אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ללא מתנגדים: העלאת קצבת הנכות אושרה סופית

הכנסת אישרה הלילה סופית את הצעת חוק הביטוח הלאומי. לפיה, יעלה גובה השכר של קצבאות הנכים ללא פחות מ-3,700 שקלים בחודש, במקום 2,800 ש"ח כיום. חלק מהנכים פתחו במחאה לאחר שהבינו כי ההסכם שונה והסכום הסופי ירד

ללא מתנגדים: העלאת קצבת הנכות אושרה סופית
  נציגי מחאת הנכים בכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)

חודשים של מאבק הגיעו לסיומם. ברוב של 84 חברי כנסת וללא מתנגדים, מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הביטוח הלאומי. לפיה, יעלה גובה השכר של קצבאות הנכים הסופית, בתום כל הפעימות, ללא פחות מ-3,700 שקלים בחודש, במקום 2,800 ש"ח כיום.

לפי הצעת החוק, החל מ-1 במרץ קצבת הנכות תעמוד על 3,207 שקלים בחודש. נכים שלהם מגיע קצבה חודשית נוספת- יקבלו 200 שקלים נוספים. אולם, בשל "טעות בחישוב" הקצבה תעמוד כאמור על 3,700 שקלים, זאת חרף ההסכמות הקודמות, שבהן דובר על 4,000 שקלים. אך בכנסת מברכים על הסכום הנוכחי, והעדיפו להשאיר זאת כך ולא להחזיר את החוק לעוד שבועות ארוכים של דיונים שיכלו להיגמר ללא כלום.

למימוש כל המהלכים שלעיל, יוסיף משרד האוצר עוד 100 מיליון שקלים, כך שעלות הפעימה הראשונה תעמוד על 2.24 מיליארד ש"ח בשנה, ועלות כלל הפעימות תגיע  ל- 4.34 מיליארד ש"ח בשנה.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף הציג את ההצעה ואמר: "זה החוק הכי קשה שהייתה לי הזכות להיות מעורב בו. אבל בשביל חוקים כאלה ורגעים כאלה כדאי להיות חבר כנסת. אני חייב להגיד מראש שהחוק הזה, שנוגע ל-250,000 נכים בישראל, הוא לא מספיק טוב. מראש. הוא חוק שהגענו אליו אחרי הצעת חוק ממשלתית, שמוזגה לחמש הצעות פרטיות, אבל לא היינו מגיעים לחוק הזה, בצורה חד-משמעית, לולי המאבק האדיר, המיוחד, האצילי, המאוד משכנע של הנכים עצמם. וגם החברה הישראלית הגיבה בצורה מאוד מכובדת, בהבנה מלאה של הדרישות של הנכים ובצדק. אני רוצה להזכיר שמאז 2003 קצבאות הנכים הוזנחו. לא הייתה שום תוספת רצינית."

ח"כ אילן גילאון, שהיה אחראי על קידומו של החוק מטעם האופוזיציה, אמר גם הוא הלילה,  "אנשים מוגבלים זה כל האנשים, זה ביטוח הדדי לכולם, זה איננו סטטוס נרכש, אתה לא בוחר להיות אדם מוגבל. די בכך שלא עברת נכון כביש, לא קיבלת מספיק חמצן בלידה, או לא קיבלת חיסון בזמן, והנה אתה הופך בדיוק לאדם הזה שאתה זקוק לאותה מקפצה כדי להגיע למטרתך, לייעודך בצורה מכובדת ועצמאית. זאת כל התכלית כולה.

ולכן, אל תסתכלו על העניין הזה בחמלה. אין צורך בכך. תבואו בלי דעות קדומות ובהגינות. ההגינות היא הדבר המרכזי, ובעניין הזה יש קצת טעם לפגם משום שבמקור הצענו הצעה שדיברה על כך שקצבת הנכות תהיה כשכר המינימום והיא הוצעה כך כדי שהיא תהיה הכנסה בסיסית, כי לשכר הממוצע במשק אולי אנחנו לא יכולים להבטיח, אבל שכר המינימום הוא השכר הבסיסי ביותר שאנחנו חושבים שאדם צריך שיהיה לו כדי לעבור את מפלס החרדה הקיומי המידי שלו"

בתוך כך, חלק מקבוצות הנכים מחו בכנסת על סכום הקצבה, שלטענתם "אינה מספקת", ואיימו להגיע לבתיהם של חברי הכנסת. "החל מהיום מאבק הנכים יקצין ויעלה כמה וכמה מדרגות. נגיע לביתם של כל שר וחבר כנסת ונחסום ללא רחמים את היציאה מבתיהם לפרקי זמן ממושכים. עם ישראל ונבחריו יראו מה הנכים יכולים לעשות במאבק הכי צודק וחברתי, וחבל שכך", אמר אחד הפעילים המרכזיים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
חוק קצבאות הנכות
רוית | 13-02-2018 8:48
באיחור של כ-20 שנים ובייסורים בכוונה-תחילה -האוצר "טעה" בסיכומים שלו עם נציגים בכירים בצילום מחזורי בספטמבר 2017? זה משפיל יותר!! ראש הממשלה נדרש להביא לתיקון.