אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחר: פתיחת הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה

הסנאטור הדמוקרטי ג'וזף ליברמן צפוי להגיע לישראל ולהשתתף בפתיחת הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה, שיתקיים בירושלים ובתל אביב ב- 11-12 בפברואר 2018. בנוסף, צפויים לשאת דברים בערב הפתיחה, בבנייני האומה בירושלים, גם המשנה לנשיאה ושופט בית המשפט העליון לשעבר אליקים רובינשטיין

מחר: פתיחת הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה
  אילוסטרציה (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)

הסנאטור הדמוקרטי ג'וזף (ג'ו) ליברמן והמשנה לנשיאת העליון לשעבר, השופט אלייקים רובינשטיין ינאמו בפתיחת הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה.

עוד במושב הפתיחה: השייח מופק טאריף ושופטת העליון דליה דורנר , הסנאטור ליברמן צפוי להתייחס לראשונה, בירושלים, למדיניות ממשל טראמפ בהקשר לישראל והשפעתו על היחסים עם יהדות ארה"ב

מייסד ויו"ר הקונגרס חיים טייב: "במלאת 70 למדינת ישראל, אנו רוצים באמצעות הקונגרס, לשרטט את הנתיב הערכי, הרעיוני והמוסרי לדרך ההתנהלות שלנו כחברה, השלובה עם הקהילה החרדית ובני המיעוטים, המקבלת את האחר והמשמשת כבית לקהילה היהודית בעולם. בחרנו לעשות זאת בדרך של תהליך מפייס המשתף את כל חלקי החברה בישראל ולנהל דיון משקם, מעצים ומצמיח על הנושאים המרכזיים שנמצאים כיום במרכז המחלוקת, תוך שמירה על הרמוניה בין שני הערכים של מדינת ישראל – יהודית ודמוקרטית"

במרכז דבריו של הסנטור ליברמן, לבקשת מארגני הקונגרס, יעמוד הקשר בין יהדות ארה"ב וישראל על רקע המתחים שנוצרו בשנה האחרונה. הסנטור ליברמן צפוי להתייחס בדבריו בקונגרס למדיניות אותה מוביל ממשל הנשיא טראמפ בהקשר לישראל ולהשפעתו על היחסים עם יהדות ארה"ב.

הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה, המתקיים השנה בפעם הראשונה הוא יוזמה משותפת שבראשה עומדים אנשי העסקים חיים טייב ויוסף ז'רז'בסקי במשותף עם פרופ' שחר ליפשיץ העומד בראש המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר אילן ומייסד וחבר וועד מנהל פרופ' אריאל בנדור. עם מייסדי  העמותה נמנים גם : ד"ר ועו"ד אסתר לוצאטו , איש העסקים אפרים קריאל, מר איל ארד ועו"ד עופר דרורי. הקונגרס מתקיים בשיתוף פעולה עם המכון הישראלי לדמוקרטיה, הפדרציה היהודית בניו יורק ועם מכון ראות.

מטרת הקונגרס היא לעצב פתרונות למורכבויות הנובעות מהזהות הכפולה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומשימתו העקרית היא להבין כיצד המדינה יכולה לתפקד בצורה טובה יותר תוך שמירה על שני הערכים הללו. לצורך כך, הגו יוזמי הקונגרס שימוש במודל של הליך גישור יסודי ופתוח, במסגרת של שולחנות עגולים, בהם יתקיימו דיונים, יוצגו מחשבות, ודאגות ויעלו פתרונות במטרה לאפשר תחילתו של תהליך פיוס מקיף בין הקהילות והמגזרים השונים בחברה הישראלית.

בראש המועצה המייעצת של הקונגרס משמש כנשיא של כבוד שופט בית המשפט העליון לשעבר, אליקים רובינשטיין, אשר כיהן עד לאחרונה כמשנה לנשיאת בית המשפט העליון וכיהן בעבר גם היועץ המשפטי לממשלה וכמזכיר הממשלה. חברים במועצה המייעצת גם שיח מואפק טריף המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל;  הרבנית עדינה בר שלום כלת פרס ישראל; סלי מרידור, שכיהן בעבר כיו"ר הסוכנות ושגריר ישראל בארה"ב; פרופ' אריה צבן נשיא אוניברסיטת בר אילן; פרופ' רבקה כרמי נשיאת אוניברסיטת בן גוריון; פרופ' אסא כשר, ד"ר מנאל תותרי ג'ובראן מרצה למשפטים מאוניברסיטת בר אילן; ד"ר מוחמד ס. ותד המכהן כפרופ' למשפטים במכללה האקדמית צפת; עו"ד שירה דונביץ'; ואברהם קרויזר המכהן כיועץ ראש העיר ירושלים במגזר החרדי.

במרכז הקונגרס יעמדו לדיון כמה מהנושאים הטעונים ביותר כיום: מיהו יהודי; בחינת הנישואין והגירושין בישראל; השבת במרחב הציבורי; מעמד המיעוט במדינה; היחס בין הזרמים היהודים השונים בישראל ובתפוצות; והפרדה מגדרית במרחב הציבורי ומעמד הנשים בישראל. בין המשתתפים שיישאו דברים בבוקר היום השני, במלון אינטרקונטיננטל בתל אביב, נמנים: פרופ' אהרון ברק נשיא בית המשפט העליון לשעבר שרת המשפטים אילת שקד, ח"כ ציפי לבני, ח"כ יעל גרמן, ח"כ משה גפני, אלופה (מיל') ארנה ברביבאי, ח"כ פרופ' לשעבר אמנון רובינשטיין, פרופ' ידידיה שטרן, פרופ' יולי תמיר ודוברים נוספים.

עם סיום ההרצאות יעמדו במרכז דיוני היום השני מעגלי השיח והגישור שיונחו על ידי המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי מאוניברסיטת בר אילן.

לדברי השופט והמשנה לנשיאה לשעבר אליקים רובינשטיין, ""כשלעצמי אין לי ספק,כי באופן מהותי ואובייקטיבי ניתן בחברה הישראלית להגיע להבנות שיכילו בהגינות ובסובלנות את הערכים היהודיים והדמוקרטיים גם יחד ובהרמוניה, ולא יפגעו בליבת היקר לזולת. יש צורך ברצון ובשכל ישר, תוך מאמץ להיכרות הדדית.הדבר מצריך מלאכת המשכיות ושכנוע "בין-שבטי". הקונגרס מציע ומפציר ללכת בדרך זו, תוך נכונות להשקיע משאבים ומאמץ לשם חברה טובה יותר,שהיחד-אשר אינו שולל גיוון ושונות- מאפיין אותה במובהק."

לדברי חיים טייב, מייסד ויושב ראש הקונגרס ונשיא קבוצת מיטרלי, "במלאת 70 למדינת ישראל, אנו רוצים באמצעות הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה, לשרטט את הנתיב הערכי, הרעיוני והמוסרי לדרך ההתנהלות שלנו כחברה, השלובה עם הקהילה החרדית, המקבלת את האחר וגם המשמשת כבית לקהילה היהודית בעולם. בחרנו לעשות זאת בדרך של תהליך מפייס המשתף את כל חלקי החברה בישראל ולנהל דיון משקם, מעצים ומצמיח על הנושאים המרכזיים שנמצאים כיום במרכז המחלוקת, תוך שמירה על הרמוניה בין שני הערכים של מדינת ישראל – יהודית ודמוקרטית"

לדברי פרופ' שחר ליפשיץ, הדיקאן היוצא של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן ומייסד המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי, “הרעיון המרכזי שמחדש הקונגרס ומבדל אותו הוא שימוש בהליך של מעגלי שיח גישור, שילווה על ידי מגשרים קהילתיים ואנשי מקצוע, ככלי מרכזי לתחילת תהליך של פיוס בחברה הישראלית בין נציגי מגזרים שונים המייצגים את כל השבטים במדינת ישראל, במסגרת של שולחנות עגולים. לדברי פרופ' ליפשיץ, "הקונגרס הוא תחילתו של תהליך עומק שבמסגרתו  ציבורים שונים לא ינסו לשכנע האחד את השני בצדקת דרכם אלא ינסו להקשיב ולראות את האחר ואת כאבו, במקום שיח של בו אני אסביר לך למה אני צודק, אנו מבקשים לעודד שיח שבו צד יבקש מן השני לראות אותו ולהבין מהיכן עמדתו מגיע ויבטיח לעשות אותו הדבר כלפי האחר. הכוונה היא שהדיונים המעמיקים ימשכו בין קונגרס אחד לבא אחריו, באופן רציף במסגרת המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי בבר-אילן.”

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו