אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יוסף קלנר: "עריכה זדונית ומטופשת הוציאה את דבריי מהקשרם"

לאחר שהבהיר כי הוא מתנצל על דבריו, הרב יוסף קלנר מושך את תגובתו הראשונית ומפרסם תגובה המבהירה את עמדתו: "הגבתי מהר כי היה דד ליין, אחרי שראיתי את כל הסרט הבנתי שערכו אותי"

"עריכה זדונית ומטופשת הוציאה את דבריי מהקשרם"

הרב יוסף קלנר, רב במכינה הקדם צבאית בעלי, שעורר סערה בעקבות דבריו על נשים בשיעור שהעביר לתלמידי המכינה, אמנם הביע צער על דבריו מיד לאחר פרסום הכתבה, אך כעת מספר ימים אחרי פרסום דבריו על ידי העיתונאי יאיר שרקי ב'חברת החדשות', הוא מושך את תגובתו ומפרסם תגובה ארוכה בה הוא טוען כי דבריו נערכו והוצאו מהקשרם.

התגובה הראשונית יצאה בגלל לחץ

בתגובה, כפי שהובאה בעמוד הפייסבוק של אבישי גרינצייג, נכתב: "לכל היקרים המתעניינים מה באמת קרה. הוצג לפנינו תמלול של מה שאמרתי, כאשר לא ידעתי באיזה שיעור, מתי, באיזה הקשר, ועל פניו זה לא נראה טוב. היה לחץ זמן ל'דד-ליין' תקשורתי, יאיר שרקי הבטיח שהדברים לא הוצאו מהקשרם, הנהלת המכינה הייתה מאד מודאגת, והדובר לחץ עם נוסח, וכמובן הסכמתי שיפרסמו את צערי על הדברים. כי באמת אני מצטער על דברים שכאלה, שמעולם לא חשבתי אותם (וגם מעולם לא אמרתי אותם, במשמעות העולה מאיך שהם תומללו שם וכפי שיתבאר כאן בהמשך)".

הרב קלנר מספר כי "רק בלילה שלמחרת הגיע לידי סרט השיעור כולו. ולפתע ב'פלאש באק' נזכרתי בשיעור ובבהירות רבה ניצבה במוחי הסיטואציה שהביאה אותי לסגנון הזה – בחור טוב וחביב ששאל בתמימות: "אבל כידוע הנשים הן רוחניות יותר והגברים מעשיים יותר". וחשתי בשאט־נפש את שטיפת המוח של רחוב התקשורת הפמיניסטית הבוקעת מגרונו, שעל אף כל מה שהובהר והוסבר בצורה כ"כ ארוכה בכל השיעורים הקודמים לא הצליחו הדברים לשחרר אותו ממנה. ומצאתי לנכון, ואינני מתחרט על כך, "לנער" אותו מן הסיסמא הנבובה של הרוח ההזויה הזו, בסגנון הדברים שאמרתי".

צפו בדבריו של הרב קלנר שעוררו סערה

"בתשומת לב לסרט קלטתי את שעוללה העריכה (הזדונית ו/או המטופשת) שהשמיטה את פתיחת הדברים שם בשיעור. כי, שלא לדבר על המוכח משם שהדברים הם המשך של דברים קודמים (ובאמת הם המשך ועל בסיס המון שיעורים קודמים), אלא שהשמטת המשפט הארוך המבהיר בבירור את כוונתי כאשר אני אומר ש"נשים הן מוגבלות מבחינה רוחנית", שהכוונה "שהצדדים הגבוהים של מגמות העולם, התרבות, תפיסות חובקות זרועות עולם, הם אינם המקומות שאנו מצפים שהנשים בדרך כלל תגענה לאיזה הישגים בזה", פשוט מונעת מלהבין שיש איזה תוכן אחר למילים מלבד – שהן מטומטמות".

"במסכת השיעורים הארוכה ההיא, שעל בסיס כתבי הרב קוק, הוסברו בהרחבה רבה הדברים הידועים והפשוטים של תפיסת התורה על מקומה האצילי האלוקי של האישה, בהשלמתה את אישהּ בהרגשתה העדינה, ונטיותיה הטבעיות הרכות והישרות האמורות לאזן את מתח החיים הגברי (הפעלתני, הלוחמני, העז והכובש), בשקט הטבעי הפנימי שלה; ובהיותה כ"אם בישראל", בהבאת נשמות של "נצח ישראל" לעולם, במסירות דואגת ובחם האהבה וברוך האימהי. באותם שיעורים גם הוסבר על החוש הנשי החשוב, טבעיות, ואינטואיטיביות, שכאשר הוא נשמר ומפותח אזי אין להן צורך בלמדנות ובמדרשות. שרק היום, כשהכל עקום, ומגדלים אותן עקום, נוצר צורך מצער באשפוזן במדרשות – בבתי החולים הרוחניים, ולצוות המטפלים, הרופאים והאחיות, הרבנים והרבניות, המסורים והנפלאים העסוקים באמצעים מלאכותיים לעזור לבנות היקרות לשוב לבריאותן הטבעית ולשחזר את מה שהן איבדו".

"כל הביקורת שלי על המדרשות אינה אלא משום שכמו שבבתי חולים כתוצאה מהיגיינה לקויה, יש שנכנסים חולים במחלה אחת ונדבקים שם בחמורה ממנה, גם אצלן, כתוצאה מאי שמירה על היגיינה רוחנית – מחלחלת גם לשם האטמוספירה של התרבות השוקעת הדקדנטית, המנוגעת ברגרסיה לפרימיטיביות האמורית כנענית של תרבות המערב. כוונת דבריי אלה: במטרה (שכוונתה רצויה) להשיב את כבודן האבוד של הנשים (שמחוץ לתרבות היהודית, ערכן, מאז ועד הנה, אינו יותר מאובייקט מיני ותו לא), עסוקה תרבות זו (במעשים שאינם רצויים) לטשטש ולהמיר את האופי הנשי באופי גברי. במסכנות סיסמת הסרט האמרקני: Anything you can do I can do better.ובבוז הזה לאשה, מרטשת התרבות השוקעת הזו את גוויית דמותה הנשית העליונה פעם נוספת – וחוזרת וחוזרת ושוטפת לה את המוח: אם תהיי גבר, אז ורק אז נכבד אותך".

"כל כוונת דבריי על "המגבלה הרוחנית של הנשים" היא – שאין למדוד את השגותיהן הרוחניות במדדים גבריים של תפיסות עולם רחבות, והשגות רוחניות גבוהות. וטמטמו (=בלבלו אותן) באמות המידה בהן הן נמדדות. וזעקת אמת זו חייבת להישמע. אלה שישבו בכל השיעורים הארוכים שבהם נפרסה הסוגיה הזו הבינו היטיב על מה אני מדבר כאשר אמרתי "שנשים בימינו הן כלום, טמטמו אותן", ולמה הכוונה בכך שהן "מבזבזות את הזמן במדרשות". אמנם באותה מידה ברור שאנשים שאינם מכירים את סדרת השיעורים שלי על דרכי האמורי, "היא בשמו והוא בשמה" (שעל אף שבפוסט טראומה חרדת־תקשורת שתקפה את המערכת ב"בני דוד עלי" הורדו עכשיו כל השיעורים שלי הנוגעים לעניין מן האתר. הם עדיין מצויים באתר של מכון מאיר. שם נתתי את אותה סדרה בדיוק שהעברתי פעמים רבות בעלי. אני מאוד מקווה שלא יורידו אותם גם משם), אין להם כל דרך אחרת מאשר לחשוב שמשהו מאוד יסודי משובש אצלי. ואינני מאשים אותם על זה. כי אם מה שהם הבינו שאני מתכוון בדברי נכון – הם צודקים. ועל זה אני ממש מצטער ומתנצל על התקלה שהתגלגלה על אף שבשום אופן לא בכוונתי מ"מ בגרמתי".

בסוף דבריו כותב הרב קלנר: "עם זאת אינני יכול שלא להוסיף כמה מילים לכל המזועזעים – מפני מה אתם מזועזעים? האם מפני שהדברים שנאמרו בשיעור סתרו את הבנתכם בתורה, או מפני שעולם הערכים החוץ תורני שלכם לא מתיישב עם הדברים? האם מי מאלה שהרגיש חוסר נוחות בדברים, והזדרז לתקוף, טרח בכלל לפתוח איזשהו מאמר חז"ל, או פסקה כלשהי, ולברר דרכם את הסוגיה? או שעצם העובדה "שהתקשורת, ובכלל, כולם, אומרים שזו אמירה פסולה" – היא ראיה מספיקה עבורו? האם מישהו מהמבקרים את נושא תאונות הדרכים טרח בכלל לבדוק סטטיסטיקות?.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
47 תגובות - 34 דיונים מיין לפי
1
תודה
גלעד | 11-02-2018 9:55
באמת היה מוזר שהרב התנצל על הדאח
2
בהחלט הקלה
יאיר | 11-02-2018 10:20
היה לי לא ברור למה הרב בכלל התנצל. הרב קלנר תישאר מי שאתה עבורנו.
3
יאללה יאללה
אזרחי | 11-02-2018 10:21
לכתוב משפטים ארוכים שאם לא נרדמת באמצע, כבר שכחת מה היה בהתחלה, זו אסטרטגיה ישנה עוד מתקופת המסרגות.
יש לך בעיית ריכוז
דוד | 11-02-2018 20:17
זה שאתה לא מסוגל לחשוב ולהתרכז במה שהרב קלנר אומר זה בעייה שלך לא של הרב קלנר
האם יש פה רצון להבין באמת?
יוסי | 11-02-2018 13:42
יש לך את זה ביותר שטחי ורדוד? מה המטרה שלך?
4
כשיש חילול ה', ודברים ניראים פרמטיביים ולא תורניים [לענ
בוריס' כרשינא | 11-02-2018 10:24
אז עדיף להתפטר.......
5
הראי"ה: "הנשים הן רוחניות יותר והגברים מעשיים יותר"
אזרחי | 11-02-2018 10:26
"הנשים הן רוחניות יותר והגברים מעשיים יותר" זה שטיפת מוח פמיניסטית? מלמדים את זה בכל הישיבות ובכל האולפנות, ומצטטים בעניין את הפמיניסטים הגדולים הראי"ה והרצי"ה
איפה בדיוק זה כתוב?
השואל | 11-02-2018 11:40
אפשר לכתוב "הראיה: ..." ואז כל טענה שרוצים. אנא, הבא שבו זה כתוב.
6
"בחורילות" זה ציטוט מפנקסי הרב קוק?
אזרחי | 11-02-2018 10:27
"בחורילות" זה ציטוט מפנקסי הרב קוק?
לא שמעת היטב
יעקב | 12-09-2018 19:28
בחורילות,נאמר עלהמנכליות
זה ציטוט מהמציאות
שימי | 11-02-2018 19:07
זה ציטוט מהמציאות
7
בדבר עיקרי הוא צודק!
אזרחי | 11-02-2018 10:33
אם באולפנות ובמדרשות מלמדים רבנים כמוהו, אין לנשים מה לחפש שם.
8
על זה נאמר
המומה | 11-02-2018 10:39
דוגמה מצוינת לפתגם: "הוסיף חטא על פשע"
9
במקום לשאול אם בדקו סטטיסטיקה
סטטיסטיקאי | 11-02-2018 10:44
יתכבד כבודו ויציג מחקר התומך בטענתו. מעניין כמה זמן יקח לו להציג את המחקר. מניח שלא נזכה לראות את המחקר המדובר. על השאר אפשר לאמר חבל שהגיב. מתגובתו ותגובה הרב סדן ניתן לראות בבני דוד לא יודעים כיצד להתנצל. כולם אשמים אבל לא הם. חשבון נפש זה לא הצד החזק שלהם. חוץ מזה לרב סדן היה את כל הזמן בעולם להציג תגובה מהכתב והוא אמר שהוא מתבייש בדברים. אז קלנר טוען שסדן לא מצטער? הוא מוכיח שהם כבר התנתקו מהציבר מה שנותר זה רק לנתק את בני דוד מכספי ציבור.
תעשה גוגל
מישהו | 11-02-2018 15:49
נשים עושות תאונות כמעט כמו גברים כאשר הן נוסעות לאט וכמעט ולא עולות על כבישים וצמתים מסוכנים
10
אי אפשר לסתור את הבנתו בתורה שדבורה הנביאה ובתו של בעל התניא הן מוטציות נדירות?
איציק ורסאצ׳ה | 11-02-2018 10:59
עם זאת אינני יכול שלא להוסיף כמה מילים לכל המזועזעים - מפני מה אתם מזועזעים? האם מפני שהדברים שנאמרו בשיעור סתרו את הבנתכם בתורה, או מפני שעולם הערכים החוץ תורני שלכם לא מתיישב עם הדברים? האם מי מאלה שהרגיש חוסר נוחות בדברים, והזדרז לתקוף, טרח בכלל לפתוח איזשהו מאמר חזל, או פסקה כלשהי, ולברר דרכם את הסוגיה? או שעצם העובדה שהתקשורת, ובכלל, כולם, אומרים שזו אמירה פסולה - היא ראיה מספיקה עבורו? האם מישהו מהמבקרים את נושא תאונות הדרכים טרח בכלל לבדוק סטטיסטיקות?. כי הרי אי אפשר להבין הבנות בתורה הסותרות את מה שכבוד הרב מבין. לפחות התלמידות שנכנסו לשיעורים שלו יצאו עם כיפות לחברים שלהן, אני מקווה שגם התלמידים ימצאו איזו אומנות יד לעסוק בה בזמן שהם מבזבזים את הזמן אצלו.
את הבת של רש"י??
אמנון ממגנצא | 11-02-2018 15:22
.
11
פסקה תכא
הרב קוק | 11-02-2018 11:01
הנשים, מידת הנפש זורחת בהן, על כן רשמי הקודש קבועים בהן
12
עריכה זדונית ומטופשת?
אשה | 11-02-2018 11:15
כבוד(?) הרב דבריך טיפשות ומה שאתה מוסיף עכשיו הוא זדון.
תוכן
יוסי | 11-02-2018 13:44
האם יש הסבר לדברים הריקים שאתה אומר? כי הרב התנסח בהיגיון ואתה סתם מוחק בלי באמת להסביר.. האם כך אנו מנהלים דיון?
13
ישר כח, מתחזקים מהרב
נעמי | 11-02-2018 11:18
תקשיבו לכל הסדרה של הרב, תהיו רציניים ואז תבינו את כוונת הרב. זה דורש אומץ, אבל מי שכנה עם עצמו, מבין כמה הם דברי אלוקים חיים, כמה הרב קוק הבין את הדור וכמה הרב קלנר מבאר את דברי הרב בצורה בהירה ועמוקה. כל אישה תבדוק בכנות עם עצמה, האם היא עושה את תפקידה כאמא בצורה מייטבית בדור הזה בו היא מפוצלת לכל כך הרבה משימות, בדור בו השכל מוביל בקרות את הרגש שלה שזועק "הצילו". כל אישה תבדוק עם עצמה האם היא מצליחה "להיות" עם הילדים, פשוט להזרים להם חום וחיים או שהיא פועלת מולם בצורה שכלית, בתגובות "פסיכולוגיות" קרות. האם את כאישה מצליחה לאהוב את הבעל בפשטות, פנויה להיות שם בזוגיות, או שאת עסוקה באלף דברים אחרים שלא מאפשרים לך להרגיש, לקבל אהבה, לתת חום. אני אישית מתמודדת עם זה, מנסה בכל כוחי להתמקד בבית למרות העבודה ששואבת, להצליח להיות עבור ילדי מקור של חום ולא גוש של לחץ ואמא שעסוקה רק לתקתק לו"ז בגיבוי חוגים שונים שיתנו להם מענה למה שאני לא נותנת בטבעיות. דברי הרב כפי שהם מתבארים בסדרת השיעורים כ"כ מתיישבים על ליבי
14
יישר כח לרב. אל תירא ואל תחת
סרוג | 11-02-2018 11:39
לכל ה"מזועזעים" וה"מגיבים" - רואים שלא ראיתם את כל סדרת השיעורים ככה שממילא אתם מושתקים ומנועים מלהגיב. מאיפה החוצפה להעביר ביקורת על אחד מגדולי תלמידי החכמים העמקנים כיום?
15
כל הכבוד!
ייא | 11-02-2018 11:51
בעלי צריכים עכשיו להתנצל על ההתנצלות
16
מצחיק
עמי | 11-02-2018 11:54
שדוברי המקלדת ומכורי פייסבוק ותרבות המערב, שאינם יכולים וגם לא רוצים להגיע למדרגה כלשהי בתורת אמת, מנסים להבין רב בישראל העולה עליהם באינספור מונים בתורה ובחכמה, ובאמת משתדלים להבין עקום ממה שהוא כיוון (וגם את התגובה שלו קצרה דעתם מלהבין), כי מה לעשות, צריך ליישר קו עם העדר ואוי לו לאותו אחד שיעיז להבין את דברי הרב ולא לבזותו. כאותו קהל שרצה לרגום באבנים את יהושע וכלב, באים שועלים קטנים, גמדים טרוטי עיניים וקצרי מחשבה בכל הרשתות החברתיות וסוקלים את הרב קלנר בראש חוצות, וחושבים שבכך הם נאורים ומתקדמים, ועד שלא יחרימו את שיעוריו, יורידוהו מהאתרים, יקחו ממנו את תוארו וימחקו את כל שנות לימודיו בתורה - לא תנוח דעתם. בימינו זאת מצוות עשה לחרף ולגדף רב בישראל על אמירה כזאת וכזאת וכל המרבה הרי זה משובח. רק דבר אחד אומר לכל המבזים למיניהם - כיתבו נא ספרים ברמה תורנית כמו שהרב קלנר כתב ואחר כך תרשו לעצמכם לבקרו על חכמתו ותורתו, עד אז היכבדו ושבו בבתיכם, שבו בדד ודומו, ולכל הפחות אל תראו את גובה 'חירופכם אומנותכם' ברבים.
17
אם עד עכשיו חשבו שהוא לא חכם כעת מבינים שהוא גם לא למד
מורה | 11-02-2018 12:32
דבר בימים האחרונים.
18
למה להתקשקש. תנו לאוהבי הרב קלנר את מה שמגיע להם.
אבי | 11-02-2018 12:39
הם רוצים ללמוד ממנו- אז יש לנו עוד כת של משוגעים. מתי תבינו שלמשוגעים נותנים כדורים מה אתם מתווכחים איתם. מי שהיום תומך בדבריו או בהתנצלותו ממש מגיע לו להמשיך ללמוד עם הרב קלנר בחינת לא זכה נהפכת לו לסם המוות.
19
האם נזכה לסרטון התנצלות של הרב אלי
יאיר | 11-02-2018 12:44
התגובה הראשונה שלו אולי הייתה טובה כלפי המכינה, אבל הייתה מאוד מבזה כלפי הרב קלנר.
20
שישאל את הרב אלי סדן ממה הוא הצטער והתבייש....
יהודה | 11-02-2018 12:55
כנראה שמזה גם אנחנו הצטערנו והתביישנו
21
תודה על ההבהרה
דוד | 11-02-2018 13:17
תודה הרב קלנר. היה לי די ברור שהוציאו דברים מהקשרם ולכן מראש החלטתי לא להקשיב לקטעי הדברים שהביאו בתקשורת. צריך להבין שהסיפור פה זה לא מכינת עלי ולא הרב קלנר, אלא ניסיון להשתקת הרבנים עי שהרב יצטרך לדבר בפני תלמידיו לפי המסננת של חדשות 2 ולא לפי תורתו. וזה אסון לבתי המדרש.
22
רחמנות
שין | 11-02-2018 13:19
שהרב קלנר איש האמת הפנימית והצרופה של האומה, נזקק להתפתל בהסברים שימצאו חן בעיני ההמון הנבער והתקשורת הנמוכה
23
מה שיש בתוך הספל נשפך החוצה
מן | 11-02-2018 13:19
מספל חלב לא יכול להישפך תה הבל פיו של הרב ושפת הגוף שלו מורים על יהירות אין קץ, זלזול בזולת, אני ואפסי עוד והיו עיניך רואות את מוריך - אולי לעינים שכך רואות ולאוזנים שכך שומעות נזק גדול למפעל חיים של הרב סדן חבל
24
זה לא רק תוכן הדברים זה גם הסגנון
tkh | 11-02-2018 13:46
אני הייתי מתבייש אם רבי היה מדבר בצורה כזו עם מילים במו טמטמו.
טמטמו
מישהו | 11-02-2018 15:46
יש ביאור לטמטמו בעברית ויש ביאור אמיתי ועדין יותר בלשון הקודש צא ולמד
25
יישר כח
דרומי | 11-02-2018 14:05
לא נשכח את מי שניסה לעשות קופה מהענין כגון את הרב אלגזי שניסה לקבל תמיכת ארגוני הנשים למועמדותו לדיינות על ידי תקיפתו של הרב קלנר
בזיון
יעל | 13-02-2018 0:33
יואיל כבודו להתעמת עם בתי המלומדת,שופטת ,רבנית .חכמה ותלמידה חכמה.בקיאה בתורה ובמדע. לדעתי- אין לו סכוי בחורילות-גם כן סגנון.לא מצאתי מקורות בש"ס ובפוסקים זה לא נגדנו הנשים- זה נגד מי שהשפיל את עצמו חכמים הזהרו בדבריכם!!!
26
טט
אא | 11-02-2018 14:31
טרור פמיניסטי .
טפ"א
ציפי | 11-02-2018 16:16
טרור פמפיניסטי אלים!!!
27
הרב קלנר - פספסת פעם נוספת
ניסן | 11-02-2018 16:27
מותר לדבר לא לעניין ולתקן אבל לחזור ולטעון שמה שאמרת חכם ? נשים לא פחות חכמות ממך ולא פחות מחנכות ממך לפני שאתה מפטפט עצמך דעת תחשוב 2 דקות הבעיה שלך של רבני המכינות שאתם מדברים בפני צעירים שעדיין לא בשלו לומר לך מה באמת הם חושבים על דבר ההבל שלך
28
הבהרה???
שושי | 11-02-2018 19:38
ההבהרה עוד יותר חשוכה...
29
תאמרנה שרות מדי ופרס להבזות בעליהן בעיניהן
אוריאל | 11-02-2018 19:46
ה' ירחם רב צדיק ביותר. נלכד בפח הפוליטיקליקורקט. אסור להתרגש מהפתאים שעברו ונענשו, ואומרים כן לכל אשר תאמרנה שרות המדיה כן, וידוע שהפרוץ מרובה על העומד והתקשורת נגועה בכל קליפה אפשרית וודאי שהיא לא תשפוט רב צדיק שלמד ולימד, ואפילו לדונו לכף זכות אינה יכולה...
30
אין קשר בין דברי הרב קלנר לדברי הראי"ה עצמם, וטוב שכך
יוסף, ירושלים | 11-02-2018 20:42
שהרי דברי הראי"ה קדושים וטהורים, בנועם ובנחת יהלכו, ממקור הקודש והאצילות יבואו, ומכל הדעות והמדעים הם מבררים ניצוצות של קדושה. הרב קלנר שוצף קוצף וזועף על הכל. וזה סימן מובהק לסטייתו המובהקת מדרכו של הראי"ה. וכבר כתב הראי"ה באורות התשובה על האנשים שרואים רע בכל מקום, ועיי"ש.
י
י | 14-03-2018 0:32
ואתה בער לא תדע וכסיל לא יבין כי יש דברים עמוקים אשר מקורם בתפיסת עולם שלימה ולא קטועה ונבובה, שמי שלא יחדור לעומקם פשוט לא למד ולא הבין כלוםכלוםכלום ברב זצל
חחח
חח | 12-02-2018 23:45
31
אנא אל תחזיר את רעייתי למטבח אני חש טעים שם
שלוםזירזיר את רעייתי למטבח | 12-02-2018 7:23
כן למדתי בבית המדרש הרב וגם למדתי את הרב קוק שציטטתה ואנא בו נתפלמס בו בבית המדרש ולא בחוצות ירושלים גם הרב קוק ידע בוחן של נשים ולא הכל ניסיון מודרניסטי אהבתי לרעיתי לא השתנתה משהחלה ללמוד איתי בחברותא ואף ללמדני תורתן של נשים
32
הרב קלנר שמעתי אותך מבזה את הרב שפירא
מרדכי ראובן | 13-02-2018 9:38
כן- אוזני שמעו ולא זר את הרב קלנר מבזה את מרן הרב הראשי לישראל הגאון רבי אברהם שפירא זצ"ל ומדבר עלי בלגלוג ובזלזול המחלל שם שמים בסתר נפרעים ממנו בגלוי- הקב"ה שילם לך וישלם לך הזלזול שלך בגדולי ישראל לא יסלח- אפיקורוס גמור לך לקברו של רבינו ומורינו ותבקש מחילה אולי ימחלו לך הקב"ה תובע עלבון תלמידי חכמים
33
צריך לבדוק את התלמידים
גבריאל | 14-02-2018 6:24
צריך לבדוק מי הם התלמידים ומה רצונם האם לילמוד או ללכלך ולא לתת לשונאי ישראל להרים ראש
34
אהבת חינם
מ.ב | 28-07-2018 23:55
בסד לכל המגיבים שלום וברכה, צער גדול ממלא את ליבי כשאני קוראת את התגובות. אני מתחילה להבין יותר ויותר מה הכוונה בשנאת חינם ומדוע בית המקדש נחרב על כך. איך ייתכן שהתנועה היחידה כמעט שקיימת אצלנו היא יריקת אש ושריפת כל חלקה טובה.... בין מי שמסכים ומי שלא מסכים, מי שמבין. מי שאינו מבין ומי שחושב שמבין את דברי הרב להוציא את כל הרפש הפנימי בכל מיני תירוצים השקפתיים, מוסריים וכו'.... מעיד על הכותב ושום כלום על הרב. דיבור האדם הוא אמצעי לגילוי הפנימיות. ראוי שכל אחד מאיתנו יעשה התבוננות פנימה ויבדוק מה קורה אצלו. איך בדיוק יבנה בית המקדש כשכל אחד רוצה לדרוך יותר חזק על זה שלא ממש מסתדר לו בזוית העין... האוזן... או השכל. מה אנחנו אלוקים?? קובעים דין מה נכון מה לא נכון...? בל נשכח שיש בעל לדירה והוא עשה עושה ויעשה לכל המעשים. כל מי שנפגש עם האירוע הזה יש לו פה תיקון עצמי (ולא תיקון הרב)..... ולפי התגובות מומלץ להתחיל לעבוד. אין אשמים יש לקיחת אחריות. איזהו גיבור הכובש את יצרו איזהו גיבור שבגיבורים ההופך שונאו לאוהבו. שנזכה להתעוררות הרצון לקיים אהבת חינם.