אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בזכות החוק של רחל עזריה: כנסיית הקבר נסגרה עד להודעה חדשה

בתגובה להצעת החוק של עזריה עליה חתמו עשרות חברי כנסת, הודיעה הפטריארכיה היוונית כי כנסיית הקבר - המקום המקודש לנוצרים בעיר העתיקה - תיסגר עד להודעה חדשה

בזכות החוק של רחל עזריה: כנסיית הקבר נסגרה
  (צילום: Rishwanth Jayapaul/FLASH 90)

לא כל אחד זוכה לעקור את העבודה הזרה מירושלים, אבל חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) יכולה לגרוף לעצמה נקודות זכות במאבק על יהדותה של עיר הקודש.

בתגובה להצעת החוק של עזריה עליה חתמו עשרות חברי כנסת, הודיעה הפטריארכיה היוונית כי כנסיית הקבר – המקום המקודש לנוצרים בעיר העתיקה – תיסגר עד להודעה חדשה.

בהודעת חירום שמסרו היום (א') תיאופילוס השלישי, פרנצ'סקו פאטון ונורהאן מנוג'יאן הפטריארך היווני אורתודוכסי של ירושלים הקוסטוס, שומר ארץ הקודש והפטריארך הארמני של ירושלים הם מודיעים על סגירת כנסיית הקבר בירושלים, זאת כצעד של מחאה, לאור המתקפה השיטתית כנגד הכנסיות והמיעוט הנוצרי בארץ הקודש, לטענתם.

הנוצרים טוענים כי הדרישה של עיריית ירושלים לגבות ארנונה מנכסי הכנסיות היא: "ניסיון להחליש את הנוכחות הנוצרית בירושלים. המערכה השיטתית של פגיעה בכנסיות ובנוצרים מגיעה כעת לשיאה כאשר מקודמת הצעת חוק מפלה וגזענית המכוונת אך ורק כלפי נכסי הקהילה הנוצרית בארץ הקודש. הצעת החוק הנתעבת הזאת צפויה להיות מקודמת היום בישיבת ועדת שרים ואם תאושר, תהפוך את הפקעת אדמות הכנסיות לאפשרית."

חוק ההסדרה בירושלים

בשנות החמישים מכרה הכנסייה קרקעות בירושלים לקרן הקיימת לישראל, עליהן נבנו בתי מגורים. זכויות הנכסים היו שייכים לכנסייה, וזו החכירה אותן לתקופה של 99 שנה. בשנים האחרונות החלה הכנסייה למכור את הזכויות בקרקעות ליזמים פרטיים, ואלה דורשים מהדיירים תשלום על האפשרות להמשיך ולגור בנכסים.

הצעת החוק, הדומה ל'חוק ההסדרה' מפקיעה את הזכויות על קרקעות שהכנסייה מכרה לגורמים פרטיים ומעבירה אותן לידי המדינה, ובמקביל מפצה את הקונים. למרות שבשמאל כינו את חוק ההסדרה חוק הגזל – על הצעת החוק, שאמורה לדאוג לבתים רבים בעיקר בשכונות רחביה וסביבתה, חתמו גם חברי כנסת מהשמאל. ההצעה צפויה לעלות היום לועדת שרים.

בתגובה להודעה על סגירת כנסיית הקבר, אמרה ח"כ עזריה, לשעבר סגנית ראש העיר ירושלים: "אני מבינה שמלחיצים את הכנסייה, אבל הקרקעות שלהם נשארות שלהם, לאף אחד אין עניין לגעת בהם לעולם. הצעת החוק שלי עוסקת במה שקורה ברגע שהזכויות על הקרקע נמכרות לצד שלישי. לא יכול להיות שהיזמים יעברו מדלת לדלת ומאיימים על דיירים שעליהם לשלם בין 200-500 אלף שח. הסכומים הנמוכים שבהם נמכרו שכונות שלמות מבהירים לכולם שמדובר בעסקה ספקולטיבי. במצב כזה הפטריארכיה לא רלוונטית לנושא כי מדובר בקרקעות שנמכרו ליזמים פרטיים."

כמו כן, בהמשך לטענות הפטריארכיה על איומים מצד העירייה על עיקול חשבונות בשל גביית ארנונה: "ניר ברקת מעקל חשבונות של הכנסייה ומייצר משבר במקום לטפל. הוא מייצר משבר דיפלומטי מיותר. אנסח הצעת חוק שתדאג שהכנסיות יהיו פטורות מארנונה כמו שאר מוסדות הדת. התרגיל שראש העיר עושה להם הוא מכוער""

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
רחל עזריה היא עבודה זרה מהלכת...
יניב | 25-02-2018 14:16
לא קונה את ההצעה שלה. היא אינה מכירה בתורה כחוקה ראשית ועושה כמעט כל דבר נגד התורה כולל לתמוך בנשות הכותל, מצעד הגאווה תחבורה ציבורית בשבת, אז אל תפלו בפח.
2
לשווא נתת קרדיט לגברת המכנה עצמה דתייה
דוד | 25-02-2018 14:41
סוף דבריה, שמטה זכויותיה
3
בית גאים ייסח ה'
יוסי | 25-02-2018 16:02
.
4
תבדקו עם עוה"ד של הפטריאכיה שברדיו אמר
עוזיאל מעייני | 25-02-2018 16:06
דברים הפוכים והביך את הגברת הזו שתוקפת גם כל דבר שבקדושה שלנו. לא ראוי שתתנו לה כותרת כזו שכנראה גם לא אמת.
5
איזו כותרת חשוכה!
אור | 25-02-2018 17:32
אתם מזכירים נוצרים ששנאו יהודים. הדת הורסת את העולם