדה פעלה כדי לספק תגובה לבקשות הציבור והתלונות לגבי עיצוב המקלדת הנוכחי.  "התקבלו עשרות רבות של פניות מהציבור", אמר אילן כרמית, מ"מ מנכ"ל מכון התקנים. "ועדת התקינה שינתה חלקים בתקן, בהתאם לנוחיות הציבור ולצרכיו".

המקלדת החדשה תכיל שינויים רק בשפה העברית, כאשר עיצוב מקלדת האותיות הלטיניות- המוכר יותר בכינוי "מקלדת ה-QWERTY" על שם האותיות הראשונות בשורה עליונה- תישאר ללא שינוי. התקן החדש אינו מחייב- כלומר, מי שירצה להישאר עם המקלדת הישנה והמוכרת יוכל להמשיך להשתמש בה, ומקלדות עם העיצוב הישן ימשיכו להימכר בחנויות לצד מקלדות עם העיצוב החדש שיתחילו להימכר בחודשים הקרובים. כמו כן, התקן החדש יעודכן בעתיד במערכות ההפעלה למחשב ולסמארטפון- אך יוצע לצד העיצוב הישן, כשהמקלידים יוכלו לבחור בעצמם באיזה עיצוב הם יעדיפו להשתמש.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו