אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כתובות נאצה רוססו על כניסת שגרירות פולין בישראל

כתובות נאצה וצלבי קרס צוירו על שער הכניסה של מתחם שגרירות פולין בישראל בתל אביב. המשטרה פתחה בחקירה, והחלה באיסוף עדויות על מנת לאתר את המבצעים

כתובות נאצה רוססו על שגרירות פולין בישראל
  צלבי הקרס שרוססו על בניין השגרירות ישראל בפולין (צילום: דוברות המשטרה)

תגובה לאנטישמיות: אלמונים ריססו כתובות נאצה וצלבי קרס על שער הכניסה של מתחם שגרירות פולין ישראל ברחוב סוטין תל אביב, וכן על לוחות מודעות הממוקמים בסמוך לבניין השגרירות. הכתובות רוססו בעברית ובפולנית, וכללו בין השאר כתובות שאמרו "רוצחים פולנים". המשטרה הודיעה כי פתחה בחקירת האירוע, והחלה באיסוף עדויות על מנת לאתר את מרססי הכתובות.

כתובות נאצה בשער השגרירות ובלוח המודעות הסמוך (צילום: דוברות המשטרה)

האירוע הנוכחי הוא עליית מדרגה בזעם המתבטא כלפי ממשלת פולין, ובפרט כלפי מתיאוש מורבייצקי העומד בראשה, לאחר אישור "חוק השואה" השנוי במחלוקת, האוסר על הזכרת המעורבות של פולין בזוועות השואה. בעקבות אישור החוק ראש הממשלה התבטא בנושא פעמים רבות, והגן על החוק כשטען כי מדובר ב"חוק חשוב למדינה". אמש ראש הממשלה הגיב לשאלה של העיתונאי ישראלי רונן ברגן, בן לניצולת שואה, ואמר כי "אין ספק שהיו פושעים פולנים בזמן השואה- כפי שהיו גם פושעים יהודים".

בעקבות הסערה הציבורית הרחבה שנגרמה כתוצאה מדבריו של מורבייצקי, ממשלת פולין פרסמה היום הודעת התנצלות, לפיה דבריו אינם מהווים הכחשת שואה או הטלת אחריות על היהודים. בהצהרה נאמר שראש הממשלה הפולני מתנגד להכחשת השואה בכל צורה שהיא, וכי "הניסיונות לייחס את פשעי הנאצים לקורבנות, ביניהם יהודים, פולנים, רומנים ועוד, שנאבקו למען הישרדות- מצריכות גינוי חריף".

לפני שבועיים ניצולי שואה ארגנו הפגנה במתחם שגרירות פולין בישראל, במסגרתו מחו על אישור החוק. במהלך האירוע הניצולים ניסו לפרוץ למשרדו של השגריר הפולני, אך נבלמו על ידי כוחות הביטחון- ובסופו של דבר הקיפו את רכבו. ניצולי השואה הגיעו לבניין השגרירות כשהם מצוידים בדגלי ישראל ובשלטים רבים שנכתבו בעברית ובפולנית, שגינו את החוק שעבר.

מחאת ניצולי השואה בשגרירות פולין בישראל, לפני שבועיים (צילום: תומר נויברג\פלאש 90)

ניצולי השואה המוחים גם קראו קריאות לעבר השגריר כשהגיע לרכבו, וטענו כי "החוק הפולני הוא יריקה בפרצוף של עם ישראל" וכן ש"שום חוק לא ימחק את ההיסטוריה". עם סיום המחאה הבטיחו כי "לעולם לא נשכח את מה שעשיתם לנו".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו