אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עד מדינה: הפרקליטות בעד, הרמב"ם נגד/ שו"ת

מהו יחס משפט התורה לעדותו של 'עד מדינה'? לפי משפט התורה ברור שאין לקבל 'עד מדינה' משני טעמים: מדובר ברשע ובנוגע בעדות, שני טעמים הפוסלים אותו

עד מדינה: הפרקליטות בעד, הרמב"ם נגד/ שו"ת
  הרמב"ם נגד עד מדינה. (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

עד מדינה: הפרקליטות בעד, הרמב"ם נגד

שאלה

מהו יחס משפט התורה לעדותו של 'עד מדינה'?

תשובה

המושג 'עד מדינה' נשמע רבות בכלי התקשורת השונים. לא אחת מתבצעים מעשי רצח או מעשי שחיתות קשים, והמשטרה מתקשה לאתר עדים או למצוא ראיות אשר ישמשו כעדות נגד הנאשם. לכן, במידה ויש שותפים לפשע, המשטרה משדלת את אחד מאנשי הפשע להעיד 'בתום לב' על הנאשם המבוקש. העד, המעיד שהוא עצמו שותף לפשע, נקרא 'עד מדינה', וכל הסכמתו לבוא ולהעיד נגד חבריו השותפים לפשע היא מפאת הצעתה הנדיבה של המדינה (הפרקליטות) שאם יבוא ויעיד הוא יקבל חסינות משפטית ויזוכה, או לחילופין יוגש נגדו כתב אישום בתנאים נוחים.

עד מדינה הוא רשע ועדותו לא קבילה

לפי משפט התורה ברור שאין לקבל 'עד מדינה' משני טעמים: ראשית, מאחר שאדם זה מוגדר כ'רשע', שהרי יש כנגדו עדויות על מעשי רצח או שחיתות ממונית וכדומה, הרי הוא פסול לעדות. שנית, גם במקרה שאין עדים על מעשיו ואין אנו יכולים להגדירו כ'רשע' מבחינה הלכתית-משפטית, עדיין הוא פסול לעדות משום שהוא 'נוגע בעדות', כלומר הוא מקבל טובות הנאה ישירות כתוצאה מעדותו, ואם כן עדותו פסולה.

אמנם במקרים חריגים ביותר, כאשר ישנו חשש סכנה לשלום הציבור, כגון בעדות על כנופיות רצח וכדומה, יש מקום להקל ולקבל עדות של עד מדינה משום פיקוח נפש. אולם בענייניים פליליים ניתן להיעזר בו רק לצורך גילוי מסמכים והוכחות, אך אי אפשר להסתמך על עדותו בהכרעת הדין.

כמו כן, בארנו כבר מספר פעמים כי מלבד אופני הדיון והענישה הרגילים יש סמכות למלכות או לשלטון לדון ולהעניש במקרים חריגים לצורך תקינות שלטונית וחברתית, ועל כן במקרים מסוימים ניתן לקבל את עדותו של עד המדינה. אולם גם במקרים אלו צריכים בתי המשפט של המדינה להיוועץ בתלמידי החכמים פוסקי התורה, כדי שיסייעו בידם להוציא לאור משפט צדק ואמת.

מתוך מדור תכל'ס למצווה 574 – לא לקבל עדות רשע בספר מסע מצוה מבית הרמב"ם היומי.

(ע"פ הרב אברהם שפירא, תחומין, כרך ג; הרב יעקב אפשטיין, שו"ת חבל נחלתו, ח"ב סי' סב; אתר 'מכון משפט לעם')

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הרמב"ם חי בגלות. אנחנו לא.
מה הקשר? | 22-02-2018 16:17
טוב שאנחנו לא נוהגים לפי דין תורה אחרת היה מותר לגנוב מהציבור.
2
עד מתי תאכילו אותנו הבלים?
יהודי תמים | 27-02-2018 16:13
דעת הרמבם היא שלכתחילה אין למנות ממשלה של מחללי שבת, אוכלי שפנים ובועלי נידות. דעת הרמבם שאסור לעשות יד אחת עם פושעי ישראל ולקחת חלק, רבנות מטעם, במלכות הרשעה. כולם עושים את ההיפך הגמור מדעת הרמבם, ואז באים לשאול את דעתו בזוטות כאלו ואחרות. זלזול מקומם באינטליגנציה של הציבור.
3
מגיב 1, מה אתה עושה פה?
ליבנה | 09-03-2018 0:27
או שאולי משעמם לך ואתה נכנס לאתרים של דתיים וכותב נגדם?