אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

החרדים יפילו את הממשלה? הדרישה: גיוס לפני תקציב

ברקע מצבו הפוליטי הסבוך של ראש הממשלה נתניהו, הורתה הערב מועצת גדולי התורה של מפלגת אגודת ישראל לח"כים החרדים, להתנות את 'חוק הגיוס' בתמיכה בתקציב המדינה שאמור לעבור בחודש הבא

החרדים יפילו את הממשלה? הדרישה: גיוס לפני תקציב
  (צילום: Flash90)

ברקע מצבו הפוליטי הסבוך של ראש הממשלה נתניהו, הורתה הערב (חמישי) מועצת גדולי התורה של מפלגת אגודת ישראל  לחברי הכנסת החרדים להתנות את 'חוק הגיוס' בתמיכה בתקציב המדינה לשנת 2019, שאמור לעבור בחודש הבא.

בפגישה שנערכה במשך שעתיים וארבעים דקות, כאשר השר יעקב ליצמן, והח"כים מאיר פורוש, ישראל אייכלר ומנחם אליעזר מוזס נכנסים ויוצאים תוך כדי להתייעצויות, הוחלט לבסוף כי יש לקדם את חוק הגיוס מהחשש לבחירות בחודשים הקרובים בשל המצב הרעוע של נתניהו בזירה הפוליטית אל מול גל החקירות והחשדות נגדו.

אולם, במידה והבחירות יקודמו והממשלה תתפרק על ידי נתניהו עצמו או על ידי מי משותפיו הקואליציוניות. מצד שני, אם ראשי הקואליציה המתנגדים לחוק הגיוס כמו השרים אביגדור ליברמן ומשה כחלון יערימו קשיים- אזי הממשלה תתפרק, ואז לא יהיה לא תקציב אבל גם לא יהיה חוק הגיוס.

בנושא, גיוס הבנות לצבא ושינוי תקנות הפטור הניתנות לבנות החרדיות, הורו הרבנים לח"כים לפקח על כך בעיניים פקוחות ו"לעמוד על המשמר" מפני שינויים עתידיים.

 

"אויבי התורה רוצים להפיל את הממשלה, כדי להדיר את החרדים ולחזור לגזירת הגיוס כבימי לפיד החשוכים", אמר הערב ח"כ אייכלר בקול חי. "לכן", הוא טוען, "לא נפיל את הממשלה אלא נעביר את התקציב יחד עם חוק לימוד התורה. אוהבי התורה רוצים מאתנו לתקן את חוק לימוד התורה יחד עם חוק התקציב. אם הממשלה לא תספיק, לא כתוב בחוק שתקציב 2019 חייב להיסגר לפני פסח. אם אין חוק לימוד התורה בחודש אדר אפשר לדחות גם את ההצבעה על התקציב לחודש אייר ולהצביע על שניהם יחד. אם אין תורה אין קמח".

בנוסף, לאחרונה מקדמים החרדים בכנסת הצעת 'חוק גיוס' חדשה. לפיה, ערך לימוד התורה יעוגן כחוק יסוד, וכך מי שלומד תורה יושווה למי שמשרת בצבא, וכתוצאה מכך יקבל פטור מגיוס לצה"ל. על פי הצעת החוק: "יראו במי שקיבלו על עצמם להתמסר לתלמוד תורה למשך תקופה ארוכה כמי שמשרתים את העם היהודי, ותוכר זכותם לדחיית חובות אחרים ובהם שירות ביטחוני או לאומי. הזכות תובטח בחוק או מכוחו", נכתב.

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו