אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראשי הבית היהודי נגד המתווה של נתניהו

ראשי הבית היהודי מבהירים לרה"מ כי לא יסכימו לתנאים של היועמ"ש לרוב של 70 חברי כנסת. "פסקת ההתגברות צריכה להיות ברוב של 61", אומרת שקד לסרוגים. סמוטריץ': "לא נאפשר לו"

ראשי הבית היהודי נגד המתווה של נתניהו
  (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

ראשי הבית היהודי מבהירים הבוקר (שני) בסרוגים לראש הממשלה נתניהו, כי מפלגתם לא תסכים לתנאים של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט לרוב של 70 חברי כנסת כדי לחוקק חוקים מחדש לאחר שנפסלו על ידי בג"ץ. "פסקת ההתגברות צריכה להיות ברוב של 61", מדגישה השרה שקד.

"אם מדובר ברוב של 70 עדיף לא לעשות כלום וזהו", אמרה שרת המשפטים איילת שקד. "אני מכירה את המציאות, ובמציאות הפוליטית לא ניתן יהיה לגייס 70. מה שיקרה אם נאשר דבר כזה זה סמכות לבית המשפט לבטל חוקים. זה רק מחליש את הכנסת. אם באמת רוצים לייצר משוואה נכונה בין הרשויות, פסקת ההתגברות צריכה להיות ברוב של 61".

לגבי נכונותה לעמוד בראש הוועדה שתדון בהצעות החוק השונות בנושא פסקת ההתגברות, אומרת שקד לסרוגים כי אף אחד לא דיבר איתה ואין לזה כל בסיס. לדבריה, "עכשיו צריך להכריע. כל הנתונים ידועים. כל העמדות ידועות. נדרשת הכרעה".

"אם נתניהו ינסה לקדם את המתווה הזה אנחנו לא נאפשר לו", הדגיש ח"כ בצלאל סמוטריץ' בחשבון הטוויטיר שלו. "הציבור לא טיפש ולא יקנה ספינים שרק יחמירו את המצב ולא יחזירו את האיזון לדיאלוג החוקתי שבין בית המשפט לכנסת ולממשלה", אמר.

ב-12:30 בצהריים, יתכנסו ראשי המפלגות להמשך הישיבה המתוחה שהתרחשה אתמול בבוקר. שם טען ראש הממשלה כי הוא יורד מהמודל הבריטי ומסמן כיוון חדש: קידום פסקת התגברות מורחבת, שתמנע מבג״צ לפסול חוקים סביב גירוש המסתננים בתוך כמה דיונים מהירים. רה״מ העריך כי יושג למהלך שכזה רוב בכנסת, אולם בשל התנגדות חברי הבית היהודי הדבר מעלה קושי לקידומה.

בלשכת נתניהו טוענים, כי במהלך הישיבה התברר כי מנדלבליט לא צפוי להתנגד למהלך כזה, כשהוא מציב שני תנאים למען קידום חקיקת פיסקת התגברות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.  1. הפסקה תחול על כל החוקים ולא רק סביב 'חוק המסתננים' 2. תעשה רק ברוב של 70 חברי כנסת. ובנוסף, קביעת דרישות סף לרוב של שופטים לביטול חוקים – ששה שופטים מול תשעה.

לגבי זה, נשמעו כאמור התנגדויות רבות בכנסת, ובעיקר מצד השר נפתלי בנט שטוען כי תנאי זה יקשה מאד על אכיפת בג"צ בעתיד, ויביא לכך שלכל חקיקה מחדש ידרשו גם אצבעות חברי הכנסת מהאופוזיציה.

במקביל, נועדו אתמול נתניהו ושר האוצר משה כחלון בטרם ישיבת הממשלה, כשלפי הדיווח בערוץ עשר השניים הגיעו למתווה מוסכם להמשך הדיונים בנושא. עוד פורסם כי במהלך השבת נפגש ראש הממשלה עם שופט בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק, שנתפס כמגן על בתי המשפט והביא את האקטיביזם השיפוטי. לפי הדיווח בח'דשות', נתניהו ביקש לקבל עצה מברק על חוק עוקף בג"ץ בנושא המסתננים. לפי כאן 11, נתניהו צפוי להיפגש גם עם הנשיאה הנוכחית, אסתר חיות, בקרוב.

 

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו