אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אל תעשו לפוזננסקי את מה שעשו לרב לוינשטיין

אנחנו חיים בחברה חסרת חמלה. חברה חסרת רחמים. חברה שמסוגלת להוציא להורג אדם או מוסד רק בגלל שהם שמעו משפטים שמקוממים אותם. הרב עמיחי גורדין מותח קו בין פרשת המסרונים לסערת הרב יגאל לוינשטיין

אל תעשו לפוזננסקי את מה שעשו לרב לוינשטיין

המשנה שמתחילה ב'משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע' מסתיימת בשלוש עצות חשובות שראו לנכון אנשי כנסת הגדולה להנחיל לנו. הראשונה מהן היא 'הוו מתונים בדין'. בילדותי לא הבנתי מדוע אמירה זאת כל כך חשובה ואיך היא עומדת בשורה אחת עם התביעה להעמיד תלמידים הרבה ולעשות סייג לתורה. הפרשיות האחרונות של ציטוטי הרבנים מעלי ושל ציטוטי המסרונים מבית המשפט הבהירו לי היטב את חשיבות הדרישה הזאת.

כשהרב יגאל לווינשטיין אמר לפני כשנה וחצי את דבריו החמורים על אנשים בעלי נטיות הפוכות רעשה וגעשה הארץ. כל אוחז מקלדת או מיקרופון דרש בצורה מיידית את פיטוריו. מעטים מאוד, מעטים מדי, ביקשו לשמוע את ההקשר של דבריו, מעטים עוד יותר ביקשו לבחון את דבריו החמורים והבעיתיים בהקשר הרחב של פעילותו העצומה והמרשימה של הרב יגאל למען עם ישראל.

בתקשורת שלנו מספיק משפט אחד שאמרת כדי לגמור בן אדם. הלינצ'ים שנעשו במערב הפרוע מתגמדים לנוכח משפטי השדה שלהם אנו עדים מדי יום ביומו. אין צורך לברר את כל ההקשר, אין צורך לברר מי האדם ומה ההקשר הרחב של מעשיו. דבר לא יעזור לאדם כשהוא נתפס על משפט אחד שאמר.

הרב אלי סדן זכה בפרס ישראל על מעשיו הבלתי נתפשים בהעצמת צה"ל. עולם מכינות מופלא שנולד בעקבות איש אחד. דבר מכל אלו לא מעניין את הכתבים הצעירים כשהם תפשו אותו על משפט כזה או אחר. אף אחד לא מתעניין לא בהקשר של הדברים ולא במכלול הדמות והשיגיה. כלום. את הציבור הרחב מעניין רק דבר אחד – לתלות את העבריין בכיכר העיר כמה שיותר מהר. אין שום צורך לברר. אין שום צורך צריך לראות את התמונה הרחבה.

איני משווה בין המקרים. אני משווה בין הלינצ'ים. אותה התייחסות חסרת רחמים וחסרת ענייניות שנעשתה לרב יגאל ולרב אלי סדן נעשית עכשיו לשופטת פוזננסקי. משפט אחד חמור (והוא אכן חמור מאוד) שנכתב בינה לבין עו"ד מספיק כדי ששרה בישראל תטען שמדובר בפרשת קו 300. את מי מעניין ההקשר של הדברים? את מי מעניין מה בדיוק קרה? ראינו משפט אחד ועכשיו קדימה, בוא ונשחט בן אדם בלי למצמץ.

אותה רשעות שעמדה מאחורי אלו שרדפו את המכינה הנפלאה בעלי בגלל כמה משפטים חמורים ומקוממים, וזאת בלי לבדוק את הקשרם ואת המכלול, עומדת עכשיו מאחורי אלו שרודפים את השופטת בגלל כמה משפטים חמורים ומקוממים בלי לבדוק את ההקשר שלהם. ייתכן שאחרי בדיקה מקיפה אכן השופטת צריכה להתפטר וייתכן שלא,אבל דבר אחד חייב להיות ברור – אי אפשר לחיות בחברה שלא נותנת לאדם שום עין טובה ושום לימוד זכות.

אנחנו חיים בחברה חסרת חמלה. חברה חסרת רחמים. חברה שמסוגלת להוציא להורג אדם או מוסד רק בגלל שהם שמעו משפטים שמקוממים אותם. ייתכן שאחרי בדיקה מקיפה אכן השופטת צריכה להתפטר וייתכן שלא, אי אפשר לחיות בחברה שלא נותנת לאדם שום עין טובה ושום לימוד זכות. אנחנו מתעסקים עם בני אדם שזכאים למתינות בדין לפני שאנחנו שורפים אותם במדורת השבט המרושעת.

כמה צדקו רבותינו, אנשי כנסת הגדולה שעוד לפני העמדת התלמידים ועוד לפני הסייג לתורה דרשו מאיתנו להיות סבלניים ולשקול בקור רוח את המכלול 'הוו מתונים בדין'

נהיה סבלניים גם כלפי אנשי שלומנו וגם כלפי אלו שאיננו מכירים (כן, גם אם הם מהצד ההוא…)

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
ישר כוח הרב עמיחי!!!
עופר | 27-02-2018 12:25
ביטוי הולם וחזק למה שמתרחש בלב של כולנו. אשריך.
2
מיותר
אוהב הרב גורדין | 27-02-2018 13:12
הרב גורדין אתה כותב תמיד מאד חכם ויפה. עכשיו זה מיותר. השמאל כל הזמן רודף את הימין על שטויות. עכשיו שמצאו משהו אצל השמאל, פתאום קם הצדיק ואומר: תרדו ממנה. הרי לא אני ולא אתה פרסמנו את זה. אז עזוב, אל תהא צדיק הרבה.... (כמו חברך הרב אמנון בזק, שאני עוד זוכר לו שהוא 'הצטדק' בעניין ההתנתנקות, שהמתיישבים הם 'חטא המעפילים'! אפ' שחושבים לא כל דבר יפה לפרסם)
3
ברשות הרב, רציתי להוסיף
תל אביב | 27-02-2018 13:13
הרב כתב שאנשים חסרי חמלה, אנחנו דווקא בדור מאוד חברתי בו החמלה לחולה, לנכה, ליתום והאלמנה, אפילו לזר, חמלה עצומה. אבל זוהי חמלה סלקטיווית. ברגע שאנשים מזהים שהשני לא חושב בדיוק כמוני, מייד נעצרת החמלה ומתחילה אוירת המלחמה. אנשים הפסיקו לקבל, לשמוע, ולנסות להבין דעה של אחר. רואים זאת היטב בטון השיח והוויכוחים. נלחמים אחד בשני. כמה חבל
4
מדוע על הרב קלנר לא כתבת כך? רק על חילונים יש חמלה?
דתי | 27-02-2018 13:17
תמיד יודע להגן על החלש הרחוק ולא על רבנים
5
פוזננסגקי רצתה להיות הקברנית של ביבי ומן השמים רמסו אותה. כן יאבדו
עמוס | 27-02-2018 13:34
יחי ביבי מלך ישראל
6
אשריך ממש דעת תורה
גבריאל | 27-02-2018 13:55
אשריך ממש דעת תורה
7
התבלבלתם
דניאל | 27-02-2018 14:16
התבלבלתם בין עמדה תורנית שגם אם לא נשמעת טוב באוזניים ליברליות היא בסופו של דבר עמדה לגיטימית ויותר מזה, לבין שופטת מושחתת. יחי ההבדל. ככה זה כשמתגאים במשפטנים ושופטים במקום לבכות על מרימים יד בתורת משה
8
המרחם על אכזרים וכו', כל המתחנף סופו ליפול ביד אויביו
יניב | 27-02-2018 21:15
בציבור הסרוג יש חנופה ולכן נופלים בידי אויביהם (עע ההתנתקות ונבלים כמו אביעדוס).
9
Not true she is a judge and should be above any possible susspision
elinor | 27-02-2018 21:53
She should give people the beefit of the dough before she makes a decisio....How may people did she sed to jail whe they could have goe home just because she is frieds with the prosecutor. This is ot about merci for her it is about merci for the people she did wrog with,
10
אין צורך
דוד | 01-03-2018 17:45
יש לשמאל הקיצוני מספיק סנגורים. איש את רעהו(מי שלא הוציא עצמו מכלל ישראל)יעזורו...
11
התיפיפות גרידא
דוד | 04-03-2018 1:38
הגברת הכניסה לכלא אנשים נורמטיבים בלא משפט! מערכת המשפט לא תתקן את עצמה בלי הסערה! מדובר בפרשה נגד נתניהו. רמיסת הצדק הבסיסי (שאין לנו אימון בו בלי קשר) שאדם יכול לבקש! תמיד כיף להיות הנחמד, החכמה היא להסתכל נכוחה באמת!