אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איפה היה אלוהים בשואה? הוא היה שם כל הזמן

השאלה 'איפה היה אלוהים בשואה?' מהדהדת בעולמנו כבר שבעים שנה. על פי רוב המענה הדתי לשאלה הזו מסתפק במלמול שלא ניתן להבין את ההנהגה האלוהית. לרב חגי לונדין יש הסתכלות אחרת

איפה היה אלוהים בשואה? הוא היה שם כל הזמן
  (צילום: יצחק הררי/פלאש90)

השאלה 'איפה היה אלוהים בשואה?' מהדהדת בעולמנו כבר שבעים שנה. על פי רוב המענה הדתי לשאלה הזו מסתפק במלמול של הפסוק: "כן גבהו שמים מארץ כן גבהו דרכי מדרכיכם ומחשבתי ממחשבותיכם' (ישעיהו נה, ט); כלומר: לא ניתן להבין את ההנהגה האלוהית (או בגרסה אחרת: 'אלוהים הוא לא סנטה קלאוס שמבטיח רק דברים טובים'). למרות שזוהי תשובה נכונה מבחינה פילוסופית, היא איננה מספקת את הצורך הרגשי והפסיכולוגי שמסתתר מאחורי השאלה.

השאלה 'איפה אלוהים היה בשואה?' איננה שאלה במישור השכלי; היא זעקה רגשית! ישנן שאלות רבות שאין לנו עליהן מענה שכלי. למשל אין לנו תשובה טובה לשאלה היכן היה אלוהים כאשר תינוק נפטר אתמול. יתרה מזאת, מבחינה אובייקטיבית היו אסונות גדולים לא פחות – ואפילו יותר – מאשר השואה. מאות מיליוני אנשים נספו במהלך ההיסטוריה באסונות ובמלחמות; אולם יחד עם זאת – דווקא השואה היא זו שמציתה כל פעם מחדש את הדיון 'היכן היה אלוהים?'.

בעומק הדברים מכוונת השאלה 'איפה היה אלוהים בשואה?' לממד עמוק הרבה יותר. זוהי זעקה של ייאוש שהשואה כביכול נותנת לה הצדקה. השואה לא צמחה על חלל ריק. השואה היא אסון בלתי נתפס שהגיע בתקופה שהיוותה לכאורה שיא של ההתקדמות האנושית. התרבות האירופאית שממנה צמחה השואה הייתה אמורה להיות תרבות מלאת קדמה ומוסר ודווקא ממנה צמחה הזוועה. מאז השואה ועד ימינו התחושה שמקננת באנושות היא – שאין סיכוי! לא משנה כמה בני האדם יתאמצו; לא משנה כמה ירצו להיות מוסריים ומתקדמים – בסוף המפלצת תנצח. תרגום המשפט 'איפה היה אלוהים בשואה?' הוא – אין תקווה; הנצח הוא רק אפר ואבק. ממילא – אין ערכים; אין חלומות; אין אמת; אין אלוהים.

כאן גם מגיעה התשובה: המבט הרחב רואה שהמציאות היא אחרת. למרות האסונות שקיימים בעולם; למרות הקשיים והזוועות שכל אחד מאתנו חווה לעיתים בחייו – בסופו של דבר העולם הוא טוב; החיים הם טובים; המציאות הולכת ומתקדמת. מספיק לראות את ההתקדמות האדירה של האנושות בכלל ועם ישראל בפרט בשבעים שנה האחרונות, בכל המישורים, – הכלכליים; המוסריים והרוחניים – בכדי להבין שיש תקווה. במילים אחרות – יש אלוהים! העולם צומח מכל המשברים ונהיה טוב יותר ויותר; הערכים והמוסר בסופו של דבר מנצחים; מדינת ישראל פורחת. אלוהים לא שתק בשואה; אלוהים לא נעלם בשואה – הוא היה שם כל הזמן והוא נמצא אתנו עכשיו. הטוב מסתתר בתוך הרע ובסוף מנצח; צריך רק זמן בכדי לראות זאת.

הנצח הוא לא רק אפר ואבק. הנצח זו ירושלים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
הרב לא ענה על השאלה - לא מספיק לומר שאלוהים לא שתק בשואה, אלא מה הוא כן עשה?
אמ | 11-04-2018 19:49
, ואיך זה שלמרות אי שתיקתו בשואה, היא קרתה ועוד לעמו הנבחר??
מספיק עם הרדידות
שמואל | 15-04-2018 14:18
התשובות לכל השאלות כתובות בתנך ובחזל ודי לנו בידיעה שעם ישראל היה מלא בעברות כרימון כדי להבין שהגמול הוא עונש ושואה ולמי שחסר בהבנת מטרת הבריאה באופן כללי יתכבד לעיין ביסוד של נהמא דכיסופא
דווקא התשובה מופיעה
מא | 11-04-2018 22:06
הוא עשה חילוק בין תשובה שכלית-פילוסופית לבין תשובה רגשית-פסיכולוגית. התשובה היא באמת רק שכלית-פילוסופית. אין לנו השגה בהקבה, ואי אפשר לנו לדעת בכל פרט ופרט איך ולמה הקבה מנהל את עולמו. התכלית ידועה, ולאורך ההיסטוריה רואים את הכיוון המתמיד אליו הכל שואף. אולם אין לנו איך לדעת את הנהגת הקבה בכל פרט ובכל אירוע. מדוע הייתה שואה? זו שאלה מצויינת שאין עליה תשובה, לפחות לא מתחת לשמיים. אמנם במישור הרגשי, יש קושי גדול יותר לענות אבל גם על זה אפשר להתגבר. וודאי שיש סיבה ותכלית לשואה הנוראה, אבל לנו חסרים המון מידע ואיננו רואים את המפה הכוללת של המציאות. אנחנו איננו אלוהים.
2
עונש על שלא עלו לארץ כשהיה אפשר אחרי הצהרת בלפור. כך יקרה גם ליהודים שחיים היום בחו"ל
שמעון | 11-04-2018 20:35
קשה כואב לא נתפס אבל זו הסיבה היחידה שנראית. גם אחרי חטא העגל רצה הקבה להשמיד את כל עם ישראל ולהשאיר רק את משה ככתוב בספר שמות
יהודי הוא זה שבא"י, הוא זה שכל התורה שלו היא "מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך" -
משה | 23-04-2018 15:38
אלו שקיימו את זה ה' עזר להם - תבדוק!
3
אסונות גדולים לא פחות (?)
שניר | 11-04-2018 22:16
באמת התקיימו אסונות גדולים לא פחות ואף יותר? אפשר בבקשה דוגמה לאסון בסדר גודל של השואה? יש לך דוגמה לאירוע דומה בו קובצו מליוני אנשים במטרה מוצהרת על מנת להשמיד אותם? יש לך דוגמה לתקופה אחרת של כשש שנים בהן מלבד רצח שיטתי של שישה מליון, נהרגו במלחמה אחת שבעים מליון!!! בני אדם?
4
אלוהים בשואה
אליאור זנו | 12-04-2018 13:30
כשהצליח לו - עשו מיזה יציאת מצרים וסדר פסח וכשלא - אז מספרים שלא ניתן לדעת חשבונות שמיים היה לי מאוד קשה לקרוא את ההגדה השנה הסתר פנים הסתר פנים הסתר פנים - זו התשובה וזה המצב מאז חורבן בית שני - הסתר פנים !@ elior77@gmail.com
5
שאלוהים כפי שמתואר בתורה - לא קיים, אלא בדותא שמטרתה להצדיק את שלטון בית דוד
יש עוד אופציה | 17-04-2018 15:23
זו אופציה עדיפה בהרבה על האמונה שאלוהי ישראל הוא דמות אמיתית, כי זו דמות נוראית - עם אגו ענק שדורש עוד ועוד תשבוחות והערצה מענישה תינוקות בני יומם בסבל בל יתואר מציפה את העולם בהרס, סבל ורוע ומשחקת משחק כפול של פאסיב אגרסיב - אוהב שונא לא עדיף להבין שצריך לקחת אחריות על החיים ועל כדור הארץ, ולא לסמוך על דמות כזו או אחרת מהפולקלור? במה אנחנו שונים מכל עם אחר שהאמין באל הים, אלים בעצים, וכו'?
מאיפה השאלה שאין לה תשובה...ולא לכפור...
אורי | 18-04-2018 17:34
מחפשים. מה לשאול שאין מה לשאול.
6
כפירה מתחילה בשאלות דברי הרמבם.
אורי | 18-04-2018 22:22
לרב משועמם... למה קין הרג את הבל
7
אלהים בשואה
ניצולה | 11-05-2019 16:41
הרב דילג על נוכחות האל בשואה ואמר ששיפור מצב היהודים והעם הם ההוכחה שהאל קיים. האם האל הוא שיפור מצב? ואני לתומי חשבתי שהאל, כפי שהמאמינים בו תופסים אותו, הוא אקטיבי, מנהל ומוביל את העולם. האם השיפור במחיר 1.5מליון ילדים ועוד 4.5 מליון מבוגרים, שהועלו בעשן הוא מחיר שהאל הרחום והחנון, ארך אפיים ורב חסד מוכן היה לשלם עבור השיפור הזה???? ועדיין נותרו מאמינים בו????
8
זו שאלה מאוד פשוטה! מה יש לכולם. אלוקים כתב
דניאל | 31-05-2019 11:50
במפורש בספר דברים שאם נעזוב את חוקותיו ומצוותיו אנחנו נושמד. בספר דברים כתוב בבירור שה' הבטיח להרבות את עם ישראל. אבל זו ברכה מותנית - בתנאי שישמרו את חוקותיו ומצוותיו. אחר כך אלוקים ממשיך ואומר אם תזנחו את תורתי... ואם לא נקיים את החוקים והמצוות של אלוקים הוא ישמיד אותנו. כמו שהוא ימהר להרבות אותנו אם נשמור את תורתו, כך אם נזנח את תורתו הוא ימהר להשמיד אותנו. יְשַׁלַּ֣ח יְהוָ֣ה ׀ בְּ֠ךָ אֶת־הַמְּאֵרָ֤ה אֶת־הַמְּהוּמָה֙ וְאֶת־הַמִּגְעֶ֔רֶת בְּכָל־מִשְׁלַ֥ח יָדְךָ֖ אֲשֶׁ֣ר תַּעֲשֶׂ֑ה עַ֣ד הִשָּֽׁמֶדְךָ֤ וְעַד־אֲבָדְךָ֙ מַהֵ֔ר מִפְּנֵ֛י רֹ֥עַ מַֽעֲלָלֶ֖יךָ אֲשֶׁ֥ר עֲזַבְתָּֽנִי (ספר דברים, פרק כח, פסוק כ'). אלה ששואלים איפה האל היה בשואה מזכירים רק את החלק הראשון של הברכה, לא את החלק השני. (מנאום משה לפניכם ברכה וקללה). בברלין גרמניה הוקמה התנועה הרפורמית. הם שינו תפילות לפי מה משנוח להם, קבעו שיום ראשון הוא גם קדוש, ובהמשך שיום שבת לא קדוש בכלל. הם התבוללו ובהמשך נהיו אתאיסטים גמורים. אחרי 3 דורות באה השואה.