איזו התעמלות מומלצת לאחר הלידה?

מה עושים אם יש שטף דם בהריון? ומה דרך ההתעמלות המומלצת לאחר הלידה? רופאי המרכז הרפואי "מעיני הישועה" משיבים לשאלות הציבור בנושא הורות ולידה

איזו התעמלות מומלצת לאחר הלידה?
  האם מותר לקפוץ בטרמפולינה לאחר הלידה? (צילום: שאטרסטוק)

המטומה (שטף דם) ברחם בהריון -מה עושים?

שאלה: אני בשבוע 12 להיריון. לפני 3 שבועות הרופאה ראתה שיש לי המטומה (שטף דם) סאב כריונית, שהיתה בגודל של 2 ס"מ על חצי ס"מ וגדלה לאחר שבוע ל5 ס"מ, ואמרה לי שעלי לקבל זריקות פרוגסטרון. אין דימומים חזקים, אך אתמול לאחר רגיעה של כמה ימים נהיה דימום חזק (דם חום). כמובן שהרופאה אמרה לי לא לזוז מהמיטה. האם אפשר לקבל הסבר מה יש לי, מה הסיכויים להריון או להפלה, ומה הסיכונים?

תשובה: גדילת המטומה אינה סימן טוב, אך יחד עם זאת התקדמות ההריון ועובר עם דופק מהווים סימן טוב להמשך הריון תקין וסיומו המוצלח. לצערי לא ניתן לתת תשובה והסברים מדוייקים לגבי סיכוי להפלה ו/או סיבוכים אחרים ללא בדיקת החולה ומעקב על התקדמות הריון.

(משיב- ד"ר גנדי ביטמן)

תוספי מזון לתינוק ללא כשרות?

שאלה: בתי בת 6 חודשים הקיאה תוספת מזון (מעבר לחלב אם), שקיבלה עפ"י המלצת רופאה בעקבות תת-משקל והתפתחות. המליצו לה ליטול "נוטרמיגן" LGG2. כפי שאני מבין, אין לזה כשרות, ואולי אף יש בזה שאריות חזיר. מה שקצת הוסיף לחשדי הוא שהרופאה הביאה לי את הפחית הראשונה חינם. שאלתי היא: האם יש תחליפים לזה? והאם אכן יש ממש בחששות האלו? באם אין לזה תחליפים, אבקש לשמוע האם זה מוגדר כתרופה או כתוסף מזון בלבד?

תשובה: נוטרימיגן הוא תוסף מזון שאין לו תחליף. אף שאין בו כשרות, מי שצריך את זה- יש בזה פיקוח נפש. לגבי הכשרות, אני לא חושב שיש בזה חזיר. מה שכן- יש בזה שאריות חלב ובשר, אבל הוא נהפך לאבקה ולא נשאר בזה טעם. אני חושב שאין בזה איסור (דאורייתא ודאי שלא), אבל לא ביררתי עד הסוף כי זה פיקוח נפש.

(משיב: הרב יוסף הופנר)

התעמלות אחרי לידה

שאלה: אני שנה אחרי לידה חמישית, ושרירי הבטן שלי רפויים. המליצו לי על קפיצה בטרמפולינה כהתעמלות, ורציתי לברר אם הדבר מומלץ. בעבר אמרו לי שלא כדאי לנשים אחרי לידה לקפוץ בחבל, כי זה מקפיץ את האברים הפנימים ויכול לגרום לנפילת רחם. רציתי לדעת מה הדין ההתעמלות על טרפולינה (כמובן שמדובר בטרמפולינה עגולה)?

תשובה: כל התעמלות, גם לאחר לידה- מומלצת. התעמלות על טרמפולינה גם מומלצת, ואין שום בעיה. לא מוכר לי שהתעמלות מסוג זה יכולה לגרום לצניחת רחם.

(משיב- ד"ר גנדי ביטמן) 

===============

ד"ר גנדי ביטמן עובד במרכז הרפואי מעיני הישועה כמנהל היחידה לאורוגינולוגיקה ורצפת אגן. 

הרב יוסף הופנר משמש כרב המרכז הרפואי מעייני הישועה

לפרטים נוספים בנושא היכנסו לאתר הרשמי של המרכז הרפואי מעיני הישועה

 

 

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע