יוותרו על הגרעין? ההודעה המפתיעה של צפון קוריאה

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און אמר במהלך שיחות עם נציגי דרום קוריאה כי הוא מוכן לוותר על תכנית הגרעין של מדינתו ותעצור את ניסויי הטילים הבליסטיים אם מהלך כזה יוביל למו"מ על הסכם עם ארה"ב

יוותרו על הגרעין? ההודעה המפתיעה של צפון קוריאה
  יוותר על תכנית הגרעין? מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און (צילום: עמוד הטוויטר Capital News)

צפון קוריאה מפתיעה: נציגי הממשלה בדרום קוריאה מסרו היום (שלישי) כי צפון קוריאה תסכים להקפיא את תכנית הגרעין של המדינה וכן יעצרו את ניסויי הטילים הבליסטיים אם תקיים שיחות עם ארה"ב.

לטענתו של מנהל הביטחון הלאומי בדרום קוריאה, צ'ונג ווי-יונג, מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און אמר כי הוא מוחכן לקיים שיחות עם נציגי הממשל בארה"ב, במטרה לנהל משא ומתן בנוגע לפירוק תכנית הגרעין המדינית שיביא לחיזוק היחסים בין הקוריאנים והאמריקאים ולהסרת הסנקציות המוטלות עליה.

על פי הדיווחים בדרום קוריאה, המנהיג אינו רואה צורך להמשיך בפיתוח התכנית, כל עוד ארצו לא נמצאת תחת איום צבאי וכל עוד שלטונו לא מאויים בתוך המדינה ומחוץ לה. בצפון קוריאה הבהירו כי במידה והמדינה תקבל ערבות ביטחונית מהעולם, היא לא תצטרך להחזיק בנשק כלל.  עוד נטען כי הצפון קוריאנים הבטיחו כי לא ישתמשו בנשק גרעיני או קונבנציונלי נגד שכנתה מדרום.

בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית KCNA דיווחו כי קים ג'ונג און מעוניין לקדם את שיחות הפיוס במהירות האפשרית. לטענתו, "זה הזמן להדק את הקשרים בין המדינות, ולכתוב מחדש את ההיסטוריה- למען האחדות הלאומית בקוריאה".

בדרום קוריאה הודיעו כי שתי המדינות יקיימו פסגה משותפת בסוף אפריל, במהלכה ידונו על הנושא. כמו כן, מנהיגי המדינות הסכימו להקים קו טלפון ישיר ביניהם, לראשונה מזה עשור.

 

ארה"ב: "אופטימיות זהירה"

ההודעה התקבלה בהפתעה בעולם, שראו בכך פניית פרסה במדיניות של צפון קוריאה. עד כה, מנהיג המדינה התבטא רבות נגד המשטר האמריקני, איים כי יתקוף את ארה"ב במידת הצורך, ואף טען כי ברשותו טילים שיכולים להגיע לכל שטחי ארה"ב.

ככל הנראה, הסיבה לשינוי הקיצוני היא המדיניות התקיפה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מול המדינה בכלל ומול קים ג'ונג און בפרט. בחודשים האחרונים הנשיא הגדיר את צפון קוריאה כמדינה התומכת בטרור, ואף אמר כי "כפתור השיגור שלנו גדול יותר- ובאמת עובד".

בעקבות ההודעה משרד ההגנה של ארה"ב אמר כי הם "עוקבים אחר ההתפתחויות באופטימיות זהירה". גם הנשיא טראמפ נמנע מלהביע דעה על הפרשה, וצייץ בטוויטר כי "אנחנו נראה מה ייקרה".

בממשל ציינו שיהיו מוכנים לערוך שיחות עם צפון קוריאה, אך ימשיכו ללחוץ עליה במקביל. "נפעיל מקסימום לחץ וניצור מגעים בו זמנית" אמר סגן הנשיא מייק פנס בראיון לעיתון הוושינגטון פוסט. "המטרה היא לא להוריד את הלחץ מצפון קוריאה, עד שהם יעשו צעד שיגרום לנו להאמין שמדובר בצעדים כנים להתפרקות מנשק גרעיני. אבל אם הם ירצו לדבר- אז נדבר".

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע