אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משרד החינוך סגר את הישיבה התיכונית 'דורשי יחודך' ביצהר

במכתב שהועבר לישיבה ציין מנכ"ל משרד החינוך ד"ר שושני, כי דעת משרד החינוך על הישיבה היתה טובה אך דעת השב"כ היא שהכריעה על הסגירה. ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה: מדובר בהחלטה על סתימת פיות המתאימה לרוסיה הסובייטית

משרד החינוך סגר את הישיבה התיכונית 'דורשי יחודך' ביצהר
  ישיבת עוד יוסף חי

מנכ"ל משרד החינוך הפורש, הד"ר שמשון שושני, הודיע אתמול על סגירתה של הישיבה התיכונית 'דורשי יחודך' ביישוב יצהר. לדבריו ההחלטה על הסגירה באה אחרי מידע שהועבר אליו על ידי שרות הביטחון הכללי. "החלטתי מבוססת בעיקרה על המידע החסוי" כתב ד"ר שושני במכתב שהועבר לראשי הישיבה.

במכתב כותב המנכ"ל כי "החלטתי שלא לחדש את ההכרה למוסד 'דורשי יחודך' ולא להעניק לו רישיון, כמו כן, הוחלט להפסיק את התמיכה שניתנה לישיבה עוד יוסף חי".

בהמשך מכתבו ציין הד"ר שושני כי אנשי משרדו התרשמו דווקא לטובה מהפעילות החינוכית במקום אך ההחלטה נפלה על רקע חוות דעת סודית שהועברה אליו ושעמדה בניגוד לדעת גורמי הפיקוח החינוכיים. ד"ר שושני מסביר כי עמדת השב"כ הנסמכת על חומר חסוי היתה כה חד משמעית עד שגברה על עמדות אנשי משרד.

"החלטתי מבוססת בעיקרה על המידע החסוי.. על אף התרשמות המפקחים מטעם משרד החינוך שהתרשמו באופן חיובי מהנעשה בישיבה, איני סבור כי יש לתת לביקורות אלו משקל רב, מאחר וגורמי הפיקוח לא נחשפו לחומר חסוי אליו נחשפתי". בהקשר לכך מזכיר ד"ר שושני את "הספר תורת המלך ופרסומים מעין אלו, שלא יכולים להתיישב עם עקרונות חינוכיים ועם ההשפעה שיש לדברי איש חינוך ככלל ולרב ומחנך בפרט על תלמידיו".

הודעת הסגירה של הד"ר שושני שהדהימה אתמול את ראשי הישיבה וגורמים רבים במחנה הלאומי מתפרשת היום כפעולה מכוונת של שר החינוך גדעון סער. הנהלת הישיבה מסרה כי "שר החינוך מסתתר מאחורי גבו של המנכ"ל הפורש, באופן פחדני בעוד שההכרעה נתונה בידיו בלבד". מנהלי הישיבה אמרו עוד כי "ההחלטה מתבססת על הספר "תורת המלך" שנכתב על ידי רבנים בישיבה, ועל חומר חסוי – שמשרד החינוך לא מסכים לחשוף – שהועבר למשרד החינוך על ידי שי ניצן ושירות הביטחון הכללי, בעוד כל הטענות שהגיעו כחומר גלוי התגלו כעורבא פרח.

לאורך כל השנה האחרונה מתנהג משרד החינוך כמחתרת שעושה מעשיה במחשך ומסרבת לחשוף לאור יום את מעשיה. השימוש בחומר חסוי שאי אפשר להתגונן בפניו ולהוכיח את היותו שקרי אינה התנהגות של ממסד מתוקן אלא של שלטון לא דמוקרטי. על כל פנים – ישיבות בהן עסקו בתורה היו בעם ישראל לפני משרד החינוך, וגם יתקיימו בעזרת ה' בהמשך; וודאי שישיבות לא זקוקות להסכמה מאנשים שפרקו מעליהם עול מלכות שמים. למרות ההתנכלויות – הלימודים בישיבה נמשכים כסדרם, ובעזרת ה' ימשיכו לאורך ימים ושנים".

גם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה התייחס להחלטה ואמר: "מדובר בצעד חסר תקדים המתאים אולי לרוסיה הסובייטית. לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל יחליטו פקידים לסגור מוסד רשמי על סמך חומר סודי שאי אפשר אפילו לראות ולהתגונן בפניו, דבר שראינו בסוגי משטרים שחשבנו שכבר נעלמו מן העולם. לא ראינו סגירת מוסדות דת של תנועות אסלאמיות המטיפות לתמיכה בטרור או אוניברסיטאות שמרצים בהן מטיפים נגד עצם קיום המדינה".

ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי הוסיף ואמר כי "מדובר בהחלטה אנטי דמוקרטית בחסות השב״כ. הפרקליטות בראשות שי ניצן הפכה עצמה לגוף החוקר, הבודק, השופט והמבצע ללא כל סמכות ובניגוד גמור לחוק. דרשנו ואנו ממשיכים לדרוש להעמיד לדין כל מי שיש חשש כלפיו לעבירות על החוק. עד אז אין בשום פנים ואופן לבצע ענישה קולקטיבית ולפגוע בחופש הביטוי. מצופה מאבירי שלטון החוק לזעוק גם כן. אין מדובר כאן במאבק של המתנחלים, היום ציד המכשפות מתרחש ביצהר, מחר הוא עלול לחזור כבומרנג למגזרים אחרים בחברה. אף שוחר דמוקרטיה אסור לו לחשות מול העוולה הנוראה הזו שבה פקידים בלתי נבחרים מענישים תלמידים בשל עמדותיו ההלכתיות, האקדמיות והפוליטיות של רבם. זהו אחד מרגעיה העצובים של המדינה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
האם אנו מדינת חוק או לא?
מישהו | 02-11-2011 9:47
ממתי משרד חינוך פועל על פי "מידע חסוי"? אם יש תלונה - יש הליכים פורמליים וחוקיים לבררה. לסגור על פי מידע חסוי, ללא קריטריונים, ללא הליך ןללא זכות ערעור זה ממש מנוגד לחינוך של מדינה דמוקרטית. האם כך נסגרים גם בתי ספר של התנועה האיסלאמית? (אל תגידו שאין, יש במגזר הערבי הרבה בתי ספר שנשלטים בפועל על ידי התנועה האיסלאמית). כך נסגרים במזרח ירושלים בתי ספר שמלמדים לימודי הסתה על פי תוכנית הלימודים של משרד החינוך הפלשתינאי? כך נסגרים בתי ספר במרכז הארץ שהמנהל שלהם מסית נגד חיילי צה"ל? (רמז - בית ספר יוקרתי במרכז הארץ). שוויון בפני החוק - או שמפעילים הליכים דרקוניים וטוטליטריים על כולם, או שהדמוקרטיה חלה על כולם.
2
אסור לסגור תיכון באמצע שנה. זה פוגע בתלמידים קטינים
לסגור בי"ס במזרח י-ם | 03-11-2011 17:40