אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם חוק השואה הפולני יושהה או יכנס לתוקף?

משרד החוץ דיווח אמש כי ממשלת פולין תשהה את "חוק השואה" השנוי במחלוקת עד לסיום הדיון של בית הדין בנושא. בפולין הכחישו את הדיווחים וטענו כי החוק יכנס לתוקף עוד השבוע. בימים הקרובים נדע: מה יעלה בגורל החוק?

האם חוק השואה הפולני יושהה או יכנס לתוקף?
  ייכנס לתוקף או לא? נשיא פולין אנדז'יי דודה מאשר את "חוק השואה" (צילום: עמוד הטוויטר Wodza)

מה יעלה בגורל "חוק השואה"? גורמים במשרד החוץ מסרו אמש כי ממשלת פולין תשהה ולא תיישם את החוק הפולני השערורייתי עד לסיום הדיון של בית הדין החוקתי של פולין בנושא, בהתאם לבקשתה של ממשלת ישראל. עוד נטען כי צוות רשמי מטעם ממשלת פולין צפוי להגיע לישראל בקרוב כדי לדון עם הממשלה הישראלית בנושא, במטרה להגיע לניסוח המקובל על כל הצדדים.

למרות זאת, בפולין הכחישו הבוקר את הדיווח של משרד החוץ. דוברת ממשלת פולין, גו'אנה קופצ'ינסקה, טענה כי החוק לא יוקפא וייכנס לתוקף כמתוכנן ביום חמישי הקרוב. קופצ'ינסקה הוסיפה כי "אכן יש סיכוי גבוה לקיומו של פגישה בין צוות פולני וצוות ישראלי לדיון בנושא- אך אין עדיין תאריך לכך".

במקביל שר המשפטים הפולני, זביגנייב זיוברו, הצטרף אמש לרשימת המגנים על החוק השנוי במחלוקת. "רק קומץ פולנים קטן שיתפו פעולה עם הנאצים" טען בראיון לתקשורת המקומית. "זה נכון שלא כל הפולנים התנהגו בצורה ראויה במהלך הכיבוש הגרמני, וגם לנו יש אשמה- במיוחד בעיירות קטנות ברחבי פולין. אבל אי אפשר להאשים את כל האומה הפולנית".

כזכור, החוק הפולני אושר לפני שבועיים על ידי נשיא המדינה אנדז'יי דודה, אך באישור החוק הנשיא העביר את הניסוח לדיון בבית הדין החוקתי. לטענתו, רק בתום הדיון יוכרע הנוסח הסופי של החוק.

אישור החוק התקבל בסערה בישראל, שדרשו לקיים שיחות עם הממשלה כדי להגיע לפשרה בנוגע לחוק. "ישראל הבהירה לממשלת פולין שלא תקבל כל חוק שעוסק בהשתקת ההיסטוריה והשתקת המעורבות של אזרחים פולנים ברצח יהודים בתקופה השואה" אמרה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי לאחר האישור. "אנו נמשיך לפעול בזירה הדיפלומטית לתיקון החוק, ועד להשלמת התהליך בבית הדין לחוקה בפולין- הדיאלוג הדיפלומטי יימשך".

בשבוע שעבר אלמונים ריססו כתובות נאצה וצלבי קרס על שער הכנסיה של שגרירות פולין בישראל, וכן על לוחות מודעות הסמוכים לבניין בתל אביב. בעקבות האירוע משרד החוץ הפולני ביקש מישראל להבהיר להם מה התרחש באירוע. עוד דרשו מישראל לפעול לשמירה על ביטחונם הדיפלומטים הפולנים בישראל, שנחשפו למחאות רבות מאז אישור החוק, ביניהם גם מחאה של עשרות ניצולי שואה. "חשוב להפחית את המתיחות הקיימת בדיונים בין הצדדים בנוגע לחוק" טענו. "המתח רק מוביל לכך שאין דיאלוג אמיתי".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו