החל ממחר: שביתה בקרב העוזרים המשפטיים

העוזרים המשפטיים לשופטים הכריזו על שביתה ללא הגבלת זמן, שתחל מחר בבוקר. ההחלטה על השביתה מגיעה לאחר כישלון במשא ומתן על תנאי ההעסקה שלהם

החל ממחר: שביתה בקרב העוזרים המשפטיים
  העוזרים המשפטיים ישפטו. בית המשפט העליון בירושלים (צילום: פלאש 90)

ממחר שביתה: העוזרים המשפטיים הודיעו למנהל הנהלת בתי המשפט, מיכאל שפיצר, ולממונה על השכר באוצר, ערן יעקב, כי הם יפתחו בשביתה ללא הגבלת זמן, החל ממחר (ראשון) ועד להגעה להסכם עקרונות קיבוצי.

ההחלטה על השביתה מגיעה בעקבות הכישלון במשא ומתן על תנאי התעסוקה שלהם. "לאחרונה קיימו נציגי ההסתדרות, הנהלת בתי המשפט ומשרד האוצר הליך גישור בן חודשיים" כתב וועד העוזרים המשפטיים לשופטים במכתבם אל מנהל הנהלת בתי המשפט והממונה על השכר באוצר. "זאת לאחר 9 שנים רצופות של מאבק להסדרת תנאי ההעסקה של העוזרים המשפטיים, במהלכם ידעו הצדדים הליכים משפטיים; שביתה וצעדים ארגוניים; גרירת רגליים מתמשכת מצד הנהלת בתי המשפט בהסדרת תנאי ההעסקה; ואף משא ומתן שהתנהל בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון בשבתו כבית דין גבוה לצדק".

במכתבם וועד העוזרים המשפטיים הביע את אכזבתו מחוסר ההתקדמות בדיונים. "לדאבון הלב, גם הליך גישור זה לא הוביל לתוצאה המיוחלת של הסכם עקרונות קיבוצי להעסקת העוזרים המשפטיים בשירות המדינה" נטען. "הפערים בין הצדדים הם עדיין משמעותיים, ואנו מצויים במבוי סתום. גם לאחר שתי ישיבות בכירים, הסכם עקרונות כלל לא נראה באופק".

עוד נטען כי הנהלת בתי המשפט פוגעת בהעסקתם של העוזרים המשפטיים. "בד בבד עם הליכי המשא ומתן והגישור לחתימה על הסכם עקרונות קיבוצי, מוסיפה הנהלת בתי המשפט לפגוע ללא הרף בתנאי ההעסקה של העוזרים המשפטיים ולהרע אותם. זאת, באופן העולה לכדי התעמרות קיבוצית של ממש" נכתב.

לדבריהם, בית המשפט פעל במגוון דרכים כדי לפגוע בעוזרים לשופטים, ביניהם הקמת דור חדש של עוזרים משפטיים לשופטים אשר תנאי ההעסקה שלהם כוללים שכר נמוך יותר, פרסום חלקי בלבד של משרות פנויות באופן המקשה על איוש המשרות על ידי העוזמ"שים הקיימים במערכת, ופגיעה במעמד ההסתדרות וועד העובדים על ידי הארכת חוזיהם של  עוזרים משפטיים קיימים במערכת.

עוד נטען כי בתי המשפט לא פעלו כנדרש מבחינה כלכלית. בין השאר, בתי המשפט לא שילמו לעוזרים המשפטיים על שעות נוספות כלל בשנים 2006 ו-2007, והעניקו להם תשלום חלקי בלבד של השעות הנוספות שבוצעו על ידיהם לאחר מכן. לדבריהם, בית המשפט מסר מידע מלא על העניין להנהלה, אך בבתי המשפט לא תיקנו את הטעויות של אופן התשלום.

בתי המשפט גם הטילו איסור גורף על ביצוע שעות נוספות- מבלי לשנות את עומס העבודה והמטלות על העוזרים המשפטיים. חברי הוועד טענו כי "בכדי לעמוד במשימותיהם נדרשים העוזרים המשפטיים לבצע שעות נוספות בידיעת הממונים, אך ללא קבלת תשלום".

"בהתאם למצב דברים זה, הנהלת בתי המשפט ומשרד האוצר עושים כל לאל ידם כדי לדלדל ולפגוע בסקטור העוזרים המשפטיים" ציינה בסיום המכתב עו"ד שרית טוביס, יו"ר וועד העוזרים המשפטיים לשופטים. "ועד העוזרים המשפטיים לא יבליג עוד על הפגיעה בסקטור ועל ההתדרדרות ההולכת ונמשכת במצבו".

"אנו זמינים למשא ומתן מיום ליום, בכל שעה ובכל מקום, כדי לסיים אחת ולתמיד את הסכסוך הזה ולהגיע להסכם קיבוצי בר קיימא לטובת העוזרים המשפטיים, השופטים, מערכת המשפט והציבור כולו" הוסיפה טוביס. "ההתעמרות בעוזרים המשפטיים לשופטים, אשר עליהם נשענת מערכת המשפט כולה, צריכה להיפסק כאן ועכשיו. הגיע הזמן שהנהלת בתי המשפט תתייחס אלינו ברצינות ותנהל משא ומתן בהתאם, עד להגעה לפתרון מוסכם".

בבתי המשפט ברחבי הארץ מועסקים כיום 650 עוזרים משפטיים לשופטים, המסייעים לשופטים בניסוח החלטות ופסקי דין, בניהול התיקים ובחוות דעת מקצועיות. העוזרים, רובן המוחלט נשים, מועסקים בחוזים אישיים המתחדשים מידי שנה.

בשנים האחרונות הנהלת בתי המשפט מבקשת לפטר את העוזרים באופן שרירותי, לאחר תקופה של שש שנות עבודה במערכת, ללא קשר לתפקודם המקצועי ולמידת שביעות הרצון של המערכת והשופט מתפקוד העוזר המשפטי. בנוסף, דרשה הנהלת בתחי המשפט לקצץ עד 30% בשכרם באופן חד צדדי.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע