יוזמה מדאיגה באירופה: האם ייאסר לערוך ברית מילה?

יוזמה מדאיגה באירופה: האם ייאסר לערוך ברית מילה?

ממשלת איסלנד מקדמת הצעת חוק הקובעת עונש מאסר למי שיערוך ברית מילה במדינה. גם בדנמרק פעילי זכויות אדם קוראים לאסור על קיום ברית מילה. בקהילות היהודיות זועמים: "זו מתקפה על היהדות"

author-image
דאגה באירופה: האם ייאסר לערוך ברית מילה?
  יאסר בקרוב באירופה? טקס ברית מילה בישראל. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: יהודה חיים\פלאש 90)

יוזמה מדאיגה: ממשלת איסלנד מקדמת בימים אלה הצעת חוק שתאסור על עריכת ברית מילה במדינה. הצעת החוק קובעת עונש של עד שש שנות מאסר למי שיערוך ברית מילה מסיבות שאינן רפואיות. במידה והחוק יעבור, איסלנד תהיה המדינה הראשונה באירופה שאוסרת לקיים ברית מילה. כיום קיימת קהילה יהודית קטנה באיסלנד, הכוללת על פי ההערכות כ-250 תושבים יהודים.

יוזמת החוק, חברת הפרלמנט סיליה דוג גונארסדוטיר, טענה כי החוק נועד להגן על זכויותיהם של ילדים במדינה, ולא מגיע כהתנגדות לדת. "לכל אחד יש את הזכות להאמין במה שירצו ולהשתייך לכל דת שיבחר" אמרה בראיון לתקשורת המקומית. "עם זאת, זכויות הילדים צריכים להיות מעל זכות האמונה והדת".

מהלך דומה נצפה גם בדנמרק, במסגרתו פעילי זכויות אדם במדינה פתחו בקמפיין הקורא לאסור את המנהג היהודי. הפעילים בדנמרק דורשים מהממשלה לחוקק חוק שיאסור על ביצוע ברית מילה ללא פיקוח רפואי צמוד, כשרק רופא מוסמך יוכל לבצע את הברית. בימים האחרונים מארגני הקמפיין פתחו עצומה ברשת, והצליחו להחתים מעל 20 אלף תושבים התומכים בהצעה. על פי החוק בדנמרק, במידה והעצומה תזכה תוך חמישה חודשים לסך של 50 אלף חתימות, הממשלה תחויב להעלות את הנושא לדיון בישיבות הפרלמנט.

בקהילה היהודית זועמים: "מתקפה על היהדות"

כצפוי, הקהילות היהודיות באירופה הגיבו בזעם רב להצעות המועלות באיסלנד ודנמרק. "זוהי מתקפה על היהדות" טענו ראשי הקהילות היהודיות של דנמרק, שבדיה, נורבגיה ופינלנד בהצהרה משותפת שפרסמו. "זו תהיה הפעם הראשונה שבה מדינה אוסרת על קיום אחד המנהגים החשובים ביותר במסורת היהודית. ראינו לאורך ההיסטוריה הרבה ניסיונות למחוק את היהדות מהעולם על ידי הגבלת המנהגים שלנו, וזה יהיה ניסיון נוסף ברשימה".

מנהיג ועידת הרבנים באירופה, הרב פנחס גולדשמיט, הביע חשש כי הצעות החוקים יעודדו את האנטישמיות הרווחת באירופה. "זה יכול להיות איום רציני" טען בראיון לעיתון "המודיע". "כיום האנטישמיות לא נתפסת כתקינה מבחינה פוליטית, אך חוק כזה פשוט יאסור על קיומה של קהילה יהודית מאורגנת במדינה. המשמעות היא שמשפחות יהודיות כבר לא יוכלו לחיות במדינה".

המוסלמים והנוצרים גם מתנגדים

בניגוד להצעות חוק קודמות שעוררו סערה בקהילות היהודיות, כגון איסור שחיטה כשרה, הצעת הנוכחית זוכה לביקורות גם מקרב בני דתות אחרות. בקהילה המוסלמית באיסלנד, הכוללת כ-1,500 תושבים, הסכימו עם טענות הקהילה היהודית. "ברית המילה מתקשר גם לדת שלנו" טען אחמד סאדיק, יושב ראש המרכז המוסלמי באיסלנד, בראיון לרשת ה-BBC. "אני מאמין כי מדובר בהגבלת חופש הדת במדינה. ניאבק בהצעת החוק הזו".

נשיא הכנסייה הקתולית באיחוד האירופי, ריינרד מארקס, הביע גם כן תמיכה בהתנגדות היהודית והמוסלמית לחוק, המהווה לדבריו מתקפה מסוכנת על חופש הדת. "הוצאה מחוץ לחוק של ברית המילה היא צעד חמור שגורם לחשש רב" טען. "אם מדינה שבה כמעט ואין תושבים נוצרים הייתה אוסרת את אחד המנהגים החשובים בנצרות- אני בטוח שהיינו מגיבים באותה הצורה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו