אחרי חוק השואה, הצעת חוק לאסור שחיטה בפולין

לאחר חקיקת "חוק השואה", פולין מבקשת להגביל גם את השחיטה הכשרה במדינה: עד 4 שנות מאסר למי שיפר הגבלות חדשות על שחיטה כשרה בפולין יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה, הרב מנחם מרגולין: "האמון של העם היהודי בהנהגה הפולנית הולך ומתדרדר. אני לא רוצה לדמיין מה יהיה השלב הבא לאחר חקיקת חוק השואה, והטלת מגבלות על שחיטה כשרה במדינה. אני קורא לממשלת ישראל להתנות את תיקון חוק השחיטה בכל הסדר בין הממשלות"

אחרי חוק השואה, הצעת חוק לאסור שחיטה בפולין
  (צילום אילוסטרציה: קובי גדעון/פלאש90)

מפלגת השלטון בפולין לא עוצרת בחוק השואה. לאחר שנשיא המדינה, דודה חתם על החוק השנוי במחלוקת, כעת מגישים במפלגה הצעת חוק שכוללת הגבלות חדשות על השחיטה היהודית ומאיימות לשלוח ל – 4 שנות מאסר את מי שיפר את ההגבלות הללו.

ממשלת פולין אמנם לא הכריזה על ההגבלות החדשות (אולי כלקח מהסערה שגרמה ההכרזה על חוק השואה) אך מעיון בהצעת חוק כללית בת 48 עמודים בנושא זכויות בעלי חיים שמבקשת הממשלה לעלות לדיון השבוע, מסתתרות ההגבלות על השחיטה הכשרה בעמודים 13-14 וכוללות בין היתר איסור על ייצוא בשר כשר מפולין דבר שיפגע בחלק גדול מאוד מהקהילות היהודיות באירופה.

החוק גם מבקש לאסור לבצע את השחיטה כאשר הבהמות נמצאות "במצב לא טבעי" (בעמידה) דבר שמקשה מאוד על האפשרות לבצע שחיטה כשרה בשל העובדה שכחלק מחוקי הכשרות, המקפידים על צער בעלי החיים, אסור להפעיל שום לחץ על הסכין – מה שאינו מתאפשר כשהבהמה עומדת, וראשה נשען בכבדות על הסכין.

יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה, הרב מנחם מרגולין הודיע שהאיגוד ייאבק לביטול החוק המביש וכי הוא קורא לממשלת ישראל להתנות את תיקון חוק השחיטה בכל הסדר בין הממשלות וציין כי: " איסור על שחיטה כשרה עומד בניגוד מוחלט לעקרון חופש הדת – עקרון יסוד במדינות האיחוד האירופי. המצב בפולין הזוי ואינו מתקבל על הדעת. אני קורא לממשלה בפולין לא לחוקק את החוק המביש הזה ולקחת בחשבון שהאמון של העם היהודי בהנהגה הפולנית הולך ומתדרדר. אני לא רוצה לדמיין מה יהיה השלב הבא לאחר חקיקת חוק השואה, והטלת מגבלות על שחיטה כשרה במדינה"

כידוע הפרלמנט הפולני אסר שחיטה כשרה בפולין לפני מספר שנים, אך ההחלטה בוטלה ע"י בית המשפט החוקתי שקיבל את עתירת איגוד הארגונים היהודיים באירופה ופסל את החוק בפולני בשל העובדה שהוא סותר את עיקרון חופש הדת.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
צריך להפסיק לשלוח משלחות
דור | 12-02-2018 18:26