אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מצגר: חיילים צריכים לצאת מהאולם בעת שירת נשים

בפסק הלכה המתפרסם היום, מכריע הרב הראשי לישראל, "שיש לכבד את זכותם של החיילים הדתיים להימנע משמיעת קול שירת אשה". הרב מוסיף כי במידה והמפקד לא משחרר את החיילים מראש, הם צריכים לשבת סמוך לדלת היציאה ולצאת באופן שלא יפגע באנשי הלהקה.

הרב מצגר: חיילים צריכים לצאת מהאולם בעת שירת נשים
  צריכים לצאת מהאולם. הרב מצגר (פלאש90)

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר פוסק כי אסור לחיילים להשאר באולם בו מופיעות זמרות.

בפסק הלכה שפרסם הרב הראשי ושהופץ אתמול לרבנים בכל הארץ, כותב הרב מצגר:

"נשאלתי אודות מקרה שאירע בזמן האחרון כאשר קבוצת צוערים שהיו בקורס קצינים, נאלצו ליטול חלק באירוע שנערך במסגרת הצבאית ובו שרה זמרת צבאית לפני החיילים.

מספר חיילים שומרי מצוות, המקפידים שלא לשמוע קול זמר של אשה, קמו ויצאו מן המקום והביעו את מחאתם על כך שנכפה עליהם לשמוע קול שיר של אשה, דבר אשר אינו הולם את אורח חייהם הדתי.

בצה"ל הביעו מורת רוח רבה מכך שצוערים אלו הפרו את כללי המשמעת הנהוגים בצבא, והחליטו שעונשם יהיה סילוק מקורס הקצינים.

בעקבות פרשה זו התעורר שיח ציבורי רחב, ובו נשמעו תגובות רבות בעד ונגד התנהגותם של חיילים אלו. רבים טענו כי על צה"ל לנהוג עם חייליו באופן מתחשב יותר, להביא בחשבון את אורח חייהם הדתי, ולא לכפות עליהם התנהגות הסותרת את אמונתם.

לעומתם נשמעו קולות מנוגדים אשר טענו שהחיילים היו צריכים ליישר קו עם החלטת המפקד הממונה עליהם, ולא לעשות דין לעצמם ולפעול לפי הבנתם האישית, שכן עלינו לשמור על "אחדות המחנה".

בין הקולות השוללים את התנהגות החיילים, היו גם רבנים מסויימים שטענו כי אמנם מבחינת ההלכה אסור לאדם לשמוע קול שירה של אשה, מכל מקום במצב זה בו היו החיילים נתונים, היה עליהם להישאר במקומם, למען השלום ומניעת מחלוקת בין החיילים. יש רבנים שאף הוסיפו כי מחובתם של החיילים היה להישאר במקומם, למען שמירת האחדות והציות לפקודות מפקדיהם."

לא הנאה בעל כרחו

במאמר ההלכתי המתפרס על פני שבעה עמודים, מתייחס למקור הדין של 'קול באשה ערווה' ולגדריו ההלכתיים. עוד דן הרב בחילוק שעשו פוסקים בין אשה השרה ביחידות לבין מספר הנשים השרות יחד במקהלה, ופוסק להחמיר.

בהמשך מתייחס הרב מצגר לטענה שהעלו ברבנות הצבאית, כי לחיילים היה מותר להשאר מדין 'הנאה שבאה לאדם בעל כרחו', כלומר, שהם מחוייבים להשאר במקום איסור.

את הטיעון הזה דוחה הרב מצגר, כי הוא מדבר על אדם העוסק במלאכתו או בדבר אחר, ושומע בדרך אגב, את שירת הנשים ולא במי שנמצא באולם רק בשביל ההופעה.

"לאור זאת נראה שאף בנידון שלפנינו, אין מקום להתיר מטעם הנאה הבאה לאדם בעל כרחו, כי אין החיילים עושים מעשה אחר ונתקלים באיסור ההנאה ממילא, אלא הם מוזמנים ומחוייבים לבוא למקום האירוע ולקחת בו חלק. זו הסיבה היחידה שעבורה הם מגיעים לאירוע.

לצאת מהאולם

מסקנתו הסופית של הרב מצגר היא:  שיש לכבד את זכותם של החיילים הדתיים להימנע משמיעת קול שירת אשה, הן אם היא שרה ביחידות, והן אם שרות עמה עוד מספר נשים יחד או אף איש ואשה יחד.

ודאי שאין זה צודק או ראוי לשלול מהם את מעמדם וזכויותיהם כתוצאה מהקפדתם על קיום התורה והלכותיה.

על מנת למנוע חיכוכים בעתיד, הצעתי היא לדאוג לכך שבאירועים כגון אלו בהם רבים מהחיילים הם שומרי תורה ומצוות, ישירו רק אנשים.

לחילופין, אם לא ניתן לקבוע זאת באופן גורף, לפחות שידאגו לכך במקומות שבהם חלק גדול מהחיילים הם שומרי מצוות המקפידים להימנע משמיעת קול אשה. ובמקום שבהם הם מיעוט, והמפקד מחליט להזמין זמרת או להקה ובה מופיעות נשים כדי להופיע בפני החיילים.

המפקד ידאג מראש ליידע את החיילים הדתיים על כך, יוועץ עם רב היחידה ויתיר להם לאחר לאירוע, או לצאת מוקדם יותר, באופן שלא יפגע במהלך האירוע כגון: שיתארגנו מראש לשבת במקום אחורי סמוך לדלת היציאה, ולא יצאו בקבוצות באופן הפגנתי אלא אחד אחד, על מנת שלא לפגוע באנשי הלהקה ולא לעורר ויכוחים מיותרים.

"ראוי לבא בדברים עם הרב הראשי לצה"ל ולמצוא דרך מכובדת ומסודרת שאיש מהצדדים לא יפגע וכל אחד יכבד את רגשות רעהו, שכן בימים אלו בהם אויבנו מבקשים לכלותנו עלינו להתעלות על עצמנו ולהרבות אהבה אחוה שלום ורעות במחננו."

את הפסק מסכם הרב מצגר בברכה לשנה החדשה:

"יה"ר שה' יצליח דרכנו וישמור על אחדותנו בפרט בימי הדין והרחמים בהם אנו מצויים, ובזכות הקפדתנו בכבוד ה' ובכבוד זולתנו, נזכה לשפע ברכה והצלחה בזה יום הדין, לשנה טובה ומבורכת שנת שלום ושלוה שנה שימלא ה' משאלות לבנו לטובה אמן כן יהי רצון."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אתם מנסים להדיר נשים ההמלצה של מצגר בסוף חוצפה ואפליה
חילונית | 26-09-2011 15:43
מגדרית לנשים יש זכות לשיר באירועים כמו לגברים
2
באותה לוגיקה חיילים חילונים צריכים לצאת כשרבנים מדברים
שחר | 27-09-2011 0:01
זה מנוגד לתפיסות הדמוקרטיות להפלות נשים