אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אבינר: לא צריך להתייחס לידיעות על "נבואה"

הרב שלמה אבינר מגיב על הידיעה לפיה חזה הרב ניר בן ארצי את רעידת האדמה בטורקיה באומרו כי כיום הנבואה ניתנה לשוטים ולילדים ורוח הקודש שיש היום אינה מסוגלת לנבא עתידות. "היהודי הזה הוא יהודי יקר, כמו כל יהודי, אך צריך לזכור שבעבר הוא ניבא הרבה פעמים דברים שלא התקיימו."

הרב אבינר: לא צריך להתייחס לידיעות על "נבואה"
  אין היום נבואה. הרב אבינר (פלאש90)

ראש ישיבת עטרת ירושלים ורב היישוב בית אל, מתייחס לידיעה לפיה חזה הרב ניר בן ארצי את רעידת האדמה בטורקיה.

"הנבואה נפסקה לפני 2,300 שנה ואין לנו בימינו נביאים. כיום הנבואה ניתנה לשוטים ולילדים." אומר הרב אבינר בראיון ל'סרוגים'.

"גם כשאין נביאים ונבואה, יש רוח הקודש, כפי שכותב רבנו חיים ויטאל בשערי קדושה, שרוח הקודש לא נפסקה. אבל זו אינה מדרגה של כל אחד, אלא מטפסים אליה דרך כל השלבים והמדרגות של מסילת ישרים."

"אך עם זאת, רוח הקודש אינה מסוגלת לנבא עתידות ולכן אי אפשר להתייחס לדבר הזה כידיעה בעלת ערך."

אז איך הוא דייק בתחזית שלו?

"היהודי הזה הוא יהודי יקר, כמו כל יהודי, אך צריך לזכור שבעבר הוא ניבא הרבה פעמים דברים שלא התקיימו."

ובכלל, לגבי כל מיני חוזים שיגידו לנו מה יהיה באחרית הימים, אנחנו יכולים  להשתמש בדברי הרמב"ם המסוימים לגבי ימות המשיח, שאף אחד לא ידע איך זה יהיה עד שזה יהיה.

לכן אני אומר שאין צריך להתייחס לדברים כאלה ולנבואות כאלה. זה לא מעלה ולא מוריד."

הרב כתב בעבר ספר בשם "בין אור לחושך" המתייחס לרב ניר בן ארצי. האם הרב עדיין מחזיק באותן הדעות?

"הספר לא היה נגדו, אלא נגד התופעה ולכן השם לא הופיע במפורש. זה לא נגדו אישית אלא נגד התופעה הבעייתי הזו."

אז איך הרב מסביר את רעידת האדמה?

אנחנו יושבים על השבר הסורי האפריקאי. רעידות אדמה כאלה קורות מדי פעם. נתפלל שבארץ ישראל לא יקרה לנו אסונות מסוג כזה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
קרא לרב ניר יהודי יקר- הרב אבינרשיפר את מידותיו-יפה לו
אמונה | 23-10-2011 22:30
2
באופן עקרוני הנבואה לא בטלה לגמרי בימינו!
יגאל | 23-10-2011 22:46
בלי קשר לר' בן ארצי באופן עקרוני זה לא מדוייק לומר שהנבואה לא בטלה לגמרי בימינו! הרמב"ם פוסק להלכה את התנאים לגילוי הנבואה, ומכאן שזוהי הלכה לדורות, ונוגעת גם בזמן הגלות, לכן ברור שאין כוונת הגמרא שנסתלקה לגמרי, שאז היה מתאים הלשון 'בטלה' או 'פסקה', אלא רק שאינה מצויה כמקודם לפי שאין אנשים רבים הראויים להשראת השכינה, אלא רק בחכמי הדור, כנאמר בגמרא "מיום שחרב בית המקדש ניטלה הנבואה מן הנביאים וניתנה לחכמים". נוסף לכך, הרמב"ם כותב ב'אגרת תימן', על-פי חישוב שעושה מנבואת בלעם שמשנת ד'תתקע"ו (לפני כ-800 שנה) - תחזור הנבואה לישראל! ואין ספק שחזרת הנבואה היא הקדמת משיח! ואכן באותה תקופה חיו כמה וכמה אנשי מופת בעלי רוח הקודש, עד לגילוי חכמי הקבלה - האריז"ל, הרמ"ק ועוד. עם התגלותה של החסידות, שוב מתגלה חזרת הנבואה כפי שזה השתקף אצל גדולי החסידות, החל מהבעל שם טוב הקדוש שהיו נראים על ידו ניסים היוצאים מהטבע, והיה רואה בעיניו ממש מסוף העולם ועד סופו,, שענו לשואלים בעצות גשמיות, שזה נמסר רק לנביאים ממש, וגילו מופתים למעלה מהטבע לגמרי ובלי הגבלה כלל.
3
אין לי ספק שאין לך מושג ברמב"ם
יונה | 24-10-2011 8:43
כי אם לא כן היית יודע שהרמב"ם מחייב שלימות המידות כולן על נת להיות נביא, כלומר נביא צריך להיות קודם ת"ח עצום ולכן אני לא מאמין שהנ"ל נביא אמת. דבר שני אין נבואה בגלות לכן דבריך מבוטלים. דבר שלישי הרמב"ם כתב דברים חמורים ביותר על מחשבי קיצין. דבר רביעי לבעש"ט לא היתה נבואה כי כל החכמים הללו חיו בגלות ומעולם לא היו בא"י ולכן חסר להם אחד התנאים החשובים ביותר לנבואה לפי הרמב"ם בקיצור דבריך הם גיבובי שטויות חסרי מובן ומטופשים.
4
איזה מעורבבים אתם. יש אלף ואחת דרכים לחיזוי העתיד ורובן
מיצי | 24-10-2011 9:49
לא מהקדושה! מה זה קשור בכלל לנבואה?!?! יש דרכים זוטות לרוח הקודש גם מחוץ לנבואה (או מתחתיה)! ה"שערי קדושה" למהרח"ו בסוף שער ג' מסביר למה היום אין לאף אחד נבואה ולא תתכן. אבל רוח הקודש בהחלט יכול להיות, לפחות ברמות הנמוכות שלה. *לא לקחת ברצינות את ההמשך* ולמי שלא מאמין שינסה קצת מספרי הכשפים והעבודה זרה ויראה כמה "קל" לחזות עתידות. אבל שיצפה לחוויות לא נעימות בכלל וסוף מבעית.
5
ל1 אמונה - לדעתי ניר בן ארצי הוא זה ששיפר את מידותיו
חיים | 24-10-2011 17:34
זה שהוא התנער והתרחק מהמפיה שהיתה איתו הוכיח שהוא אדם תמים. לפני כמה שנים כשהרבנים (ולא רק הרב אבינר) תחקרו את תופעת בן-ארצי, הם נתקלו במפיה.
6
ואלה דברי הרב עמאר על התופעה
חיים | 24-10-2011 17:59
ואלה דברי הרב עמאר על התופעה: "אלו דברים של הבל שאין בו ממש, אין בו לא קדושה ולא טהרה, אלא דברי הבל ואחיזת עיניים"
7
לחיים- תגובה
אמונה | 24-10-2011 22:35
אחרי הספר שכתב הרב אבינר על "התופעה " ניר בן ארצי. כשקרא לו יהודי יקר מבחינתי שיפר מידותיו. הרב עאמר חיווה דעתו על הרב ניר בלי שפגש או דיבר איתו. לפי דעתי זה לא מוסיף כבוד לרב עאמר.
8
רואים היו בכל הדורות
ת | 25-10-2011 9:20
המציאות בכל הדורות הוכיחה שלא פסק מעם ישראל כח ראיה ואף בדורות האחרונים כמו הבבא סאלי ועוד יעוין בספרי צדיקים אז על מה הויכוח
9
לכל מי שלא יודע
אהרון | 26-10-2011 2:15
ניר בן ארצי לא רב מעולם לא למד בישיבה ולא עשה מבחנים גם לא מבחנים של מקובלים (יש דבר כזה..) הוא יהודי ישר וזהו וחוץ מזה הוא כבר אומר את זה חודשים כל פעם בעלון שלו... שהשבוע יהיה רעידת אדמה וכו'.. ברור שפעם אחת הוא יפגע גם אני אכתוב כל יום פלוני הרווק יתחתן ויש מצב גדול שזה יקרה באחד הימים... ואם כן טיפשי יהיה לחשוב שזו נבואה... אבל למה לא מראים את כל מה שאמר בניחרצות ולא קרה ולפעמים קרה ההפך?? ואת כל האנשים שהוא סיבך וגרם להם לצרות..? אל תהיו תמימים.. יש כמה מקובלים אמיתיים והם יחידי יחידים למשל הרב דוד אבוחצרא שליט''א או הרב עזרא שיינברג שליט''א (הרב אליהו זצוק"ל אמר עליו שהוא מקובל.. ושלח אליו אנשים... ואני הייתי עד לכמה דברים מופלאים שקרו בצפת..) אבל זה רק יחידים... והם למדו שנים רבות ומתוך התורה וזיכוך המידות קיבלו כוחות ולא מעבודה בטרקטור... אל תהיו תמימים...
10
הרב ניר בן ארצי שליט"א
המצפה | 26-10-2011 7:37
אבינר אותיות בא ניר בין חשך לאור ---- חשך ראשי תיבות של מחבר הספר ודי לחכימה ברמיזה ניבא ולא ידע מה ניבא אבל התכון לאור --- הרב ניר בן ארצי