עבר בכנסת: חוק עוקף בג"צ בנושא גופות מחבלים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק המאבק בטרור של חברי הכנסת ענת ברקו ובצלאל סמוטריץ' לפיה תוכל המשטרה לעכב החזרת גופות מחבלים

עבר בכנסת: חוק עוקף בג"צ בנושא גופות מחבלים
  צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק המאבק בטרור של חברי הכנסת ענת ברקו ובצלאל סמוטריץ' לפיה תוכל המשטרה לעכב החזרת גופות מחבלים.

על פי החוק שעבר היום, למפקד מחוז במשטרה תהיה הסמכות להורות בצו על תנאים לעריכת לוויה של מפגע וכן על צו עיכוב מסירת גופת מפגע וקיום לוויית מפגע, במידה והתעורר חשש ממשי שקיום ההלוויה יוביל לפגיעה חמורה בביטחון הנפש או שיתבצע מעשה טרור. כמו כן, מוצע שהסמכות העניינית לקיום ביקורת שיפוטית על הצווים האמורים תהיה נתונה ככלל לבג"ץ.

מטרת הצעת החוק לעגן באופן מפורש בחוק המאבק בטרור את סמכות המשטרה לעיכוב השבת גופות של מפגעים, בנסיבות שבהן בשל אירוע הלוויה של המפגעים קיים חשש ממשי לביצוע מעשה טרור או פגיעה בחיי אדם, לרבות בשל הסתה."

הערבים התנגדו

בדיון על הצעת החוק התנגדו הח"כים מהרשימה המשותפת. ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת): זה חוק הזוי ודרקוני של ממשלה הזויה. להביא גופות לקבורה זה היחס הבסיסי והאלמנטרי שאפשר לצפות ממדינה שמכריזה על עצמה כמדינה מתוקנת.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב: "הממשלה לא רוצה להחזיק בגופות האלה. מבחינתנו שהגופות של המחבלים הארורים האלה ירקבו, אין לנו שום צורך בהם. הבעיה היא בהסתה שתתרחש בהלוויה שלהם כמו ההלוויה של רוצחי השוטרים מהר הבית בעקבות עתירה של משפחת ג'בארין. מאז השב"כ כבר עצר שתי חוליות מאום אל פאחם שחלק מהם שייכות למשפחת ג'בארין שרצו לבצע פיגוע על הר הבית. לא יאמן שחבר כנסת, שבכלל לא צריך להיות בבית הזה, מעז לעלות כאן על הדוכן ובמקום לבקש סליחה ממשפחות הנרצחים, עולה על הדוכן ורוצה עוד הסתה ועוד הלוויות."

ח"כ ג'מאל זחאלקה: "השר ארדן תמך ברצח ילדים פלשתינים בעזה והחליט על רצח, והוא מתהדר שהוא נגד טרור. כל התרבויות כולל היהדות מגדירות את קבורת המת כמצווה ואת מניעת קבורת המת כמעשה נבלה."

יוזמת החוק ח"כ ענת ברקו מהליכוד: "החוק הזה בא לאפשר למשטרת ישראל לשמור על חוק וסדר ולמנוע הלוויות הסתה המוניות. לא היה צריך חוק מיוחד לזה וצר לנו שנאלצנו לחוקק חוק כזה. מחבלים ראוי שיקברו בלילה כמה שיותר מהר מאין רואים"

48 תמכו 10 התנגדו.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו