אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הותקף מינית בת"ת; לאמו נאמר:הוא ספרדי תגידי תודה

כתב תביעה שהוגש בידי בוגר ת"ת ירושלמי, מעלה טענות לתקיפה קשה ע"י ה'בוחן' ואלימות מצד איש צוות נוסף. אם הילד, שהתלוננה, נתקלה בגזענות בוטה

הותקף מינית בת"ת; לאמו נאמר:הוא ספרדי תגידי תודה
  אילוסטרציה (צילום: נתי שוחט/ פלאש90)

בוגר חיידר בירושלים הגיש לאחרונה כתב תביעה נגד המוסד בשל פגיעה מינית שנמשכה מספר שנים בין כתלי המוסד. לפי כתב התביעה, אחד מבכירי הצוות החינוכי פגע מינית בתלמיד והתעלל בו נפשית ומנהל המוסד נהג בו באלימות פיזית קשה.

בעקבות פנייתו של הנפגע לארגון 'דין וחשבון', התארגנות חרדית למאבק בהשתקת פגיעות מיניות במגזר, אספו אנשי הארגון ראיות מהשטח ופעלו להגשת תביעה אזרחית כנגד העמותה, הפוגע, ומנהל המוסד. לפי כתב התביעה, בידי התובעים הוכחות מוקלטות הכוללות הודאה במעשים.

לפי התביעה, הסיפור החל לפני כ-18 שנים בתלמוד התורה אשר נחשב לתלמוד תורה ירושלמי מיתולוגי המשתייך לזרם החרדי-ליטאי. התביעה חושפת מסכת התעללות של פגיעות מיניות בקטין בן 9 הלומד בכיתה ג' מצד המורה שהיה בתפקיד ה"בוחן" בתלמוד התורה, ושל אלימות והשפלה מצד מנהל המוסד.

"במספר פעמים תקף הבוחן את התלמיד באיבריו המוצנעים או "בפעמים שבהם התובע לא היה מגיע לחדרו של המלמד להיבחן, היה הבוחן מאתר את התובע במסדרונות בית הספר, מורה לו להגיע לחדרו, ושם היה חוזר על המעשים".

לפי כתב התביעה, "במספר מועדים נוספים היה המנהל קורא לתובע לחדרו, ושם היה מכה את התובע מכות נמרצות, בחלק מהפעמים היכה המנהל את התובע עם מקל, ובאחת הפעמים המכות היו כל כך עוצמתיות עד שהמקל נשבר על גופו של התובע".

בהיותו בכיתה ו', "פנה התובע אל אחד הרבנים, שהינו רב בישיבה. התובע קיווה כי בכך שיחשוף את הדברים בפני הרב ההתעללות תבוא לקיצה, אך עד מהרה התברר לו כי לא אלה פני הדברים, שכן כבר למחרת קיבלה אימו של התובע שיחת טלפון בה נאמר לה כי בנה מפיץ שקרים על הרבנים בישיבה וכי עליה לטפל בבנה בהקדם שכן לא זורקים אבנים לבאר ממנה שותים.

"בשיחה זו כמו בשיחות רבות בעבר הובהר לאימו של התובע כי עליה להוקיר תודה על כך שבנה הספרדי לומד בתלמוד תורה אשכנזי, ואם תמשיך בתלונותיה התובע ואחיו יורחקו מתלמוד התורה".

אמו של התובע לא הרפתה והלכה להתעמת עם ההנהלה, "ושם בעת שהמנהל ורב בכיר נוסף יושבים בחדר החלה להתעמת איתם ואמרה להם מפורשות כי הבוחן נגע בגופו של התובע במקומות לא צנועים, וכי על תלמוד התורה לטפל בעניין, אך כל טענותיה נדחו בשאט נפש, והרב טרק בפניה את הדלת תוך שהוא אומר לה כי הגעתה למקום אינה צנועה ועל כן עליה לעזוב את המקום".

כתב התביעה מפנה אף אצבע מאשימה לכך שהמתעללים עדיין מועסקים בתלמוד התורה, "למרות שהתובע דיווח על ההתעללות בו לפני שנים רבות, לא בוצע כל הליך בירור בתלמוד התורה, ושני הרבנים שהתעללו בו, ממשיכים להיות מועסקים בתלמוד התורה עד ליום כתיבת כתב תביעה זו"

לפי התובעים, לאישוש הטענות, התובע מחזיק בידו בהוכחות, "כבר כעת יצוין כי לאחרונה הנתבע אישר בפני התובע כי האירועים המפורטים לעיל אכן התרחשו, ובידי התובע הקלטות המאשרות זאת, ועל כן יש לראות בהודאותיו של הנתבע בפני התובע כהודאות בעל דין."

עו"ד רותם אלוני דוידוב, אשר מנהלת את הפעילות המשפטית של ארגון 'דין וחשבון', מוסרת כי: "כתב התביעה מציג מציאות קשה, הוא מגולל את סיפורו של ילד צעיר, אשר נחשף לפגיעות מיניות ופיסיות קשות ובלתי נתפסות על ידי מנהלי תלמוד התורה בו למד, ובכל פעם שניסה לספר את סיפורו ולזעוק לעזרה, הושתק, הודר והופלה. אנו מגוייסים בכל כוחנו להוציא את האמת לאור ולפעול למען חברה תקינה על מנת להבטיח שילדינו יחיו במקום בטוח יותר".

בתגובה ל-ynet מסר מנהל המוסד החינוכי: "כאשר תגיע התביעה לידינו, נגיב על כך בצורה מסודרת. ברגע שנקבל את התביעה אנחנו נחקור את כל הפרטים בצורה הכי חזקה. בטיחות ומוגנות הילדים היא בראש מעינינו. לא יהיה פה שום טיוח, והדברים יחקרו לעומק".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מזעזע - זו לא פעם ראשונה שבת"ת ליטאי המקרים זוועתיים
חיים | 28-02-2018 23:20
ממש נורא לקרוא את הכתוב. מקווה שהמופרעים/הרבנים שהתעללו בילד יבואו על עונשם מה שיותר מהר . הבזיון הוא בהכחשה של המנהל העלוב והבזוי . אודה לכם אם לא תצנזרו .
2
זה מה שקורה מעודף צניעות
בושה! | 01-03-2018 20:38
מרוב צניעות הדעת משתבשת.
3
אם זה אמת זה ממש זוועה משוועת.
יפה יוסף | 06-03-2018 22:28
כך הגברים שרוצים להפטר מאשה טוענים על צניעות .בדוק ומנוסה.
כשבעלי לשעבר היה רוצה להפתר ממני
יפה יוסף | 06-06-2018 17:36
היה מגייס את כל לומדי הכולל בטענות שזה לא צנוע לבוא לכולל.אלה הם לומדי הכוללים.איכס.
4
אם הייתי חרדי והמקרה היה בציונות הדתית מייד הייתי צווח "מזרוחניקים רשעים" "כולכם טומאה"
ה | 08-03-2018 13:28
אין לכם תקנה אתם רק מתיפייפים בשם הצניעותאבל יש בכם טומאה נוראה בצניעות וכו וכו' אלא שאני לא חרדי ולכן לא אעשה את זה, אלא רק אדבר ממוקד - שאותם רבנים חייבים לבוא על עונשם, וטוב עשו אנשי ארגון דין וחשבון. ושלום על ישראל