אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אורח מפתיע בכנס האיחוד הלאומי: זבולון אורלב

הפתעה בכנס האיחוד הלאומי - יו"ר המפד"ל והשר לשעבר זבולון אורלב, שהגיע כדי להציג את תכניתו 'סוף שבוע ארוך' שתעביר את יום המנוחה משישי לראשון

אורח מפתיע בכנס האיחוד הלאומי: זבולון אורלב
  צילום: הלל מאיר

אורח מפתיע מאוד בכנס האיחוד הלאומי הערב (ג') בירושלים – יו"ר המפד"ל והשר לשעבר זבולון אורלב, שבעבר לא היה נמנה על תומכי מפלגת האיחוד הלאומי.

אורלב שפרש מהחיים הפוליטיים, הגיע כדי להציג את התכנית שלו בנושא השבת הציבורית, ואמר: "חייבים שני ימי מנוחה מלאים. במקום שישי שבת – שבת ראשון.

הערב כאמור הושקה תכנית "ישראל יהודית" – דת ומדינה של מפלגת האיחוד הלאומי במלון קראון פלזה בירושלים. בה אמר אורלב: "השבת הציבורית צריכה לבא מהשקפה דתית עם מחויבות להלכה. הנחת היסוד בסוגיה היא לפי נתוני חילולי השבת- ונמצא שהיקפיה גדולים: בתרבות בספורט ובתעשייה".

אורלב הגיש בזמנו את הצעת חוק 'סוף שבוע ארוך', שקודמה בעבר על ידי השר סילבן שלום, אך לא הגיעה לשלבים מתקדמים של חקיקה. "הוכח שציר הזמן פועל לרעתנו והבעיה הולכת ומחמירה. נסיונות קודמים לפתרונות- אמנות וחוקים לא צלחו, וזאת בגלל נצחון גישת שב ואל תעשה של הציונות הדתית. היא לא נלחמה עד הסוף בסוגיה, וגם בתוכה היו מחלוקות כיצד לפעול ומחלוקות פנימיות לעיתים גרועות מאלו שבחוץ. שיטות אלו של אמנות- לא יעבדו".

עלינו להסדיר את השבת

עוד הוסיף אורלב: "ההסכמות של אז אינו רלוונטיות. עלינו להסדיר את השבת או שנאבד את השבת הציבורית. אם לא נפרוץ דרך חדשה הבעיה תמשיך ותוחמר. שורש בעיה הוא המחשבה שיש שני ימי מנוחה ששי ושבת. זוהי טעות. שישי אינו יום מלא לצאת לבלות ולקנות. פתרון בעיה זו עליה לבא בדרך לא כוחנית- נוכל לצאת לדרך מאחדת ומוסכמת. אני טוען שאם נשכיל להוריד את הלחץ מיום השבת על יום אחר נצא לפתרון. חייבם שני ימי מנוחה מלאים. במקום שישי שבת.- שבת ראשון. ראשון יום מנוחה סוציאלי כבשאר העולם ויוקדש לפעיליות האסורות בשבת. יום שישי יוחזר להיות יום עבודה. הדבר אינו מחייב חקיקה ראשית".

את דבריו סיים במילים: "אני מאמין שאם תהיה הסכמה על סוף שבוע ארוך ומכאן יהיה ניתן להסדיר את חוק השבת וחוק שעות עבודה ומנוחה. הוא ישנה את סדר יומה של מדינת ישראל. מסחר שיעבור ליום ראשון 100 אחוז אוכלוסיה משתתף במסחר שהרי לא תהיה בעיה להסדיר את התחב"צ. התעשיה תעבור למתכונת האירופאית- עולמית ארוכת שנים שמוכיחה את יעילותה. המהלך הזה בתמיכת ההסתדרות. ההצעה הזו אינה חפה מבעיות אך היא שביל הזהב להסכמה. צריך לנער את האבק מהנושא ולטפל בו. אני מברך את יוזמת ישראל יהודית ומקווה שתביא להמשך דיון מעמיק בנושא- וזה יהיה שכרי"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
על הפנים.
יהודי | 07-03-2018 8:27
בעד יום ראשון אבל לא במקום יום שישי אלא בנוסף. אסור לוותר על יום שישי. אפשר להתכונן לשבת בנחת אבל כרגיל המפדלניקים.....
2
פתטי
שרה | 08-03-2018 15:48
דם הציונות הדתית והפילוג שכמעט וחיסל את הבית היהודי מונח על ידיו של אורלב תאב הבצע והאגו.