אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השבת, איגוד הסייף ודתיים מסוגו של יובל פרוייליך

על פי לוח הזמנים שפרסם איגוד הסייף אליפות ישראל תתקיים בשבת. מי שמזדעק נגד חילול השבת הוא אביו של אלוף ישראל, יובל פרייליך שעתר בעבר לבג"צ בדרישה להזיז את התחרות ליום חול. שנה לאחר הבג"צ זכה פרייליך הבן, במדליית ארד באליפות אירופה שנערכה ב...שבת.

השבת, איגוד הסייף ודתיים מסוגו של יובל פרוייליך
  סייף לא דוחה איסור סקילה. פרייליך (פלאש90)

איגוד הסייף פרסם היום (ה') את לוח הזמנים לתחרויות לעונת 2012, כשכל מועדי התחרויות, כולל אליפות ישראל, נקבעו לימי שבת.

"איגוד הסייף החליט לא לקבל ספורטאים דתיים" זעקה הכותרת של עיתונאי הספורט אורן אהרוני, בה מצוטט גבי פרייליך תושב נווה דניאל ואביו של יובל, אלוף ישראל בסייף.

לפני כשלוש שנים, הגיש גבי פרייליך עתירה לבג"צ כדי שיורה על הזזת התחרויות משבת לימי חול ובכך יתאפשר גם לבנו להתחרות באליפות ישראל.

בית המשפט נעתר לבקשה והשופט חנן מלצר הורה לאיגוד הסייף לקיים את התחרויות באופן שיאפשר תחרות שווה לכולם.

"שופט בית משפט העליון, חנן מלצר החליט על איסור קיום תחרות סייף בשבת, בגלל שהיא מונעת מבני, אלוף הארץ יובל פרוייליך, להשתתף בהם בגלל היותו שומר מצוות.

אני לא מייצג רק אותו, אלא לפחות עוד שלושים אחוז מהסייפים, גם הם דתיים ואנחנו מתכוונים לפנות פעם נוספת לבית המשפט". צוטט פרייליך האב בכתבה.

פרייליך הבן, שהיה אלוף הארץ עד גיל 13 השתתף בתחרות שזזה ליום חול וזכה באליפות לגילאי קדטים (בין ילדים לנוער).

אפשר להתחרות גם בשבת

מספר חודשים לאחר מכן, השתתף פרייליך באליפות אירופה לקדטים, שם הצליח להגיע עד חצי הגמר והפסיד באופן דרמטי שמונה שניות לפני סיום הגמר. בתחרות זכה פרוייליך במדלית הארד.

כבוד גדול? לא בהכרח. אליפות אירופה שהתקיימה באזרבייג'אן נערכה בעיצומו של יום השבת. פרייליך שבארץ הצליח להכניע את איגוד הסייף ולהזיז את התחרויות, לא נמנע מלקחת חלק באליפות אירופה.

אם אני במקום שופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, הייתי תובע את פרייליך על ביזיון בית המשפט. כשאדם מגיש בג"צ ומצפצף עליו, אז מה יש לו לבוא עוד בטענות?

הנצחון של פרייליך בבית המשפט הפיח תקוות אצל ספורטאים דתיים צעירים, בכך שגם הם יוכלו להתחרות באליפויות מחוזיות וארציות. העדפת התחרות על פני השבת, לא רק שהפכה את המאבק שלו ושל אביו למגוחך אלא הרסה מהלכים של שנים למניעת חילול שבת בתחרויות ספורט.

כדאי לגבי פרייליך, עוד לפני שהוא בא בטענות לאיגוד הסייף לנסות לברר עם הבן שלו מה יותר חשוב סייף או שמירת שבת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ממש לא נכון
אורי | 28-10-2011 0:17
מהמאמר מצטיירת ברירה של או הכל או כלום - מה שלא נכון. יתכן מאד שאפשר טכנית להתחרות בסייף בשבת בלי לחלל שבת - ע"H שינה במקום וכו'. ועדיין הדבר גורם אי נוחות רבה מאד למי שאינו רוצה לחלל שבת. האמירה - אתה יכול לעשות את זה, והאי נוחות שלך היא בעיה שלך - היא אמירה לא נכונה. חלק גדול מההתחשבות בנכים בכל מיני הקשרים היא לא רק למי שבלי התחשבות לא יוכל להנות מהשירות בכלל - אלא גם למי שתהיה לו אי נוחות רבה מכך. כך גם בנוגע לדתיים ולשבת - מצב בו כל התחרוית בשבת הוא מצב שבו היכולת של מתחרים דתיים להשתתף מוגבלת. וזה בין אם מדובר באדם שלא יתחרה כלל ובין אם מדובר באדם שיאלץ לעשות מאמץ רב מאד ולא הגיני - כמו לישון במקום. מאמץ שמתחרה אחר - חילוני - לא יצטרך לעשות ולכן יהיה לחילוני יתרון. בנוסף לכך יש הבדל בין הרבה תחרוית קטנות לבין משהו גדול ובינלאומי. האם יש צפיה לכותב שאג'רבייז'ן או המשחקים האולימפיים יזיזו את עצמם לפי השבת היהודית? ואם לא יעשו כן אז ה"קידוש ה'" הוא בהכרח לא להשתתף ולהפסיד מראש - גם אם יש פתרונות הלכתיים בדיעבדיים? ואולי הקידוש ה' הוא בכ"ז להגיע ע"H פתרונות בדיעבד ולנצח? וכי אין פתרונות של בדיעבד בהלכה בכלל? (פרוזבול, מכירת חמץ וכו' וכו). ויותר מזה אני חושב שזכותו של אדם לבקש שלא תהיה תחרות בשבת בישראל - גם בגלל צוויונה היהודי של המדינה, גם אם הוא עצמו איננו שומר שבת בהקפדה. סוף דבר - התפיסה של הכל או כלום, היא תפיסה קיצונית שבסופו של דבר מובילה לשלילת האפשרות של חיים משותפים של חילונים ודתיים. תפיסה זו בעצם מצפה מכל הדתיים להית חרדים או חרד"ל ומכל החילונים לחזור בתשובה או לפחות להכיר בעלינות הדתיים וב"עגלה המלאה". וכל מי שמנסה להגיע להישגים של פשרה ודו-קיום שמקבל את קיומם של האנשים כמות שהם - מהווה מטרה לזלזול. לצערי ולשמחתי כאחד ברור שהמציאות היא שהצפיה החרד"לית לא תמומש ואנחנו צריכים לחית עם מה שיש ולכן התפיסה הזו בסך הכל הופכת את מי שמאמין בה ומזלזל בכל האחרים לשולי מבחינה חברתית.
2
מה?
אביעד | 28-10-2011 12:51
אני לא מבין את הקשר הפנימי- הרי אין כאן כל היגיון, זה שהוא התחרה פעם בשבת אומר שאליפות ישראל צריכה להיות בשבת, בגלל שהוא חילל שבת אחת הוא צריך לחלל שבתות הרבה? נראה שיש כאן מסוג מסוים