ה'דיל' נסגר: המועמדים של שקד ייבחרו לעליון?

הוועדה לבחירת שופטים התכנסה הבוקר לבחור את מחליפיהם של שופטי בית המשפט העליון הפורשים יורם דנציגר ואורי שוהם. המועמדים הסופיים: שאול שוחט, עופר גרוסקופף והנבחר של שקד- אלכס שטיין

ה'דיל' נסגר: המועמדים של שקד ייבחרו לעליון?
  חברי הועדה לבחירת שופטים (ללא קרדיט)

הוועדה לבחירת שופטים התכנסה הבוקר (חמישי) לבחור את מחליפיהם של שופטי בית המשפט העליון הפורשים יורם דנציגר ואורי שוהם. המועמדים של שרת המשפטים שקד:  פרופ' אלכס שטיין ופרופ' גדעון ספיר. מתוך 25 המועמדים ייבחרו מהרשימה שני שופטים חדשים. בנוסף, ייבחרו גם 26 שופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום ולבתי הדין לעבודה.

בפתח הישיבה אמרה שרת המשפטים שקד, "היום, בדיוק לפני שנה, בחרנו ארבעה שופטים לבית המשפט העליון. היום אנחנו מוסיפים שניים נוספים. בסך הכל הם מהווים 40 אחוז מהרכב בית המשפט העליון. כל עשרים וארבעת המועמדים הם מעולים. ואני בטוחה שנבחר את השניים המתאימים ביותר".

שקד התייחסה לציון התאריך העברי לקיום מועד הישיבה והקשרו למשפט: "היום, ז' אדר, זהו גם יום פטירתו של משה רבנו, שהיה השופט הישראלי הראשון ומי שפיתח את שיטת ערכאות השיפוט. בעצת יתרו מינה משה שרי אלפים ושרי מאות שיוכלו לתת מענה טוב יותר לעם ישראל, כאשר הוא מנצח על המלאכה. גם כאשר משה הקים את הערכאות השונות את "הדבר הגדול" הביאן לפתחו של הערכאה העליונה – משה רבנו. אין דבר משמח יותר מכך שהיום אנחנו עוסקים במינוי שופטים לכלל הערכאות במדינת ישראל הריבונית", אמרה השרה.

"עצת הזהב שיתרו נתן למשה היתה: "וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת". אלו בדיוק הפרמטרים שלפיהם גם אנחנו בוחרים את השופטים".

לבסוף אמרה, "נפל בחלקה של הוועדה הנוכחית הזכות להוביל מהלכים גדולים של מינוי למעלה מ- 230 שופטים לערכאות השונות".

המועמדים לבית המשפט העליון (עריכה: ynet)

בשביל לבחור את השופט העליון הבא, נדרש בוועדה רוב של שבעה מתוך תשעת החברים בה. שאלו הם: שלושה שופטי בית המשפט העליון- הנשיאה חיות, חנן מלצר וניל הנדל, השרים איילת שקד ומשה כחלון, חברי הכנסת נורית קורן ורוברט אילטוב ושני נציגים מלשכת עורכי הדין. כדי לגבש את הרשימה הסופית יצטרכו הגורמים הפוליטיים והמשפטיים בוועדה להגיע להסכמות הדדיות על המועמד.

כאשר שלושת המועמדים הסופיים לעליון הם פרופסור אלכס שטיין, מועמדה של השרה שקד, יחד עם השופטים המחוזיים שאול שוחט ועופר גרוסקופף. מינויו של שטיין כבר הובטח על אף שחלק מחברי הוועדה הסתייגו מהבחירה.

ברשימה שהתפרסמה בחודש ינואר האחרון חוץ מספיר ושטיין, המועמדים הנוספים של שקד הם: השופטים רם וינוגרד ותמר בזק-רפפורט מבית המשפט המחוזי בירושלים והשופט אשר קולה מבית המשפט המחוזי בנצרת. ואילו השופטים המחוזיים רות רונן, פרופסור עופר גרוקסופף, רון סוקול, משה סובל, ד"ר יגאל מרזל, ושאול שוחט- הם המועמדים של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות.

ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נווה, הכניס לרשימה את השופטים חאלד כבוב, קובי ורדי גלעד נויטל ומיכל אגמון-גונן, היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון, פרופסור יפעת ביטון ועורכי הדין מהמגזר הפרטי: ציון אמיר, נתי שמחוני, אלדד כורש, אסף פוזנר, ובעז בן-צור.

גם שר האוצר משה כחלון, חבר הוועדה לבחירת שופטים, הביא מועמדת משלו – עו"ד ארנה לין העוסקת בדיני עבודה ומייצגת, בין היתר, את ועד עובדי חברת החשמל ואת ההסתדרות. ח"כ נורית קורן מהליכוד הביאה לרשימה את השופט יונתן אברהם מבית המשפט המחוזי בנצרת והיא תומכת גם במועמדותה של פרופסור ביטו, שהכניסה לשכת עורכי הדין.

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
מה עם שפטל?
רוצים את שפטל | 22-02-2018 17:12
שימנו אותו שיהיה השופט במשפט של ביבי!