רבנים מכל הארץ: "לשחרר את החייל המסורתי מהכלא"

רבנים מכל הארץ יצאו בקריאה לשחרר את החייל המסורתי בעז פנקר שנידון ל- 20 ימי מחבוש לאחר שסירב לגלח את זקן העומר שגידל: "לא יעלה על הדעת שחייל יהודי בצבא יהודי יישלח לכלא רק מכיוון שהקפיד על מנהג יהודי של אבות אבותיו"

רבנים מכל הארץ: "לשחרר את החייל המסורתי מהכלא"
  אילוסטרציה. למצולם אין קשר לכתבה (צילום: Daniel Dreifuss/Flash 90

בעקבות כליאתו של חייל צה"ל בועז פנקר, לוחם סיירת חרוב, בשל רצונו לשמור את מנהג ישראל ולא לגלח את זקן העומר, ושליחתו לעשרים ימי מחבוש ביום שני השבוע, יצאו רבנים מכל הארץ בקריאה לרמטכ"ל: שחררו את החייל המסורתי לביתו. לדברי הרבנים, לא יתכן שחייל יהודי ייאסר בגלל רצונו לשמור את מנהג מסורת ישראל.

כזכור, תגובת צה"ל על כליאת החייל הייתה שהחייל אינו דתי, ולכן אין לו אישור לגדל זקן. הרבנים קובלים על כך שחייל צריך להיחשב "דתי" על מנת שיותר לו לשמור מנהג יהודי, וטוענים שיש בכך אפלייה בוטה של החיילים המסורתיים, והתעלמות מציבור רחב של מאות אלפי מסורתיים בישראל, שרואים חשיבות רבה בשמירה על מצוות ומנהגים יהודיים.

במכתב, שהגיע לידי סרוגים, נכתב בין היתר כי "לא יעלה על הדעת שחייל יהודי בצבא יהודי יישלח לכלא רק מכיוון שהקפיד על מנהג יהודי של אבות אבותיו. אנו קוראים לצה"ל שלא לפגוע בזכותם של החיילים המסורתיים לשמור את המצוות והמנהגים היהודיים על פי אמונתם – בדיוק כפי שצה"ל נוהג ביחס לחיילים הדתיים. אנו מתנגדים לאפליית החיילים המסורתיים בעניין זה".

"אמנם, אין אנו מצפים שהצבא יעניק פטור גורף על כל מנהג שהוא, אך אנו חושבים שמן הראוי שאותם 'פטורים' או התחשבויות שצה"ל מעניק לחיילים המוגדרים על ידו 'דתיים', יינתנו בדיוק באותה מידה לכל חייל שטוען בכנות שהוא פועל מסיבות דתיות/מסורתיות. כל עוד החיל שומר בכנות על מנהגיו, אין למנוע זאת ממנו".

גילוי הדעת שנשלח לרמטכ"ל

בין הרבנים החותמים: רבנים צבאיים במילואים, רבני קהילות ורבני ישובים מכהנים. בין השמות המוכרים: הרב דוד מנחם, הרב יצחק בן דויד- רב קיבוץ עין הנציב ורב המדרשה בעין הנציב, הרב הפייטן- מני מימון כהן, הרב יגאל ינאי- ראש המכינה הקדם צבאית בערד, הרב יצחק שוראקי- רב קהילת יד רמה בירושלים ורב בית המדרש 'שערי עוזיאל- ממזרח שמש', והרב דוד זנו מנהל בית המדרש 'שערי עוזיאל'.

'ארגון כל ישראל חברים', התגייס השבוע כדי לפעול לשחרור החייל בכל הערוצים, לרבות היוזמה בכתיבת המכתב, ולרבות פנייה לגורמים בצה"ל ולגורמים פוליטיים, וקמפיין ברשתות החברתיות ובתקשורת.

יהודה מימרן, מנכ"ל כל ישראל חברים, מסר כי "אני קורא לרמטכ"ל גדי אייזנקוט לשחרר את החייל עוד לפני יום העצמאות. יש כאן טעות. יש יותר מדרך אחת להיות יהודי. כליאת החייל מהווה צעד של אי הכרה בזהות המסורתית ובציבור רחב של מאות אלפי מסורתיים – שמהווים את קבוצת הזהות הגדולה ביותר בישראל".

 

אחיו הגדול של החייל, איתי פנקר, פרסם פוסט נרגש בפייסבוק שהפך ויראלי וזכה למאות תגובות ושיתופים, ושכותרתו: "בצה"ל אין כזה דבר מסורתי". לדבריו, אחיו נשלח לכלא הצבאי מבלי שפגש רב, על פי החלטת המ"פ שלו, שטען שאינו דתי ולכן אין לו אישור לגדל זקן. לדבריו, אחיו הופתע מאוד מן התגובה של צה"ל. הם מגיעים ממשפחה מסורתית, שבה מקפידים על מצוות ומנהגים יהודיים רבים, גם אם אין האחים חובשים כיפה לראשם. כל האחים מקפידים על מנהג אי גילוי בעומר כאבל על מות תלמידי רבי עקיבא. לדבריו, מנהג זה, כמו מנהגים אחרים, חשוב לאחיו והוא היה מוכן גם ללכת לכלא בשל כך.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
כי"ח זה הקרן החדשה
איתי | 14-04-2018 21:31
מקבלים מאות אלפים בשנה מהקרן. כך על פי האתר של הקרן
ל-1
שרון | 14-04-2018 21:52
במקום להתייחס לעניין ולחוות את דעתך אתה בורח לעניין אחר. ככה זה בורים כשאין בהם תורה הם חוזרים על מנטרות של אחרים.
2
הרמטכ"ל ומלחמתו בדתיים ובמסורתיים - פרק 2
רחל | 14-04-2018 23:00
עוד לא היה רמטכל שכל כך מנוכר למסורת ישראל. קודם נכנס בדתיים, עכשיו כשהגיע להסדר עם הדתיים, הוא נכנס במסורתיים. והחייל המסכן הזה משלם את מחיר האטימות
3
למה להתחנן לבולשביקים הממונים על החוק. רק לצאת להפגין כמו בעזה. אז אולי יפחדו מהדתיים
עמוס | 14-04-2018 23:25
צה''ל הופך להיות לחממה של השטאלניסטים
4
לשחרר החייל המסורתי מהכלא
יעל | 15-04-2018 10:17
כפיה חילונית.לשחרר אותו.זו מדינת יהודים וזו זכותו האלמנטרית.