500 שעות עבודה: פניה של המלכה נפרטיטי שוחזרו ועוררו סערה

שיחזור היסטורי: פניה של מלכת מצרים נפרטיטי, הנחשבת לאישה היפה בעולם העתיק, שוחזרו לאחר 3,400 שנה באמצעות טכנולוגיית הדמיית תלת-ממד חדשה. סערה ברשת: "נפרטיטי לא הייתה הלבנה המכוערת הזו"

"גזענים": הרשת זועמת על שיחזור הפנים ההיסטורי
  (צילום מסך)

באמצעות טכנולוגיית הדמיית תלת-ממד חדשה מדענים מאוניברסיטת בריסטול החליטו לשחזר את פניה של המלכה נפרטיטי, ששלטה לפני 3,400 שנה במצרים.

תהליך השחזור של המלכה שנחשבה ליפה בנשים בעת העתיקה, נעשה על ידי האומנית הפלאונטולוגית אליזבט דיינס וארך 500 שעות. גם על שיחזור התכשיטים שעיטרו את המלכה המצרית הושקע לא פחות, כולם הוכנו בעבודת יד בסיוע מעצבים של בית האופנה המוביל בעולם- כריסטיאן דיור.

"התוצאה מדהימה" סיפר ד"ר איידן דודסון, מומחה לתרבות מצרים העתיקה מאוניברסיטת בריסטול, שקיבל אישור מיוחד ממשרד העתיקות המצרי להסיר את הזכוכית שהגנה על המומיה כדי לבחון אותה. "אני מאמין שאלו הפנים האמיתיות של נפרטיטי", סיפר דודסון בראיון לתוכנית ג'וש גייטס.

אולם לא כולם הסכימו שהתוצאה כל כך אמינה כפי שחושב הד"ר דודוסון, במיוחד לא כשזה נוגע לצבע העור של המלכה נפרטיטי. מאז חשיפת השחזור לא מעט גולשים ואישים מוכרים שחומי עור טוענים כי המלכה המצרית לא הייתה כל כך לבנה.

"כשאתה מעביר את ההיסטוריה שלך לידי אנשים לבנים, זה לא מפתיע שהמלכה נפרטיטי נראית כמו רוח רפאים" צייץ הזמר הניגרי ג'ון אוגה. גם הקומיקאי האמריקני אקילה יוז צייץ בתגובה "נפרטיטי לא הייתה האישה הלבנה המכוערת הזו".

כוכבי רשת רבים טוענים כי עצם הבחירה לשחזר את האישה היפה בעת העתיקה כבהירת עור, על אף שאנשי מצרים ידועים ככהי עור-הוא לא פחות מהשפלה וגזענות. לעומתם טוענים כי המצרים הקדמונים היו בקשר עם האוכלוסייה האירופית ולרוב הגברים היו כהים יותר מהנשים.

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
ביקורת על דבר נעלם ומהרגשה נחיתה לא מוצדקת
אנתרופולוג | 13-02-2018 8:58
אין כל וודאות שאנשי מצרים העתיקה היו כהי עור..באותה מידה ייתכן שהיו בהירי עור.. מלבד ההנחה שאם הם כהי עור כיום כך הם היו בעבר.. אך יישנן גם הוכחות לסבירות הפוכה..
2
הטורסו של נפרטיטי
משה קפון | 13-02-2018 10:47
השחזור הוא עלבון לזכרה של המלכה הקדומה אשת אחנאתון.
3
יש כהות עור יפות פי עשר מהלבנה הזו.
יפה יוסף | 18-02-2018 20:16