אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יוגב לא מתנצל: "צריך להעמיד את בג"צ במקום"

לאחר שתקף אתמול בחריפות את בג"צ בטענה שהוא שותף בשחיקת ההרתעה של צה"ל, חה"כ מוטי יוגב, לא מתנצל ואומר בראיון לסרוגים: "בג"צ מערער את הדמוקרטיה בישראל, צריך להעמיד אותו במקום"

יוגב לא מתנצל: "צריך להעמיד את בג"צ במקום"
  (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

לאחר שתקף אתמול בחריפות את בג"צ בטענה שהוא שותף בשחיקת ההרתעה של צה"ל וזאת מכיוון שכל פעם מחדש הא מטרפד מהלכים נגד משפחות מחבלים, חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי), לא מתנצל ואומר בראיון לסרוגים: "בג"ץ מערער את הדמוקרטיה בישראל, צריך להעמיד אותו במקום".

בראיון לרדיו 101.5, אמר יוגב: "לא להיתלות בתירוץ שבג"ץ לא מאפשר. לשים את בג"ץ בצד ב-72 שעות. לא להתחשב בדעתו שמסרסת".

שוב אמירה שלך נגד בג"צ יצאה משליטה. כשבראיון לרדיו 101FM הצהרת שהאחריות על ההרתעה של חיילי צהל נופלת על בג"צ. זה באמת מה שהתכוונת?

"אכן כן. אני מציעה לכולם לחזור לספרי המתמטיקה הפשוטים, כש1+1 זה 2 ו2-1 זה 1. אם אומרים גורמים בכירים בצה"ל שהרתעה נבנית על ידי הריסת בית מחבל וגם על ידי הרתעת משפחתו- כשהרתעה משמעותה צמצום פיגועים, פחות נרצחים ונפגעים, ואם בג"צ מונע את הריסת בתי המחבלים או מצמצם אותה, אם הוא מונע ורק מחזיר מחבלים מארצות שגורשו, אז אם הריסה וגירוש הם הרתעה שמונעת פיגועים, אז צריך לעשות את הדברים הללו".

הפעולות האלו נופלות על בג"צ, שלא מבצע הרתעה מספקת מול מחבלים, או שיכול להיות שזה גם הדרג המדיני והדרג הפיקודי בצה"ל?

"הדרג הפיקודי ככל הידוע לי, ואני מצטט גם מהלכים פיקודיים מתוך ועדת חוץ וביטחון ושיחות ששמעתי את דעותיהם במקומות שונים: הריסת בתי מחבלים, זאת הרתעה, אבל ביקשו שהדבר יעשה תוך 72 שעות ממועד הפיגוע ולא אחרי מספר חודשים- להיכנס לבית בתוך כפר ולאטום בו חלון או חדר או חצי חדר באופן שאי ההתמודדות עם הדבר ואטימה חלקית יוצרת לא הרתעה אלא צחוק מעבודה".

בג"ץ מערער את הדמוקרטיה בישראל

מסתכלים האזרחים, יחד עם עוד חברי כנסת בסיעתך שמתנגדים, וזה לגיטימי לאקטיביזם השיפוטי, אבל יוצאים בחריפות נגד בג"צ מה שיכול בסוף לערער את שלטון החוק.

"בג"ץ מזמן מערער את הדמוקרטיה בישראל, בהתערבותו בנושאים מדיניים ובנושאים ביטחוניים במקומות שלא שיפוטיים".

יוגב עובר למתקפה ישירה מול נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט אהרון ברק. "בשנות הזעם של השופט ברק, החל משנת 92 הוא דאג שמדינת ישראל לא תוכל לגרש את המחבלים ללבנון, וקבע כי על מדינת ישראל להחזיר לתוכה מחבלים רוצחים, ובעצם הם חזרו ובצעו פיגועים רבים, וזה חשבון  שהוא לא עשה אז. כאשר שוחררו מחבלי עסקת שליט ואחרים רצחו- מי עשה את החשבון לכך? קצת התקשורת והיום אנחנו נמנעים מלשחרר מחבלים רוצחים".

פחות הרתעה- יותר פיגועים

אבל הוא מסייג, "בג"צ לא אפשר לקיים את ההרתעה של הגירוש ולא מאפשר לקיים את ההרתעה המתבקשת בהרס בתי מחבלים. חשבון פשוט: פחות הרתעה- יותר פיגועים, יותר פיגועים- יותר נפגעים, זאת התוצאה של התערבותו הלא חוקית של בג"צ בקריאת מדיניות ונושאי ביטחון וערעור של המערכת הדמוקרטית בישראל. מישהו צריך להגיד את האמת הזו ולשקף אותה, כך חושב רב העם".

אז אתם לקחתם על עצמיכם את התפקיד להעמיד את בג"צ במקום?

"צריך להעמיד את בג"צ במקום בסוגיות רבות: גירוש המסתננים הבלתי חוקיים בדרום תל אביב שבג"צ שם את זכויותיהם לפני תושבי דרום תל אביב, כך גם התחושה שבג"ץ מעדיף את חיי המחבל ומשפחתו על פני חיילי צה"ל ואזרחי ישראל- אלו הם דברים לא קלים, אבל זאת המציאות".

יוגב לא מתנצל: בית המשפט העליון צריך לדעת את מקומו

נזכיר את האמירה שעוררה מהומה ציבורית גדולה, כשיוגב אמר בתגובה לפסיקת בג"צ המורה להרוס את בתי דריינוף כי 'יש לעלות על בית משפט העליון עם D9', שלאחריה לא התנצל.

משהו שונה היום? הפעם אתה כן מתחרט ותרצה להתנצל על אמירתך ש'בית המשפט העליון עושה טבח'?

"בגלל שהמראיין שאל האם בית המשפט העליון הוא לא עמוד הטווח? אז עניתי שבית המשפט העליון מונע ממדינת ישראל וכובל את מערכת הביטחון מלממש את ההרתעה, אז התוצאה של כך היא טבח ולא עמוד התווך. בית המשפט העליון צריך לדעת את מקומו ולא להתערב בהחלטות מדיניות, בשיקולי מערכת הביטחון או בהוראות פתיחה באש של ווידוא הריגה או בעוד דברים שבהם הצטרף בעבר. מקווה שהוא יימצא את מקומו, זה מוסד חשוב מאד אבל הולך ומעוות את האמון בו".

אז אתה ממשיך לעמוד מאחורי הדברים. תודה ח"כ יוגב

"בעזרת השם אני משוכנע שיימצא האיזון בין הרשויות ותחזור ההרתעה, אין לי ספק בזה".

בהמשך הוציא יוגב הבהרה לדבריו כי הביטוי ׳עמוד הטבח׳ נאמר כמשחק מילים לא מוצלח והוא מתנצל עליו. "הוא נאמר כתגובה לביטוי של ח"כ מייקל אורן שטען כי בית המשפט הוא עמוד התווך".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
בג"צ.
נוק | 19-03-2018 9:19
בזבוז כסף על בגצ . זהו גוף שלא צריכים אותו הגיע הזמן לצמצם את המערכת המשפטית ושרק יטפלו בנושאים פלילים ותאונות בצורה כללית.
2
הוא צודק!!!
אלי | 19-03-2018 9:21
אכן לצערינו הרב הבגץ מנטרל כל פעולה ביטחונית. הגיע הזמן שיבינו שבעת מלחמה יש לתת לחיילים אפשרות להילחם ולא לכבול את ידיהם מאחורי הגב
3
איך זה יכול להיות האמירות נימוסיות כאלה ואחרות
יהונתן | 19-03-2018 10:13
אבל העובדות הפשוטות והאמתיות שהוא אומר לא מזעזעות אותנו באמיתתם. כל מה שהוא אומר זו אמת ואמץ נוראה!! די למסמס את האמת הפשוטה!!!
4
והאמת תהיה נעדרת......
פיני | 19-03-2018 11:55
מוטי יוגב המשך כך
5
בג"ץ הם נבלות , חלאות , טינופות , זבלים - ואלה עוד
אוראור | 15-04-2018 13:53
מחמאות בשבילם - אז שלא יבואו בטענות לאיש!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
6
" לא מתכוון להתנצל" - ובסוף הוא כ ן התנצל
אוראור | 19-06-2018 11:38
אז מה הקטע שלו??????