ריבלין הטיח בנשיא פולין: "נתתם יד להשמדת יהודים"

נשיא המדינה נפגש היום עם נשיא פולין לקראת השתתפותו ב"מצעד החיים", והדגיש בפניו כי"האמת לא תשתנה בגלל חוק כזה או אחר", והבהיר: "לא נוכל להתכחש לעובדה שפולין ופולנים נתנו יד להשמדה"

ריבלין הטיח בנשיא פולין: "נתתם יד להשמדת יהודים"
  (צילום: יוסי זליגר\פלאש 90)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נפגש היום (חמישי) עם נשיא פולין לקראת השתתפותו ב"מצעד החיים", והדגיש בפניו סביב סערת החוק הפולני כי"האמת לא תשתנה בגלל חוק כזה או אחר", והבהיר: "לא נוכל להתכחש לעובדה שפולין ופולנים נתנו יד להשמדה.״

עם נחיתתו בקרקוב שבפולין ברך הנשיא את ראשי מערכות הביטחון, הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ, וחברי המשלחות של בית הנשיא והארגונים שיצעדו לצידו ב"מצעד החיים" שיתקיים בהמשך היום בסימן ״משואה לתקומה״. לאחר מכן קיים הנשיא פגישה מדינית עם נשיא פולין אנדז'יי דודה. בתום פגישתם נשאו השניים הצהרות משותפות לתקשורת.

במלאת שבעים וחמש שנה למרד גטו ורשה, ושבעים למדינת ישראל, "הגעתי לכאן לצעוד יחד איתך אדוני הנשיא, עם ניצולי שואה, אי אפשר למחוק היסטוריה עשירה כל כך, מלאה כל כך, כואבת כל כך, פתח ריבלין את  דבריו.

ריבלין התייחס לסערה שפרצה סביב קידומו של החוק נגד מעורבות פולין בשואה, ואמר כי "ישראל עוקבת מקרוב אחר הדיון האקדמי והפוליטי בפולין בנושאי זיכרון ואחריות". אולם הבהיר כי בארץ "תובעים מפולין שתמשיך להיות מחויבת למחקר מקיף ובלתי מוגבל על המאורעות והתהליכים מתקופת השואה. כך הוסכם בין המדינות וכך ראוי שיהיה. על המדינאים מוטלת החובה לעצב את העתיד. על ההיסטוריונים מוטלת החובה לתאר את העבר ולחקור את ההיסטוריה. אסור שנחרוג האחד לתחומו של השני."

הנישא הדגיש, כי "שיתוף הפעולה בין ישראל, פולין והעם היהודי בהנצחה, בזיכרון, בחינוך ובמחקר הוא הדרך להעביר את לפיד הזיכרון והאחריות לדורות הבאים. חשוב שיהודים וישראלים יכירו את ההיסטוריה היהודית של פולין על שלל גווניה. חשוב שבני נוער ומבוגרים בפולין יכירו וילמדו על מה כל שקרה כאן בימי מלחמת העולם השנייה. אני מעריך מאוד את שיתוף הפעולה של ממשלת פולין והמוזיאון הלאומי באושוויץ עם 'מצעד החיים,' ואני מקווה שנמצא את הנתיב הנכון להמשיך ולשלב זיכרון, מחקר וחינוך לטובת הדורות הבאים."

נשיא פולין אמר על המפגש, כי הוא "כבוד גדול, אך גם עדות לאסון הגדול שקרה כאן". כשהשניים נפגשים "פה במצעד החיים כעדות לזיכרון שואת היהודים.

נשיא פולין  קרא לעולם, "לראות לאן יכולה להוביל שנאת זרים, אנטישמיות". לדבריו, "זוהי זעקה לעולם כולו לזכור כי בני אדם חייבים להתייחס בכבוד האחד לשני וכי לעולם לא עוד". הוא הודה לריבלין על הזמנתו לצעוד לצידו היום. "זה חשוב לי כמנהיג אבל גם כבן אדם. זה אחד האירועים הטרגיים ביותר בתולדותינו".

הנשיא המשיך ואמר לנשיא פולין: ״אתה צריך להבין את ההרגשה של העם היהודי בישראל. אנחנו רואים בשואה תוצאה של אנטישמיות שהובילה לשחיטה של העם היהודי מתוך אידיאולוגיה נאצית שפרחה על קרקע פולנית. אנחנו מעריכים מאוד את כל מי שמסר נפשו על מנת להציל יהודים, אבל היו גם תופעות אחרות. אנשים שרצחו וירשו. פה הייתה קרקע שאפשרה לנאצים לעשות ככל העולה על רוחם לא רק בפולין אלא בכל אירופה.״

"האמת לא תשתנה בגלל חוק כזה או אחר", הדגיש ריבלין. כולנו מחכים לפרשנות בית המשפט שלכם בתקווה שהענן הזה יעלם", והבהיר: "לא נוכל להתכחש לעובדה שפולין ופולנים נתנו יד להשמדה.״

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הפעם מגיע ברכות לנשיא. הוא ייצג את עם ישראל של כמה דורות. קדשת שם שמים וישראל
עמוס | 13-04-2018 0:54
הרבה דמעות ירדו מעיני כולנו