בכירים בקואליציה לסרוגים: "אין חדש, עומדים במקום"

שבוע למשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס: בכירים בקואליציה אומרים היום לסרוגים: "אין חדש, המגעים עומדים במקום". משמע, ניסיונות הגישור בין הצדדים לא צלחו. ליצמן: "אין הצעת פשרה"

בכירים בקואליציה לסרוגים: "אין חדש, עומדים במקום"
  (צילום: Shlomi Cohen/FLASH90)

שבוע לתוך המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס: בכירים בקואליציה אומרים היום (חמישי) לסרוגים: "אין חדש, המגעים עומדים במקום". משמע, ניסיונות הגישור בין הצדדים לא צלחו. עם זאת, בקואליציה נאחזים במאמצים שמאחורי הקלעים למציאת פשרה בשביל לשמור על שלמות הממשלה.

הסיכום שהתחיל להתגבש ביממות האחרונות. לפיו, חוק הגיוס החדש יהיה מבוסס על החוק של ש"ס אליו יתווספו גם דברים אקטיביים שהממשלה תעשה כדי לגייס במקביל כמה שיותר חרדים- נעצר. המפלגות מתבצרות בעמדותיהם סביב 'חוק הגיוס', וכולם מחכים לדעת ראש הממשלה שצפוי לחזור ביום שישי הקרוב מוושינגטון ולהתחיל במרתון שיחות מול ראשי הסיעות בכדי להגיע להסכמות.

אין הצעת פשרה על השולחן כעת

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע הבוקר בגל"צ כי "הדרישה להעביר את חוק הגיוס בשלוש קריאות נותרה ואין הצעת פשרה על השולחן כעת. לצערנו לא הוגשה בקשה חדשה שיש בה כדי להסדיר מעמד בני הישיבות", אמר. "כל ההישגים שלי ושל חבריי לא שווים כקליפת השום אם לא נסדיר את חוק הגיוס", אמר, ולא שלל לשבת בממשלה עם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. ליצמן מסביר זאת בכך שמפלגתו נכנסה לממשלה הקודמת בראשות נתניהו בידיעה שמקדמים את חוק הגיוס- "שלוש שנים אחרי וגם זה לא קרה, אז למה שישתנה"? בהמשך תקף את שותפיו בקואליציה וכינה אותם "חצופים".

ליצמן, המאיים שלא יצביע בעד תקציב המדינה אם לא יאושר חוק גיוס חדש עד סוף מושב הכנסת הנוכחי בעוד כשבוע, אמר כי ימלא אחרת הוראות רבניו (אגודת ישראל) "עד הפסיק האחרון". הוא דחה את האפשרות שהחוק יעבור בקריאה טרומית ולאחר מכן יועבר לעיון היועץ המשפטי לממשלה. לדבריו, אתמול אמר לו השר לשעבר אריאל אטיאס מש"ס שגם ביום ראשון לא תהיה הצעת פשרה.

אם נתניהו יחליט שהוא רוצה בחירות- יהיו בחירות

לדברי יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט  "העניין ייחתך ביום ראשון", והוסיף כי "יש נוסחה שתעבוד אם כל אחד יבלע קצת צפרדעים". בהמשך הסביר כי "מבחינה פוליטית אני מכפיל את מספר המנדטים, אבל זה לא טוב למדינת ישראל. אם נתניהו יחליט שהוא רוצה בחירות, יהיו בחירות – הכל ייחתך אצלו".

בתוך כך, בפתח הישיבה הבהיר יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני כי הוא איננו קורא לקיום בחירות: "במסגרת דיון הוועדה המשותפת לוועדת חוקה וכספים בשימוש במזומן אמר לי ח"כ דודי אמסלם שאם לא יהיה את התקציב הזה של ההכנסות מחוק המזומן, אז שר האוצר אמר שלא יהיה שר אוצר. אז אמרתי אז לא יהיה, בהקשר לחוק המזומן. מזה נהייה כותרות בעיתונים שאני החלטתי שהולכים לבחירות. אני נגד הליכה לבחירות, זה לא היה נגד שר האוצר. אין מאחורי האמירה הזו ולא כלום, דיברתי על החוק לשימוש במזומן. אני לא חושב שבחירות זה לטובת המדינה, אם לא תהייה ברירה נלך לבחירות אבל בוודאי לא בגלל שימוש במזומן. לא זו הייתה הכוונה".

לפי הצעת הפשרה, חוק הגיוס יופקע אוטומטית במידה ולא יגיעו החרדים למספר המכסות שצריך כדי לעמוד ביעד המתגייסים. במקביל, בית המשפט יוכל להטיל בשל כך סנקציות שעוד לא גובשו. היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט אישר את ההצעה, אולם היא טרם הוסכמה על  שר הביטחון ליברמן והחרדים.

ככל הנראה הדבר מוסכם על ראשי הסיעות החרדיות ש"ס ודגל התורה- אריה דרעי ומשה גפני אך השניים אמורים לקבל את אישורם של חברי מועצת גדולי התורה בפגישה שנדחתה מאמש. מצעד זה עולה, כי הרבנים ביחד עם דרעי וגפני שילבו ידיים למשוך את הזמן עד להגעתו של נתניהו ולהכרעתו.

 

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע