אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שנתיים של מאמץ מודיעיני, מהמוסד ועד ל-8200

שנתיים של מאמץ מודיעיני מרוכז, זה מה שלקח לשירותי הביון של ישראל מרגע החשד לבניית הכור הסורי ועד להשמדתו המוחלטת בתקיפת חיל האוויר

שנתיים של מאמץ מודיעיני, מהמוסד ועד ל-8200
  צילום: באדיבות דובר צה"ל

שנתיים של מאמץ מודיעיני מרוכז, זה מה שלקח לשירותי הביון של ישראל מרגע החשד לבניית הכור הסורי ועד להשמדתו המוחלטת בתקיפת חיל האוויר.

כבר בשנת 2005 אגף המודיעין מתחיל לזהות פעילות סורית חשאית בנושא הגרעין. יחידות האיסוף של אמ"ן בעיקר יחידה 8200 מתחילה להקדיש משאבים ויכולות לטובת מעקב אחרי תחום הגרעין הסורי.

המסקנות של אגף המודיעין מעלות כי החל משנת 2004 הגיעו מומחים זרים בעיקר צפון קוריאנים לסוריה לייעץ ולפקח על בניית הכור הגרעיני בצפון מזרח המדינה. בינואר 2006 עולה לראשונה האפשרות כי בסוריה מוקם כור גרעיני – ומספר חודשים לאחר מכן, מזוהה מבנה הכור הגרעיני בעקבות עבודה מחקרית של אמ"ן. על עבודה זו נוספו נתונים מהקהיליה המודיעינית, שאפשרו זיהוי מבנים חשודים.

בפעילות משתתפים גם אנשי המוסד שמצליחים לתפוס חומרים מתוך מחשבים של פקידים סוריים ומעתיקים את תכנם לישראל. גם האמריקנים שנמצאים בסוד העניין מקבלים עותקים מהחומרים.

כך נראתה הפצצת הכור ממצלמות הטייסים

כך הופצץ הכור הסורי – סרט של פנים אמיתיות מ-2013

יש צורך בהשמדת הכור

החל מראשית שנת 2017 מבינים באגף המודיעין כי מדובר באתר גרעיני, במצב הפעלה מתקדם מאוד, וקרוב מאוד לפעילות. את המידע משיגים באמצעות פעילות של המוסד במספר מדינות, יחידות אמ"ן השונות (8200, 9900 ועוד), שיתוף פעולה עם סוכניות ביון זרות, גיחות צילום של חיל האוויר ועוד.

הצוות שמתאגד מצליח, בין היתר, להכווין מאמצי איסוף מודיעין רחבים, להעריך במדויק את סטטוס הכור, לבצע ניתוח מערכתי כולל שיספק מידע טקטי ומודיעין אסטרטגי שאפשר את התקיפה האווירית ולבסוף, להמליץ על העיתוי המדויק של התקיפה, הן מבחינת מצב הכור, הן מבחינת הערכות האויב לתקיפה והן לגבי מצב המוכנות של צה"ל לתגובה אפשרית.

כאמור בספטמבר 2007 הכור מושמד ללא יכולת שיקום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו