אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חוגגת 70: כל הנתונים על חטיבת גולני

החטיבה החומה, היחידה שקיימת בצה"ל מאז קום המדינה והשתתפה בכל מלחמות ישראל, ציינה השבוע 70 שנים להקמתה. כל הנתונים מכל השנים- בפנים

חוגגת 70: כל הנתונים על חטיבת גולני
  מפקד חטיבת 'גולני', אלוף-משנה שלומי בינדר

חטיבת 'גולני' ציינה השבוע 70 שנים להקמתה.

'גולני' הינה חטיבת חיל-הרגלים הסדירה היחידה בצה"ל הפועלת ברציפות מהקמת צה"ל בפברואר 1948, ולפני כן היוותה חלק מחטיבת 'לבנוני' שהתפצלה לשתי חטיבות.

כחטיבת חי"ר סדירה השתתפה חטיבת 'גולני' בכל מלחמות ישראל, ולקחה חלק בקרבות הקשים ביותר. חטיבת 'גולני' כוללת ארבעה גדודים: 'ברק', 'גדעון', 'הבוקעים הראשון' וגדוד סיור.

צבע הכומתה החומה נקבע ב-1976, ומסמל את הקשר ההדוק של לוחמי גולני לאדמה. סמל החטיבה הנמצא גם על התג הוא עץ זית, שורשי וחזק, אופיינו לנוף הגליל והעמקים שהיה נוף של רוב החיילים והמפקדים. סמל של שלום ותקווה המעטר את סמלי צה"ל והמדינה.

לרגל המאורע, סיפרו מפקדי חטיבות גולני לדורותיהם מה חטיבת גולני מסמלת בעיניהם.

מפקד חטיבת 'גולני', אלוף-משנה שלומי בינדר, סיפר: "גולני שלי" בשבילי – "חטיבה שהיא משפחה, שהרעות, אחוות הלוחמים שבה ומגוון הצבעים בקשת החברתית הישראלית, הם עוצמה בלתי רגילה. גולני זו מסירות, עמידה במשימה וניצחון בכל קרב. גולני שלי היא מקצוענות, הצבת דרישות גבוהות, יושרה וירידה לפרטים. היא מצוינות והפגנת אחריות אישית. היא מפקדים בגובה העיניים, רתימה מתוך שליחות ודאגה לפרט".

מדברי מפקד חטיבת 'גולני' בשנים 2012 – 2014, תת-אלוף יניב עשור: "גולני שלי" בשבילי – ״היא פסיפס אנושי מרהיב. חטיבה המאמינה ברוחו של אדם, כל אדם! בגולני מתקיימת מחויבות בלתי מתפשרת לעמוד בכל משימה היונקת מהזדהות עמוקה עם השורשים היהודיים ואמונה בעתיד הישראלי, באופן שבו כל חיל מרגיש שייכות ל-'גולני שלי' ".

(צילום: דובר צה"ל)

מדברי מפקד חטיבת "גולני" בשנים 2005 – 2008, אלוף תמיר ידעי: "גולני שלי" בשבילי – "זה משהו מיוחד, אחר, מובדל. 'גולני' היא משפחה שרק אם צמחת בה והיית חלק ממנה אתה יכול להבין אותה. סוג של כתובת קעקע שאינה חרוטה על הגוף אלא עמוק בנשמה״.

(צילום: דובר צה"ל)

מדברי מפקד חטיבת "גולני" בשנים 1987 – 1988, רב-אלוף (מיל׳) גבי אשכנזי: "גולני שלי" בשבילי – ״זה קודם כל פנים של אלפי אנשים, חברים של אמת, שיצעדו אחד עם השני לכל מקום, בשירות ואחריו, משפחה חזקה של רוח, ערכים ונתינה. חלק מהם שילמו את מחיר הביטחון הקשה, וחלקם זכו לראות את ילדיהם גדלים והופכים לדור ההמשך של 'גולני'. את כולם אני לוקח איתי לכל מקום. ביום חגה של חטיבה 1 אני מאחל לכולנו עוד הרבה שנים של אימונים ללא מלחמה. חג 'גולני' שמח״.

מדברי מפקד חטיבת "גולני" בשנים 1978 – 1980, תת-אלוף (מיל׳) דוד (דוביד) כץ: "גולני שלי" בשבילי – ״כל חייל בחטיבה הוא עלה בצמרת העץ של 'גולני'. העלים שנפלו מהעץ מטיבים את האדמה ממנו הוא יונק את חיותו. מעמיקים שורשיו, מעבים גזעו. פורסים ענפיו ונותנים מחסה צל ושמן טוב לכל עם ישראל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
נחמד לראות את גבי
בני גרוס | 28-05-2018 17:44
42 שנה הבן אדם לא השתנה הרבה,רק השיער כסוף היום