אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתי זה נכון כלכלית להרחיב את המשפחה?

השיקול הכלכלי חשוב לא פחות משיקולים אחרים בכל הנוגע לשאלה מתי הזמן הנכון להרחיב את המשפחה. מה המשמעות של ילד נוסף, כמה עולה לגדל אותו ואיך מצמצמים בהוצאות הצפויות? קבלו כמה דברים שכדאי לחשוב עליהם

מתי זה נכון כלכלית להרחיב את המשפחה?

מבחינת רובנו, ילדים זה שמחה ומצוות פרו-ורבו היא לא רק הנחיה הלכתית אלא דרך חיים. עם זאת, יהיה זה בלתי אחראי להתעלם משלל השיקולים שמשפיעים על ההחלטה ובראשם הנושא הכספי.

ילדים כידוע עולים כסף, ועם כל הצטרפות ילד חדש צפוי האיזון הפיננסי של המשפחה להתערער בצורה משמעותית. מצד שני, זו כמובן לא סיבה לוותר על הרחבת המשפחה ורק צריך לבחון את הדברים בצורה מסודרת.

הכל מתחיל בילד הראשון

בשלב הראשון כדאי להבין מה ההשלכות הכלכליות של ההיריון, הלידה והרחבת התא המשפחתי. ההבדל העיקרי הוא בין ילד ראשון שמשפיע בצורה דרמטית על סל ההוצאות, לבין ילד שני, שלישי וכן הלאה. שום דבר לא דומה לילד הראשון מבחינת ההוצאות הכספיות ועם הזמן נצבר מספיק ניסיון שמשמש גם להתנהלות כלכלית נבונה יותר.

בשלב השני ניתן כבר להתייחס להוצאות הצפויות מול ההכנסות הקיימות. זה גם השלב שבו ניתן לבחון מתי יהיה זה נכון מבחינה כלכלית להרחיב את המשפחה: כאשר צפויה עליה במשכורת, לאחר כמה שנים של צבירת הון וחיסכון, אם משתחררת קרן השתלמות וכן הלאה.

הורים מנוסים יידעו כיצד לנצל חלק מהרכוש שהם צברו בשביל לגדל גם את הילד השני ואלו שבעזרת השם יגיעו אחריו. במקביל, הם ככל הנראה יגלו מקרוב מה המשמעות הכלכלית של לגדל ילד ואיזה הוצאות נלוות לזה. השאלה מתי זה נכון כלכלית להרחיב את המשפחה תהיה מבוססת אצלם על ניסיון אישי, אך בכל מקרה יש דברים שאפשר לעשות כד לצמצם בהוצאות המצטברות.

מה מרכיב את סל ההוצאות שלכם?

במידה ומחליטים שהגיע הזמן להרחיב את התא המשפחתי אך מגלים שההכנסות עדיין לא לגמרי פוגשות את ההוצאות, ניתן לשקול שינויים מערכתיים יותר. שינויים מן הסוג הזה אמורים לצמצם את גובה ההוצאות ובסופו של דבר לאפשר שמירה על רמת חיים מסוימת גם אחרי הצטרפות ילדים חדשים למשפחה.

הדרך הכי טובה לצמצם הוצאות היא למחזר משכנתא ולפרוש אותה מחדש. את המשכנתא ממחזרים בעקבות שינויים בגובה ההכנסות וההוצאות, אם רוצים לעבור דירה ובגלל שינויים במשק. רצוי לעקוב אחר קצב החזר ההלוואה ואפשר לשקול שינוי גם בשל עליות וירידות בריבית, תנאים חדשים מצד הבנקים וכן הלאה.

בנוסף, כדאי לצמצם את ההוצאות על בסיס חודשי. את זה עושים בעזרת קביעת תקציב לתקופת ההיריון והתייחסות גם לשבועות שאחרי הלידה. אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע, ניתן לערב חברים ובני משפחה ובעיקר צריך ללמוד כיצד ליהנות ממה שיש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
עם הילדים מגיע גם הכסף.
י | 15-04-2018 17:48
2
אני לא מאמין שאתר דתי מפרסם מאמר כזה...
צבי | 22-04-2018 23:59
זה אף פעם לא כלכלי להביא ילדים. ילדים עולים הרבה כסף. לא מביאים ילדים כי זה כלכלי ולא מפסיקים להביא אותם כי זה לא כלכלי. כל ילד מביא איתו את הברכה שלו.
3
המאמר הבא: האם זה כלכלי לגור בישראל? האם זה כלכלי להתחתן? האם זה כלכלי לחיות?
מתנחל | 24-04-2018 12:05
חבל שזה המצב
4
מאן דיהיב חיי יהיב מזוני
איש | 25-04-2018 9:14
מי שנתן לך חיים יתן לך מזונות אל תנסה להיות תחליף לבורא כתבה רדודה ולא ראויה ובודאי לא במקומינו
5
מזל גדול
שלום | 25-04-2018 21:16
יש לך מזל גדול שההורים שלך לא פעלו לפי הכתבה שלך כי כנראה אז לא היית כאן היום...